REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowane wynagrodzenia pracownika przebywającego za granicą

Renata Ślesicka

REKLAMA

Podstawowe znaczenie przy ustalaniu miejsca opodatkowania dochodów osiąganych przez pracowników oddelegowanych do pracy w innym państwie ma to, czy ich pobyt za granicą był krótszy czy dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym. Jeśli pracownik pracuje za granicą dłużej niż 183 dni, od jego dochodów trzeba opłacić podatek za granicą i rozliczyć go w Polsce dopiero po zakończeniu roku podatkowego.

PROBLEM: Nasza firma zajmuje się dostarczaniem oprogramowania dla przedsiębiorstw; mamy siedzibę w Polsce. Kilku naszych pracowników (informatyków) oddelegowaliśmy do pracy w Belgii, gdzie wykonują prace programistyczne i serwisowe w siedzibie klienta w Antwerpii. Wynagrodzenie wpłacamy na polskie rachunki bankowe oddelegowanych pracowników. Osoby te są w Belgii od 5 miesięcy. Co się stanie, jeśli ich pobyt za granicą przekroczy 183 dni? Jak w tej sytuacji mamy rozliczać ich dochody?

REKLAMA

Autopromocja

ROZWIĄZANIE

Jeśli pracownicy będą pracować za granicą dłużej niż 183 dni, wynagrodzenie należne im za pracę wykonywaną po przekroczeniu tego okresu będzie podlegało opodatkowaniu w Belgii. Od tych wynagrodzeń Państwa firma nie powinna pobierać miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, chyba że z takim wnioskiem wystąpi pracownik (art. 32 ust. 6 PDOF). Na początku 2012 r. powinni im Państwo wydać PIT-11 wykazując w nim przychody zwolnione z opodatkowania w Polsce (ewentualnie PIT-11 też będą Państwo musieli wystawić wcześniej na wniosek pracownika, z którym zostanie rozwiązany stosunek pracy w trakcie roku).

Polska firma, która wysyła swoich pracowników w celu wykonywania pracy za granicą, ma obowiązek opłacać podatek od ich wynagrodzeń w Polsce po spełnieniu łącznie 3 warunków:

 • pracodawca ma siedzibę w Polsce,
 • pracodawca nie posiada stałej placówki na terenie państwa, w którym pracują pracownicy (tutaj – w Belgii),
 • pracownicy przebywają za granicą krócej niż 183 w danym roku podatkowym.

W przypadku gdy okres pobytu polskiego pracownika za granicą w celu wykonywania tam pracy nie przekracza 183 dni, osiągnięty przez niego dochód z wynagrodzenia opodatkowany jest wyłącznie w Polsce. Przez cały ten okres, na zasadach określonych dla pracowników polskich, na pracodawcy ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń wypłacanych pracownikowi za pracę wykonywaną za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niespełnienie któregokolwiek z 3 wymienionych wcześniej warunków (np. przekroczenie 183-dniowego pobytu) powoduje, że wynagrodzenie pracowników podlega opodatkowaniu w kraju wykonywania pracy (tutaj – w Belgii). W takiej sytuacji od wynagrodzenia musi zostać opłacony podatek do zagranicznego fiskusa.


Obliczanie okresu 183 dni

Długość pobytu w danym państwie należy ustalać przy zastosowaniu metody opartej na „dniach fizycznej obecności” (stosownie do Komentarza do Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku; OECD). Przy obliczaniu okresu 183 dni jako dzień obecności w danym państwie należy wliczać każdą część dnia, nawet bardzo krótką, spędzoną przez podatnika w tym państwie. Zatem dniem obecności są:

 • dni przybycia do kraju wykonywania pracy i wyjazdu z tego kraju,
 • wszystkie inne dni spędzone w danym państwie, także soboty i niedziele, święta narodowe, urlopy przed, w czasie i po zakończeniu działalności,
 • dni choroby.

REKLAMA

W liczbie dni nie należy uwzględniać dni przejazdu między dwoma miejscami położonymi poza państwem wykonywania pracy. Pod uwagę nie może być również brany pełny dzień spędzony poza tym państwem, bez względu na przyczynę, np. w celach wakacyjnych czy służbowych.

Ponieważ brak jest konkretnych przepisów, jak liczyć 183 dni obecności w danym kraju, dowodem do celów podatkowych potwierdzającym upływ 183 dni może być wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, w szczególności:

 • ewidencja czasu pracy i przerw w świadczeniu pracy,
 • ewidencja urlopów i podróży służbowych,
 • oświadczenie pracownika o dniach faktycznej obecności w państwie wykonywania pracy.

Podatek dochodowy w dwóch państwach

Polski pracodawca jako zakład pracy ma obowiązek jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy. Nie ma natomiast obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej za granicą, jeśli dochody te podlegają lub będą tam podlegać opodatkowaniu. Zakład pracy może pobierać zaliczki na podatek dochodowy na wniosek pracowników i stosownie do polskich przepisów z zastosowaniem metody zaliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Jeżeli pracodawca wie, że pracownik będzie pracował w drugim państwie przez okres lub okresy przekraczające łącznie 183 dni w danym roku podatkowym oraz że jego dochody z pracy wykonywanej w tym państwie będą tam podlegały opodatkowaniu, to powinien odstąpić od poboru zaliczek na podatek dochodowy w Polsce od pierwszego dnia wykonywania przez pracownika pracy za granicą. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy umowa została zawarta na rok lub dwa lata, a więc na okres znacząco przekraczający 183 dni.

Natomiast jeśli pobyt pracownika przekraczający 183 dni nie był planowany, w związku z czym pracodawca pobierał zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń, to powinien zaprzestać pobierania zaliczek z chwilą przekroczenia 183 dni pobytu w roku podatkowym. Wynagrodzenie za pracę wykonywaną za granicą po przekroczeniu 183 dni podlega w takiej sytuacji opodatkowaniu w kraju, w którym pracuje pracownik, według przepisów tego państwa. Przy czym opodatkowaniu podlega wówczas dochód uzyskany z tytułu pracy w tym państwie od pierwszego dnia wykonywania tam pracy. W związku z tym pracodawca może kontynuować odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy w Polsce wyłącznie na pisemny wniosek pracownika.


Uniknięcie podwójnego opodatkowania

Osobie, która ma miejsce zamieszkania w Polsce i osiągnęła dochody, które stosownie do postanowień Konwencji podlegają opodatkowaniu w innym państwie, przysługuje prawo do odliczenia od podatku należnego od tej osoby w Polsce kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu za granicą (art. 23 ust. 2 lit. a Konwencji). Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód zagraniczny.

Odliczenia podatku belgijskiego od podatku należnego w Polsce co do zasady dokonuje sam pracownik w zeznaniu rocznym na podstawie informacji otrzymanej od płatnika. Gdy podatek zapłacony za granicą okaże się wyższy od podatku obliczonego od tej samej wartości dochodów uzyskanych w Polsce, podatek do dopłaty w Polsce wyniesie 0 zł:

@RY1@i32/2011/007/i32.2011.007.000.0044.001.jpg@RY2@

Do końca lutego 2012 r. będą Państwo musieli wydać pracownikom, którzy osiągnęli z pracy wykonywanej w Belgii dochody opodatkowane zgodnie z postanowieniami Konwencji, informacje PIT-11, wykazując w nich wysokość tych dochodów. Taką informację będą Państwo musieli przekazać do końca lutego 2011 r. również właściwemu urzędowi skarbowemu.

Jeżeli obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, zobowiązani są do sporządzenia i przekazania imiennej informacji PIT-11 podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu (według miejsca zamieszkania podatnika lub w sprawach opodatkowania osób zagranicznych).

PODSTAWA PRAWNA

 • art. 27 ust. 9, art. 31, art. 32 ust. 6, art. 39 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.); zwana ustawą PDOF
 • art. 15 ust. 1 i ust. 2, art. 23 ust. 2 lit. a Konwencji z 20 sierpnia 2001 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139); zwana Konwencją
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

REKLAMA

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA