reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Konsekwencje przyznania studiującym pracownikom nagrody za wyniki w nauce

Konsekwencje przyznania studiującym pracownikom nagrody za wyniki w nauce

Chcemy wyróżnić studentów (zarówno naszych pracowników, jak i klientów niebędących pracownikami), którzy ukończą w tym roku studia z najlepszym wynikiem, nagrodami – albumem oraz nagrodą pieniężną. Kierunek studiów wybrany przez każdego z pracowników jest ich samodzielną decyzją i nie ma związku z zajmowanymi stanowiskami ani z wykonywaną pracą. Czy w takim przypadku u obdarowanych pracowników powstanie przychód do opodatkowania i oskładkowania, który należy doliczyć do wynagrodzenia za pracę? Kto powinien odprowadzić podatek od wartości przekazanej nagrody?

Nagrodę za wyniki w nauce powinni Państwo zakwalifikować do przychodów z innych źródeł. Podatek od wartości przyznanej nagrody obdarowani pracownicy rozliczą samodzielnie w zeznaniu rocznym na podstawie otrzymanej od Państwa informacji PIT-8C. Od tak przyznanej nagrody nie naliczają Państwo składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (szczegóły w uzasadnieniu).

UZASADNIENIE

Nagrody za wyniki w nauce przyznane przez płatnika bez konkursu należy, co do zasady, zakwalifikować do przychodów z innych źródeł i opodatkować na ogólnych zasadach. Za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż stanowiące przychód z działalności gospodarczej, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów, m.in. z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej czy z kapitałów pieniężnych oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach (w zw. z art. 20 ust. 1 updof). Użycie przez ustawodawcę sformułowania „w szczególności” wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty. W przypadku takiej kwalifikacji podatkowej przekazanych nagród mają Państwo obowiązek sporządzić dla obdarowanych pracowników informację PIT-8C, w której należy wykazać pełną wartość gratyfikacji bez potrącania zaliczki na podatek i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać PIT-8C podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu (art. 42a updof). Na tej podstawie obdarowany samodzielnie rozliczy podatek od wartości otrzymanej nagrody w zeznaniu rocznym.

WAŻNE!

Od wartości nagród przyznanych bez konkursu nie należy potrącać zaliczki na podatek, tylko w całości wykazać w PIT-8C.

Inne zasady opodatkowania należy zastosować, jeżeli przyznanie nagród byłoby związane z przeprowadzeniem konkursu. Nagroda w konkursie będzie wówczas stanowić przychód z innych źródeł, ale podlegający opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof). Jeżeli nagroda nie ma charakteru pieniężnego, obdarowany powinien wpłacić podatek zryczałtowany do kasy płatnika lub na jego rachunek bankowy przed udostępnieniem wygranej. Wysokość pobranego podatku nie ulega w tym przypadku obniżeniu o koszty uzyskania przychodów. Takiego przychodu podatnik nie wykazuje w zeznaniu rocznym. Powołane wyżej zasady stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania przez podatnika jego miejsca zamieszkania do celów podatkowych certyfikatem rezydencji (art. 30 ust. 9 updof). Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku przychód w wysokości uzyskanej nagrody (wygranej).

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie podatków i prawa pracy

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama