reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?

Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?

Planujemy nawiązać z pracownikami kolejne umowy o pracę na nowych warunkach.  Zamierzamy ustalić wysokość wynagrodzenia w kwocie do wypłaty, czyli tzw. netto. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Takie postępowanie będzie nieprawidłowe. W umowie o pracę powinni Państwo wskazać zarówno kwotę do wypłaty, jak i wszystkie potrącenia publicznoprawne, które dopiero łącznie stanowią wynagrodzenie przysługujące pracownikowi.

UZASADNIENIE

W treści umowy o pracę, obok takich danych, jak rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania, powinna znaleźć się informacja o wysokości przysługującego pracownikowi wynagrodzenia. Kodeks pracy wskazuje na obowiązek określenia w umowie o pracę wynagrodzenia za pracę odpowiadającego rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, przy czym wprost nie definiuje jego wartości (art. 29 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). W prawie pracy nie funkcjonują pojęcia „netto” i „brutto”. Prawidłowe jest więc założenie, że ustawodawca wskazując wynagrodzenie ze stosunku pracy miał na myśli wynagrodzenie zawierające kwotę do wypłaty i należne obciążenia na rzecz budżetu państwa.

Na ten temat wypowiadał się Sąd Najwyższy m.in. w uzasadnieniu do uchwały z 20 września 1990 r. (III PZP 14/90, OSNCP 1991/2-3/29), w której stwierdził, że pracodawca, spełniając rolę płatnika podatku, nie przestaje być stroną stosunku pracy, gdyż dokonuje jego pobrania (obliczenia) z wynagrodzenia za pracę, które stanowi jeden z zasadniczych elementów treści tego stosunku.

Podobny pogląd Sąd Najwyższy wyraził w uzasadnieniu do wyroku z 22 kwietnia 1998 r. (I PKN 55/98, OSNAPiUS 1999/8/278), stwierdzając, że wynagrodzenie za pracę to określone w umowie o pracę wynagrodzenie brutto, a z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika jedynie obowiązek pobierania od tego wynagrodzenia zaliczki na poczet podatku dochodowego.

Powyższe potwierdza też uzasadnienie do uchwały z 7 sierpnia 2001 r. (III ZP 13/01, OSNAPiUS 2002/2/35) i z 19 września 2002 r. (III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214), w której Sąd Najwyższy stwierdził, że wynagrodzenie za pracę, jako niezbędny element stosunku pracy (art. 22 § 1 Kodeksu pracy), jest pojęciem określonym przepisami prawa pracy i że z przepisów tych bez wątpienia wynika, że należne pracownikowi wynagrodzenie obejmuje również tę część, którą pracodawca może (ma obowiązek) odliczyć.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama