reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Uwzględnianie premii uznaniowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego

Uwzględnianie premii uznaniowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego

Zatrudniam pracowników, którzy np. przez 12 miesięcy otrzymywali premię uznaniową, a obecnie od 3 miesięcy jej nie dostają. Są i tacy, którzy co miesiąc regularnie otrzymują tę premię. Jak w takim przypadku należy postąpić, aby prawidłowo naliczać wynagrodzenie za urlop? Czy premię uznaniową należy uwzględniać do podstawy wynagrodzenia za urlop czy też nie?

Kwoty premii uznaniowych, które są świadczeniami wypłacanymi nieperiodycznie lub jednorazowo i zależą jedynie od swobodnej decyzji pracodawcy, a obowiązek ich wypłaty nie wynika z regulaminu wynagradzania, nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 k.p.). I chociaż wydaje się, że zasada zawarta w cytowanym powyżej przepisie nie budzi wątpliwości interpretacyjnych, to w praktyce mogą pojawiać się trudności związane z właściwym ustaleniem podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. Odnosi się to zwłaszcza do sytuacji, gdy pracodawca wypłaca pracownikowi nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również premie.

Uwzględnienie bądź nieuwzględnienie premii w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego zależy od tego, z jakim rodzajem premii mamy do czynienia: czy premia jest premią regulaminową (podstawa jej wypłacania znajduje się w regulaminie wynagradzania, tzn. po spełnieniu określonych warunków pracownik nabywa prawo do uzyskania premii) czy uznaniową (tzn. jest wypłacana na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy i pracownik nie ma roszczenia o jej wypłatę, w przeciwieństwie do premii regulaminowej).

Zgodnie z § 6 pkt 1 rozporządzenia MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.) wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie.

Premia uznaniowa ma niewątpliwie charakter nieperiodyczny (również nieprzewidywalny i nieregularny – zależy jedynie od swobodnego uznania pracodawcy) i często jednorazowy. Oznacza to, że nie należy uwzględniać kwoty premii uznaniowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Sąd Najwyższy w wyroku z 20 lipca 2000 r. również stwierdził, że tzw. premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego (I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama