Kategorie

W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?

P. Kuźniar Aleksander
Pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo?

Tak, Państwa postępowanie jest prawidłowe. Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę zawierającego składniki, których wysokość można ustalić dopiero po zakończonym miesiącu, może przypadać 10. dnia następnego miesiąca.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy prawa pracy dają pracodawcy możliwość przesunięcia terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę, przy czym wypłata nie może nastąpić później niż w ciągu pierwszych 10 dni kolejnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 Kodeksu pracy). Wypłata wynagrodzenia w kolejnym miesiącu może nastąpić wówczas, gdy ustalenie pełnej wysokości takiego wynagrodzenia jest możliwe dopiero po zakończeniu miesiąca pracy, np. w przypadku pracowników otrzymujących część wynagrodzenia w formie prowizyjnej lub akordowej. W takiej sytuacji dopiero po zakończeniu miesiąca można ustalić wartość wykonanych prac akordowych lub obliczyć prowizję należną pracownikowi. Gdy jednak jego wynagrodzenie jest ustalone w stałej miesięcznej wysokości, która jest znana pracodawcy już na początku miesiąca, przenoszenie terminu wypłaty na kolejny miesiąc jest nieuzasadnione. Wtedy wypłata powinna nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu danego miesiąca. Należy przy tym pamiętać, że pracodawca w aktach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę powinien precyzyjnie wskazać termin wypłaty wynagrodzenia. Nieprawidłowe jest posługiwanie się zwrotami „do końca miesiąca”, „do 10. następnego miesiąca”, gdyż nie wskazują one konkretnego dnia wypłaty pensji.

WAŻNE!

Wynagrodzenie pracownika ustalone w stałej miesięcznej wysokości powinno zostać wypłacone najpóźniej do końca danego miesiąca kalendarzowego.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1386 zł. Pracodawca ustalił w regulaminie termin wypłaty wynagrodzeń na 10. dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego. Takie postanowienia regulaminu mogą zostać uznane za mniej korzystne od obowiązujących przepisów prawa pracy. Ponieważ pełna wysokość wynagrodzenia jest znana pracodawcy już na początku miesiąca, wynagrodzenie powinien wypłacić najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca.


W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika stanowią zarówno składniki o charakterze stałym (wynagrodzenie zasadnicze), jak i składniki zmienne (prowizja, akord), termin wypłaty pełnego wynagrodzenia może być przeniesiony na następny miesiąc. Zatem pracodawca najpóźniej 10. dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego będzie musiał wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za poprzedni miesiąc, obejmujące zarówno składniki stałe, jak i zmienne.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 1000 zł oraz prowizją od sprzedanych towarów w wysokości 20% zysku. Pracodawca ustalił termin wypłaty wynagrodzenia za pracę na 8. dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego. Prowizja za marzec wyniosła 1200 zł. Pracodawca wypłacił pracownikowi 8 kwietnia łączne wynagrodzenie w kwocie 2200 zł. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe i nie narusza przepisów o terminie wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku pracowników, których pełne wynagrodzenie stanowią składniki stałe i zmienne, pracodawca podjął swobodną decyzję i wyznaczył dwa terminy płatności wynagrodzenia – do końca miesiąca stałe składniki i np. do 8. dnia następnego miesiąca składniki zmienne.

Jeżeli natomiast pracodawca zatrudnia osoby wynagradzane wyłącznie stałą stawką i osoby otrzymujące tylko zmienne składniki wynagrodzenia, to powinien w przepisach wewnątrzzakładowych ustalić odrębne terminy wypłaty wynagrodzenia dla tych grup pracowników.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca zatrudnia osoby wynagradzane wyłącznie stałą stawką i osoby otrzymujące tylko zmienne składniki wynagrodzenia, to powinien w przepisach wewnątrzzakładowych ustalić odrębne terminy wypłaty wynagrodzenia dla tych grup pracowników.

Podstawa prawna

 • art. 85 § 1–2, art. 86 § 1 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?