Prawo do odprawy rentowej
18 lip 2011
Zatrudniamy pracownika, który był na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Otrzymał ją w momencie zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Nie otrzymał odprawy rentowej. W trakcie zatrudnienia w naszym zakładzie ze względu na pogorszenie stanu zdrowia przyznano mu rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa?
Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy
11 lip 2011
Firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłaca wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowuje świadectwa pracy. W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli pracownicy przebywali na zwolnieniach chorobowych w kwietniu i w maju, i za czas niezdolności do pracy w tych miesiącach nie otrzymali wynagrodzenia chorobowego? Czy są to wciąż okresy nieskładkowe?
Zwrot wydatków poniesionych przez przedstawicieli handlowych w związku z pracą
01 lip 2011
Zwrotu wydatków poniesionych przez przedstawicieli handlowych związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę spółka nie powinna traktować jako przychodu ze stosunku pracy oraz nie powinna pobrać i odprowadzić z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2011 r. (IPPB2/415-3/11-4/AS).
Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej
29 cze 2011
Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą?
Odszkodowanie za wypadek przy pracy przychodem ze stosunku pracy?
27 cze 2011
Kwestia opodatkowania i oskładkowania odszkodowania pozasądowego z tytułu uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznał pracownik w wyniku wypadku przy pracy, i możliwości zaliczenia takiego odszkodowania do kosztów uzyskania przychodów jest dyskusyjna i może być przyczyną sporów z organami podatkowymi.
Zwolnienie z podatku wartości sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników
24 cze 2011
Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK).
W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?
20 cze 2011
Pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo?
Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu i telefonu zleceniobiorcy
17 cze 2011
Osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych coraz częściej korzystają ze świadczeń przyznawanych pracownikom, takich jak ekwiwalent za używanie prywatnego samochodu czy telefonu. Przyznanie przez zleceniodawcę tego rodzaju wypłat i świadczeń wiąże się z określonymi skutkami składkowo-podatkowymi.
Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?
16 cze 2011
Planujemy nawiązać z pracownikami kolejne umowy o pracę na nowych warunkach. Zamierzamy ustalić wysokość wynagrodzenia w kwocie do wypłaty, czyli tzw. netto. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?
Wynagrodzenie dla pracownika za czas stawiennictwa w sądzie
15 cze 2011
Pracownicy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy. Czy za nieobecność z powodu stawiennictwa w sądzie przysługuje im wynagrodzenie?
Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy
06 cze 2011
Z dniem 1 kwietnia 2011 r. przejęliśmy inny zakład pracy na podst. art. 231 k.p. W przejętym zakładzie regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników sfery budżetowej - inny jest jedynie termin wypłaty „trzynastki”. W naszej firmie nie wypłacamy tego świadczenia. Niektórzy z przejętych pracowników domagają się od nas przyznania i wypłaty „trzynastki”. Czy mamy obowiązek uwzględnić ich wnioski, jeżeli spełnili warunki do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy w związku z taką wypłatą możemy domagać się od poprzedniego pracodawcy zwrotu połowy wypłaconej „trzynastki”?
Ustalanie wysokości dodatku stażowego
03 cze 2011
Jesteśmy pracodawcą w sektorze prywatnym. Wypłacamy pracownikom dodatek stażowy za okresy pobierania wynagrodzenia za chorobę, zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Za okres urlopu macierzyńskiego pracownicy nie mają prawa do tego dodatku. Jedna z naszych pracownic miała prawo do zasiłku chorobowego za okres od 1 do 29 maja br., a od 30 maja przysługuje jej zasiłek macierzyński. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić jej dodatek stażowy za okres pobierania zasiłku chorobowego?
Jakie świadczenia pracodawca powinien wypłacić rodzinie zmarłego pracownika
30 maja 2011
W razie śmierci pracownika pracodawca powinien wypłacić rodzinie zmarłego odprawę pośmiertną oraz wszelkie należności z tytułu umowy o pracę niewypłacone do dnia jego śmierci, bez konieczności oczekiwania na przeprowadzenie postępowania spadkowego.
Korekta dokumentacji płacowej
27 maja 2011
Najczęściej występującą przyczyną powodującą konieczność korygowania dokumentacji płacowej jest sytuacja, gdy po naliczeniu listy płac pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego lub jest nieobecny z innego powodu, co ma wpływ na wysokość naliczonego wynagrodzenia. Korekta jest też konieczna, gdy wynika to z błędów popełnionych przy naliczaniu wynagrodzenia.
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
26 maja 2011
W maju 2011 r. przeszłam na emeryturę. Przysługiwał mi urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jednak pracodawca nie wypłacił mi pełnego ekwiwalentu pieniężnego. Czy postąpił prawidłowo?
Obliczanie wynagrodzenia chorobowego
23 maja 2011
Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego stawka godzinowa wynosi 10 zł/h. Dodatkowo przysługuje mu premia miesięczna w wysokości 500 zł, która od 1 października 2010 r. jest pomniejszana za czas choroby (jeśli pracownik choruje krócej niż połowę miesiąca, jest zmniejszana o 20 proc., a jeśli ponad połowę miesiąca – o 50 proc.). W zeszły roku pracownik chorował w październiku przez 5 dni i powtórnie w listopadzie przez 13 dni roboczych. Obecnie przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 21 kwietnia do 16 maja. Jak obliczyć należne pracownikowi świadczenie?
Wysłanie PIT-11 na nieaktualny adres
20 maja 2011
Wysłałem listem poleconym PIT-11 na adres zamieszkania byłego pracownika. Po kilku tygodniach korespondencja wróciła z adnotacją, że adresat wyprowadził się. Nie posiadam żadnej informacji dotyczącej aktualnego miejsca zamieszkania byłego pracownika i nie mam z nim kontaktu. Ponadto minął już termin na złożenie zeznania rocznego. Czy za niedostarczenie informacji PIT-11 grożą mi jakieś konsekwencje?
Ustalanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej
18 maja 2011
Pracodawca, zatrudniając pracownika, który wykonuje pracę w porze nocnej, ma obowiązek wypłacenia mu dodatkowego wynagrodzenia. Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje bez względu na wypłacenie innych dodatków do wynagrodzenia.
Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym
11 maja 2011
Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?
Prawo do wynagrodzenia za doraźne zastępstwa nauczyciela
11 maja 2011
Jestem nauczycielem. W naszej szkole często przydzielane są niepłatne zastępstwa za nauczyciela, który jest na wycieczce lub zwolnieniu. Zdarza się, że takich zastępstw mam nawet od 7 do 8 w tygodniu. Czy te tzw. koleżeńskie zastępstwo przydzielane przez dyrektora powinno być płatne i czy dyrektor może wytłumaczyć się 40-godzinnym tygodniem pracy?
Kiedy można wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy
06 maja 2011
Pracodawca i pracownik rozwiązali umowę o pracę za porozumieniem stron. Strony ustaliły na piśmie, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie wypłacony pracownikowi dopiero za rok. Po dwóch miesiącach pracownik zmienił jednak zdanie i domaga się od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu wraz z odsetkami. Czy należy wypłacić mu to świadczenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Pracownik ma bowiem niespłacone kredyty i jego wynagrodzenie zajął komornik. Czy pracodawca powinien przekazać cały ekwiwalent komornikowi na pokrycie niespłaconych kredytów?
Uzależnienie wypłaty części wynagrodzenia od osiągniętego zysku
29 kwi 2011
Firma ma kłopoty finansowe więc pracodawca postanowił zmienić pracownikom warunki wynagradzania. Od następnego miesiąca mają otrzymywać wynagrodzenie składające się z 70% dotychczasowej płacy zasadniczej, a wypłata pozostałych 30% ma być uzależniona od dodatniego wyniku finansowego firmy. Czy nowe warunki wynagradzania są zgodne z prawem?
Czy pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową?
27 kwi 2011
Z powodu likwidacji stanowiska pracy pracownik w dniu 15 marca otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownik ten przepracował w naszej firmie 19 lat i rozpoczął 20. rok pracy. Czy w takiej sytuacji pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej za 20-lecie pracy?
Zwrot wydatków na zakup okularów i soczewek nie podlega opodatkowaniu
13 kwi 2011
Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok powoduje, iż uzyskane świadczenie nie stanowi przychodu pracownika. Zwolnienie podatkowe dotyczy również soczewek kontaktowych, jeżeli ich zakup wynika z zaleceń lekarskich.
Wynagrodzenie za czas dyżuru
08 kwi 2011
Pracownik podczas dyżuru pozostaje w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy. Rozliczenie dyżuru zależy od tego, gdzie dyżur był pełniony – w domu czy w zakładzie pracy oraz czy w tym czasie pracownik wykonywał pracę.
Kiedy obliczamy wynagrodzenie tak jak wynagrodzenie za urlop
07 kwi 2011
Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Kiedy i jaki ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy wypłacić pracownikowi
05 kwi 2011
Ekwiwalent pieniężny za urlop przysługuje pracownikowi, z którym rozwiązywany jest stosunek pracy albo jeśli umowa o pracę wygasa. Pracodawca wypłaca ekwiwalent, jeśli przed rozwiązaniem (lub wygaśnięciem) stosunku pracy pracownik nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu wypoczynkowego i nie nawiąże z tym samym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Wynagrodzenie za przestój
31 mar 2011
Pracownicy na basenie pracują na dwie zmiany od godz. 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 22.00. W jednym dniu tygodnia od godz. 10.00 nie było wody, a więc basen został zamknięty dla klientów. Pracownicy obu zmian byli w pracy, chociaż nie było klientów. Czy można zapłacić przestojowe pracownikom? Pierwsza zmiana pracowała 4 godziny, a 4 godziny byli na stanowiskach, nie pracując. Druga zmiana była na stanowiskach 8 godzin, ale pracownicy nie pracowali, bo basen był niedostępny. Czy w ogóle można płacić postojowe, jeśli brak jest winy pracowników i pracodawcy (była awaria wodociągu), a pracownicy byli w pracy i cała sytuacja trwała kilka godzin?
Czy związkowcom należy wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny
28 mar 2011
Prowadzimy negocjacje w sprawie zmiany zakładowego układu zbiorowego pracy. Powołano do tego zespół składający się z przedstawicieli pracodawcy i organizacji związkowych. Związki wskazały na piśmie osoby, które są upoważnione do prowadzenia rozmów. Terminy spotkań są ustalane wspólnie przez pracodawcę i związki. W przypadku ustalenia konkretnego terminu pracodawca informuje kierowników poszczególnych komórek organizacyjnych, że w danym dniu będą się odbywać spotkania zespołu roboczego w celu usprawiedliwienia nieobecności wyznaczonych do negocjacji pracowników i zapewnienia zastępstwa. Niektórzy przedstawiciele związków pracują w równoważnym systemie czasu pracy i spotkania wypadają w ich dni wolne. Związki domagają się, aby tym pracownikom spotkania w takie dni traktować jako pracę w godzinach nadliczbowych. Czy mają rację?
Czy pracownikowi ukaranemu naganą przysługuje prawo do „trzynastki” w pełnej wysokości
23 mar 2011
Pracownik zatrudniony w samorządowej jednostce budżetowej otrzymał w 2010 r. karę nagany w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Czy mimo to przysługuje mu prawo do całości „trzynastki” za 2010 r.? Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć stosowne zapisy, które będą regulowały prawo pracownika do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji, gdy zostanie on ukarany karą dyscyplinarną w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych?
Czy za nieprzepracowaną godzinę z powodu zmiany czasu z zimowego na letni pracownikom przysługuje wynagrodzenie
18 mar 2011
Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym czasu pracy na 3 zmiany (w godz. 6.00–14.00, 14.00–22.00 i 22.00–6.00). Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, która nastąpi 27 marca br., pracownikom tym należy wypłacić wynagrodzenie również za jedną nieprzepracowaną godzinę wynikającą z przesunięcia czasu z godz. 2.00 na godz. 3.00? Czy pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu przysługuje dodatek za pracę w nocy za 7 czy 8 godzin? Pora nocna w zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00.
Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę
17 mar 2011
Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?
Wypłata trzynastek za 2010 rok
11 mar 2011
Wypłata tzw. trzynastki jest obowiązkiem pracodawców sfery budżetowej i samorządowej. Inni pracodawcy mogą to robić z własnej woli. Zasadą jest, że trzynasta pensja za dany rok powinna być wypłacona do końca pierwszego kwartału następnego roku. Jest to przychód pracownika, od którego należy rozliczyć podatek dochodowy według zasad obowiązujących w bieżącym roku, gdyż został uzyskany w 2011 r.
Jak wypłacać dodatkowe świadczenia pracownikom czasowo przeniesionym
09 mar 2011
Jesteśmy pracodawcą prywatnym. Na podstawie regulaminu wynagradzania wypłacamy pracownikom czasowo przeniesionym określone świadczenia. Czy jeśli w regulaminie uchylimy postanowienia przyznające pracownikom te świadczenia, podstawą do ich wypłaty będzie zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych?
Czy pracownik powinien zwrócić pracodawcy premię wypłaconą przez pomyłkę
04 mar 2011
Pod koniec 2010 r. na konto pracownika przelano premię w wysokości 4000 zł. Za te pieniądze pracownik kupił telewizor i trochę materiałów budowlanych. Po nowym roku zadzwoniła do niego księgowa, która poinformowała pracownika, że zrobiła niewłaściwy przelew. Pieniądze były przeznaczone dla wiceprezesa i musi je jak najszybciej oddać. Pracownik nie ma już tych pieniędzy i nie chce ich oddać. Czy pracodawca może żądać od niego zwrotu nienależnie wypłaconej premii?
Czy za pracę w weekend przysługuje wynagrodzenie
03 mar 2011
Właściciel sklepu postanowił w sobotę i niedzielę zrobić inwentaryzację towaru. Pracodawca nie chce zapłacić pracownikom za ich pracę w weekend. Proponuje, by odebrali wolne w liczbie przepracowanych godzin. Czy pracownicy powinni się domagać od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia oraz dodatku za nadgodziny?
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe powstałe podczas zmiany czasu na zimowy
02 mar 2011
Pracownicy mojego zakładu pracy, w którym obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy, w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy w październiku zostali w pracy o godzinę dłużej. Mam wobec tego pytanie, czy oprócz dodatku za pracę w porze nocnej pracownikom tym będzie również przysługiwało dodatkowe 100% wynagrodzenie za każdą godzinę nadliczbową przepracowaną w niedzielę?
Ryczałt dla kierownika za pracę w nocy
28 lut 2011
Obecnie zatrudniamy w naszym zakładzie pracy 5 osób na stanowiskach kierowniczych. Z uwagi na zwiększoną liczbę zamówień w najbliższym czasie zamierzamy zaproponować tym osobom pracę w godzinach nocnych. Czy tym pracownikom (pracujących na stałe w zakładzie pracy) możemy wypłacić dodatek za pracę w godzinach nocnych w formie ryczałtu?
Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę
24 lut 2011
Jeśli pracownik przyszedł do pracy w sobotę na 6 godzin i w niedzielę na 4 godziny (łącznie 10 godz.) i udzielono mu tylko jednego dnia wolnego, to jak należy rozliczyć takiego pracownika? Czy należy mu się wynagrodzenie za 2 godziny nadliczbowe (10 godz. przepracowanych – 8 godz. wolnych = 2 nadgodziny)? Czy też trzeba mu zapłacić za 4 godziny nadliczbowe – za niedzielę, a sobota jest zrekompensowana udzielonym dniem wolnym?
Odprawa dla kierownika
22 lut 2011
Czy odprawa emerytalno-rentowa przysługuje wszystkim pracownikom, a także tym zajmującym kierownicze stanowisko w zakładzie pracy?
Rozliczenie wynagrodzenia z dwóch umów o pracę
16 lut 2011
Prawo pracy dopuszcza, aby pracodawca zawarł z jednym pracownikiem więcej niż jedną umowę o pracę. Jeżeli kod ubezpieczenia z drugiej umowy będzie taki jak z pierwszej, nie trzeba pracownika zgłaszać do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W raporcie dla ZUS dotyczącym opłacenia składek należy jednak wykazać przychody ze wszystkich umów. Nie trzeba dla każdej z nich sporządzać osobnego raportu. Również wypłatę dla pracownika pracodawca oblicza od sumy przychodów.
Jak uwzględniać miesięczną prowizję w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego
10 lut 2011
Za każdy miesiąc wypłacamy handlowcom prowizję od sprzedaży, jeżeli uzyskają wymagany obrót. Prowizja jest wypłacana w zróżnicowanej wysokości i zdarza się, że pracownicy nie otrzymują jej w danym miesiącu. Czy ten składnik należy przyjmować do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu?
Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe
09 lut 2011
Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?
Jak rozliczyć wypłatę odprawy z tytułu zwolnień grupowych wyższą niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia
08 lut 2011
Z jednym z pracowników rozwiązujemy umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Podlegamy ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych, w związku z czym musimy wypłacić mu odprawę pieniężną. Jednak w treści wypowiedzenia umowy o pracę zagwarantowaliśmy pracownikowi odprawę w wysokości przewyższającej 15-krotność płacy minimalnej, tj. 5-krotność płacy zasadniczej tego pracownika (25 000 zł). Czy w tej sytuacji cała odprawa będzie podlegała składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, czy tylko nadwyżka ponad tę kwotę? Co z podatkiem?
Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia
02 lut 2011
W wyjątkowych przypadkach sąd może narzucić pracodawcy, jakie wynagrodzenie ma co miesiąc wypłacać pracownikowi. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest zbyt niskie i jest powodem dyskryminacji pracownika.
Ile systemów wynagradzania może stosować pracodawca
01 lut 2011
Pracodawca może wynagradzać pracowników według różnych systemów. Może stosować stałe stawki, zmienne zależne od wyników pracy, a także łączyć te dwa systemy. W jednym zakładzie pracy można stosować różne systemy, np. dla różnych stanowisk pracy. Przyjęte zasady nie są zasadami ustalanymi raz na zawsze. Pracodawca może je zmienić. Wprowadzenie gorszych warunków wymaga wręczenia pracownikom wypowiedzeń zmieniających warunki płacy.
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy
31 sty 2011
Zatrudniona w mojej firmie pracownica skorzystała w listopadzie z 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem ojca. Zaznaczam, że na jej wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3200 zł oraz zmienna prowizja miesięczna uzależniona od efektów pracy. W listopadzie prowizja wyniosła 800 zł. Jak mam obliczyć jej wynagrodzenie za te dni?
W jakiej wysokości wypłacać dodatek za pracę w nocy na przełomie 2010 r. i 2011 r.
26 sty 2011
Nasz pracownik wykonywał ostatnią dniówkę pracy w 2010 r. w porze nocnej od godz. 22.00 31 grudnia 2010 r. do godz. 6.00 1 stycznia 2011 r. W podstawie obliczenia dodatku za pracę w porze nocnej uwzględniliśmy wynagrodzenie minimalne obowiązujące w 2010 r. (za 2 godziny w 2010 r.) i obowiązujące w 2011 r. (za 6 godzin pracy). Czy nasze postępowanie było prawidłowe? Wynagrodzenia wypłacamy 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego.
Ustalanie wysokości odprawy emerytalnej i rentowej
24 sty 2011
Odprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem jednorazowym. Może się jednak zdarzyć, że pracownik otrzyma dwie odprawy, np. gdy jest zatrudniony w dwóch zakładach pracy i w związku z przejściem na emeryturę jednocześnie rozwiąże obie umowy o pracę.
Jak ustalać wysokość nagrody jubileuszowej dla chorującego pracownika samorządowego
20 sty 2011
Zatrudniamy w gimnazjum sprzątaczkę, która otrzymuje w stałych kwotach miesięcznych: wynagrodzenie zasadnicze 1400 zł, premię 140 zł i dodatek stażowy 280 zł. Pracownica nieprzerwanie choruje od lipca 2010 r. W czasie pobierania zasiłku chorobowego przysługuje jej tylko dodatek stażowy. Za kilka dni pracownica nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Jak obliczyć podstawę wymiaru przysługującej jej nagrody jubileuszowej – od sumy wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego i premii, czy tylko od dodatku stażowego?