reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

6 miesięcy temu zatrudniliśmy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem. Od 15 maja br. zmieniliśmy warunki zatrudnienia tego kierowcy. Zmniejszony został wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, oraz odpowiednio zmniejszyliśmy wynagrodzenie. Czy w tej sytuacji powinniśmy opłacać za maj i za kolejne miesiące składkę na Fundusz Pracy za tego pracownika?

Ponieważ po zmianie wymiaru czasu pracy pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w wysokości niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia, nie będą Państwo musieli opłacać za niego składki na Fundusz Pracy. W tej sytuacji składki na FP nie należy opłacać począwszy od przychodów za maj br. Zwolnienie z obowiązku opłacania składki na FP nie ma zastosowania, jeśli pracownik osiąga również przychody z innego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a suma oskładkowanych przychodów będzie równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (czyli m.in. za pracowników) od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia, jeśli w przeliczeniu na okres miesiąca przychody te są przynajmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem w 2011 r. pracodawcy mają obowiązek opłacać składkę na Fundusz Pracy za pracowników, którzy osiągają przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości (w przeliczeniu na okres miesiąca):

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę – tj. 1386 zł,
  • 80% tej kwoty – tj. 1108,80 zł – w odniesieniu do pracowników, którzy pracują w pierwszym roku podlegania ubezpieczeniom.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). W podstawie tej nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz przychodów zwolnionych ze składek na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zatem według tych samych zasad należy ustalać podstawę wymiaru składki na FP, przy czym do podstawy wymiaru składek na FP nie należy stosować ograniczenia do limitu rocznego w wysokości odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Ustalając obowiązek opłacania składki na FP należy sprawdzić, czy pracownik osiąga przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca. Przychód należy przeliczać na okres miesiąca jedynie wówczas, gdy pracownik nie wykonywał pracy przez pełny miesiąc. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik rozpoczął lub zakończył pracę w trakcie miesiąca albo przez część miesiąca był niezdolny do pracy z powodu choroby. Nie należy natomiast przeliczać przychodu pracownika w przypadku, gdy jest on zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli pracownik pracuje przez cały miesiąc na niepełny etat, to obowiązek opłacenia za niego składki na FP powstaje wówczas, gdy faktycznie osiągnie on przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie przesądza o ustaniu obowiązku opłacania składek na FP.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama