Kategorie

Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Roman Dorawa
6 miesięcy temu zatrudniliśmy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem. Od 15 maja br. zmieniliśmy warunki zatrudnienia tego kierowcy. Zmniejszony został wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, oraz odpowiednio zmniejszyliśmy wynagrodzenie. Czy w tej sytuacji powinniśmy opłacać za maj i za kolejne miesiące składkę na Fundusz Pracy za tego pracownika?

Ponieważ po zmianie wymiaru czasu pracy pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w wysokości niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia, nie będą Państwo musieli opłacać za niego składki na Fundusz Pracy. W tej sytuacji składki na FP nie należy opłacać począwszy od przychodów za maj br. Zwolnienie z obowiązku opłacania składki na FP nie ma zastosowania, jeśli pracownik osiąga również przychody z innego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a suma oskładkowanych przychodów będzie równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (czyli m.in. za pracowników) od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia, jeśli w przeliczeniu na okres miesiąca przychody te są przynajmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem w 2011 r. pracodawcy mają obowiązek opłacać składkę na Fundusz Pracy za pracowników, którzy osiągają przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości (w przeliczeniu na okres miesiąca):

 • minimalnego wynagrodzenia za pracę – tj. 1386 zł,
 • 80% tej kwoty – tj. 1108,80 zł – w odniesieniu do pracowników, którzy pracują w pierwszym roku podlegania ubezpieczeniom.
Reklama

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). W podstawie tej nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz przychodów zwolnionych ze składek na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zatem według tych samych zasad należy ustalać podstawę wymiaru składki na FP, przy czym do podstawy wymiaru składek na FP nie należy stosować ograniczenia do limitu rocznego w wysokości odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Ustalając obowiązek opłacania składki na FP należy sprawdzić, czy pracownik osiąga przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca. Przychód należy przeliczać na okres miesiąca jedynie wówczas, gdy pracownik nie wykonywał pracy przez pełny miesiąc. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik rozpoczął lub zakończył pracę w trakcie miesiąca albo przez część miesiąca był niezdolny do pracy z powodu choroby. Nie należy natomiast przeliczać przychodu pracownika w przypadku, gdy jest on zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli pracownik pracuje przez cały miesiąc na niepełny etat, to obowiązek opłacenia za niego składki na FP powstaje wówczas, gdy faktycznie osiągnie on przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie przesądza o ustaniu obowiązku opłacania składek na FP.

WAŻNE!

Obowiązek opłacania składki na FP zależy wyłącznie od przychodu pracownika, bez względu na etat, na jaki jest zatrudniony.

Reklama

Jeśli pracownik uzyskuje przychody niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, pracodawca nie musi opłacać za niego składki na FP, chyba że równocześnie osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu i łącznie jej miesięczne oskładkowane przychody są co najmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Pracownik, o którego Państwo pytają, pracuje u Państwa bez przerwy od ubiegłego roku. Obowiązek opłacenia za niego składki na FP za maj br. zależy od podstawy wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jaką wykażą Państwo w raporcie ZUS RCA za ten miesiąc. Nie ma podstaw, aby w tym przypadku przeliczać podstawę wymiaru składek na okres miesiąca, ponieważ pracownik podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc. Dotychczas pracownik osiągał wynagrodzenie w wysokości minimalnej (1386 zł), a od połowy maja br. wraz ze zmianą wymiaru jego czasu pracy obniżyli Państwo jego wynagrodzenie. Wynika z tego, że za kwiecień pracownik otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego. W związku z tym nie należy opłacać za niego składki na FP za ten miesiąc.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2010 r. na pełny etat z wynagrodzeniem minimalnym, od 15 kwietnia 2011 r. pracuje w obniżonym do 1/2 wymiarze czasu pracy. Od tego dnia przysługuje mu wynagrodzenie obniżone do 1100 zł miesięcznie. Jest to jedyna praca tej osoby.

Za kwiecień br. pracownik otrzymał wynagrodzenie:

za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 do 15 kwietnia br.:

1386 zł : 160 godzin = 8,66 zł,

8,66 zł x 72 godziny (przypadające od 16 do 30 kwietnia) = 623,52 zł,

1386 zł – 623,52 zł = 762,48 zł,

za pracę w połowie wymiaru czasu pracy od 16 do 30 kwietnia br.:

1100 zł : 80 godzin = 13,75 zł,

13,75 zł x 44 godziny (przypadające od 1 do 15 kwietnia) = 605 zł,

1100 zł – 605 zł = 495 zł.

Łącznie za kwiecień br. pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 1257,48 zł. Jest to kwota niższa od minimalnego wynagrodzenia, w związku z tym pracodawca nie ma obowiązku opłacać za pracownika składki na FP za ten miesiąc.

Podstawa prawna

 • art. 104 ust. 1–3, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1–3, art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?