reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników?

Gdy podstawą przyznania rabatu jest tylko stosunek pracy, to świadczenie z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów pracownika. Jeżeli natomiast pracownicy mogą korzystać z rabatu na analogicznych zasadach, jak Państwa zewnętrzni klienci, to taki rabat nie jest przychodem zatrudnionych.

UZASADNIENIE

Pracodawcy często organizują programy rabatowe przy sprzedaży swoich produktów i/lub usług. Wartość rabatu uzyskanego przez pracownika, co do zasady, stanowi jego przychód. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.

Rabat dla wszystkich klientów

W przypadku gdy pracownicy uzyskują od pracodawcy rabaty na tych samych zasadach jak klienci zewnętrzni, to zatrudnieni nie uzyskują z tego tytułu świadczenia zarówno odpłatnego, jak i częściowo odpłatnego, nie jest to również świadczenie rzeczowe. Pracownicy zakupują towar wyłącznie po obniżonej cenie.

Na ten temat wypowiedział się dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 1 grudnia 2010 r. (IPPB2/415–789/10–4/MK), w której stwierdził, że „w przypadku umożliwienia uzyskania przez pracowników Spółki »kart klienta« uprawniających do zakupu towarów z rabatem na takich samych zasadach, jak wszyscy potencjalni klienci Spółki, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u posiadaczy ww. »kart klienta« uprawniających do uczestnictwa w akcji rabatowej nie powstanie. Korzystanie na jednakowych warunkach z uczestnictwa w akcji rabatowej przez pracowników Spółki i nieograniczonego grona klientów, jako innych uprawnionych, będzie neutralne podatkowo dla wszystkich uczestników. W konsekwencji na Spółce nie będą ciążyć obowiązki płatnika związane z obliczeniem, pobraniem i przekazaniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych”. Również dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 24 maja 2011 r. (ILPB1/415–255/11–2/AGr) wskazał, że „(...) korzystanie przez pracowników Wnioskodawcy przy zakupie towarów z rabatów w ramach programu »zakup personalny« w identycznej wysokości, jak rabaty oferowane dla innych grup klientów, nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako świadczenia nieodpłatne albo częściowo odpłatne. Wobec powyższego Wnioskodawca nie będzie zobowiązany w stosunku do swoich pracowników do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (...)”.

W tej sytuacji rabat nie stanowi także podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

WAŻNE!

Rabaty udzielane nieograniczonemu kręgowi odbiorców nie stanowią przychodu pracownika.

Rabat tylko dla pracowników

Inne zasady będą obowiązywać, jeżeli przyznany rabat będzie dotyczył tylko pracowników i ewentualnie członków ich rodzin bądź będzie udzielany na innych zasadach niż dla pozostałych klientów. W takim przypadku po stronie pracowników (w związku z umożliwieniem zakupu towarów po obniżonych cenach) powstanie świadczenie częściowo odpłatne z tytułu stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczeń pracowników

Źródło:

INFOR
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama