Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
Pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów. Stanowi o tym art. 50 par. 3 k.p. Z kolei par. 5 tego artykułu określa, że przepisy par. 3 nie mają zastosowania w razie wypowiedzenia umowy pracownicy w ciąży lub urlopu macierzyńskiego, albo pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA
Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę - nowelizacja Kodeksu pracy >>
W nowelizacji kodeksu pracy, nad którą pracuje Sejm, wspomniany wyżej par. 5 zostanie zmieniony. Będzie on stanowił, że przepisu par. 3 nie stosuje się w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także pracownikowi, w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych. W tych przypadkach będą miały odpowiednie zastosowanie przepisy art. 45 k.p.
Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy z zakresu bhp >>
Projektowana nowelizacja kodeksu pracy dostosowuje system prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 lipca 2010 r. (sygnatura akt P 4/10). Trybunał stwierdził w tym orzeczeniu niekonstytucyjność art. 50 § 3 k.p. Pomija on prawo niektórych kategorii pracowników do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach w razie wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o tej ochronie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat