Kategorie

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia od pracodawcy za czas pełnienia funkcji ławnika

Mariusz Pigulski
Jeden z moich pracowników został niedawno ławnikiem. Czy jako pracodawca mam obowiązek wypłacać mu wynagrodzenie za czas, kiedy będzie przebywał w sądzie pełniąc swoją funkcję?

Nie, pracownikowi za czas pełnienia funkcji ławnika nie należy się od pracodawcy wynagrodzenie. Za ten czas Państwa pracownik otrzyma rekompensatę pieniężną ze środków Skarbu Państwa wypłacaną przez sąd, w którym ławnik pełni swoje obowiązki.

UZASADNIENIE

Reklama

 Pracodawca zatrudniający pracownika pełniącego w sądzie funkcję ławnika jest zobowiązany do zwolnienia go od pracy na czas wykonywania czynności związanych z powierzoną mu funkcją (art. 172 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, dalej ustawa o ustroju sądów). Mimo iż przepisy mówią o prawie do zwolnienia ławnika wyłącznie na czas sprawowania powierzonej funkcji, to zwolnienie powinno obejmować również czas przejazdów potrzebnych na dotarcie do sądu oraz na powrót do pracy.

Ławnik może być wyznaczony do udziału w rozprawach do 12 dni w ciągu roku. Na taki maksymalny okres w danym roku kalendarzowym pracodawca musi go zwalniać na rozprawy. Może się jednak zdarzyć, że wskazana wyżej liczba dni może być zwiększona przez prezesa sądu, ale powinno to następować tylko z powodu ważnych przyczyn, a zwłaszcza gdy niezbędne jest zakończenie rozprawy z udziałem tego samego składu ławników (art. 170 § 1 ustawy o ustroju sądów). Wyznaczając ławnika do udziału w danej rozprawie sąd powinien zawiadomić o tym fakcie pracodawcę tej osoby.

Do 30 września 2001 r. zakład pracy, w którym pracowała osoba pełniąca funkcję ławnika, był zobowiązany do wypłacania pełnego wynagrodzenia za czas wykonywania przez takiego pracownika czynności zleconych przez sąd. W obecnym stanie prawnym pracodawcy nie muszą płacić ławnikowi za pobyt w sądzie.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku wypłaty pracownikowi – ławnikowi wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy spowodowanej pełnieniem przez niego funkcji w sądzie.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że sprawowanie funkcji ławnika jest nieodpłatne. Osoba wybrana na ławnika otrzymuje pieniężną rekompensatę za realizowanie w sądzie przypisanych jej zadań, którymi są: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej, jeżeli został do niej wybrany.

Wysokość rekompensaty dla ławników, którzy uczestniczą w rozpoznawaniu spraw w sądach powszechnych, wynosi za 1 dzień pełnienia obowiązków w danym roku 1,9% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego, tj. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ponadto ławnikom zamieszkującym poza miejscem siedziby sądu przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu – według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów. Koszty rekompensaty oraz wymienione wyżej pozostałe należności ponosi Skarb Państwa.

Mimo że za wykonywanie w sądzie czynności ławnika pracownikowi nie należy się wynagrodzenie od pracodawcy, zatrudniony zachowuje prawo do pozostałych świadczeń wynikających ze stosunku pracy (art. 172 § 2 ustawy o ustroju sądów). Regulacja ta przesądza o tym, że czas nieobecności pracownika – ławnika w żaden sposób nie może negatywnie wpływać na zakres jego uprawnień, np. absencji związanych ze sprawowaniem funkcji ławnika nie uwzględnia się przy przyznawaniu takich świadczeń, jak nagrody jubileuszowe, „trzynastki” czy premie.

Podstawa prawna

 • art. 91 § 1c, art. 170 § 1 i § 3, art. 172, art. 173 ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?