Kategorie

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

P. Kuźniar Aleksander
Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Jeżeli Państwa pracownik nie został odwołany z urlopu aby stawić się na zebraniu firmowym, a jedynie pojawił się na nim z własnej inicjatywy, to nie doszło do przerwania urlopu wypoczynkowego. Podpisanie na urlopie wypoczynkowym porozumienia zmieniającego do umowy o pracę jest dozwolone i nie powoduje przerwania urlopu. W tej sytuacji należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie urlopowe. Jeżeli jednak odwołali Państwo pracownika z urlopu, to taki dzień należy potraktować jak dzień pracy i wypłacić wynagrodzenie za pracę.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien wykorzystywać urlop wypoczynkowy. O tym decyduje pracownik wybierając bardziej lub mniej aktywną formę wypoczynku. Nie jest również zabronione wykonywanie przez pracownika innej pracy w czasie korzystania przez niego z urlopu wypoczynkowego. Jedno z podstawowych praw, jakie przysługuje pracownikowi – prawo do wypoczynku jest w tym zakresie wyrażone jedynie w konieczności udzielenia pracownikowi odpowiedniej liczby dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Dlatego przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy wypłacić wynagrodzenie za pracę.

W przedstawionym przez Państwa przypadku należy rozróżnić dwie podstawowe sytuacje, z których każda może w inny sposób wpływać na rodzaj wynagrodzenia należnego pracownikowi.


PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym od 1 do 10 lipca 2011 r. W trakcie urlopu dowiedział się od kolegi, że 7 lipca zaplanowano w zakładzie pracy zebranie załogi, na którym miały być poruszane ważne zagadnienia dotyczące dalszego funkcjonowania zakładu oraz sytuacji załogi. Ponieważ pracownik był zainteresowany tą dyskusją, postanowił wybrać się 7 lipca na zebranie załogi. Jednocześnie kadrowa, korzystając z obecności tego pracownika, poprosiła go o podpisanie aneksu do umowy o pracę w zakresie przeniesienia go na inne stanowisko pracy. Pracownik podpisał porozumienie zmieniające i udał się do domu.

W takim przypadku nie może być mowy o zaliczeniu obecności pracownika w zakładzie do czasu pracy i tym samym naliczeniu mu za ten dzień normalnego wynagrodzenia za pracę zamiast wynagrodzenia urlopowego. Pracownik pojawił się na zebraniu załogi z własnej inicjatywy, a podpisanie przez niego porozumienia zmieniającego nie ma w tym przypadku żadnego wpływu na ciągłość urlopu wypoczynkowego. Za ten dzień pracownik ma prawo do wynagrodzenia urlopowego.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownikowi udzielono 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego od 20 czerwca do 3 lipca 2011 r. Pracodawca zadzwonił do pracownika 24 czerwca i odwołał go z urlopu wypoczynkowego 27 czerwca – w tym dniu pracownik miał obowiązek zgłosić się do pracy na ogólnozakładowe zebranie załogi. Po zebraniu pracownicy podpisywali aneksy do umów o pracę obniżające wynagrodzenia za pracę o 10% w związku z trudną sytuacją finansową zakładu. Pracownik stawił się 27 czerwca na zebraniu. Po jego zakończeniu podpisał porozumienie do umowy o pracę obniżające wynagrodzenie za pracę. Od 28 czerwca do 3 lipca br. pracownik w dalszym ciągu przebywał na urlopie wypoczynkowym udzielonym mu przez pracodawcę.

W takiej sytuacji 27 czerwca należy zakwalifikować jako dzień pracy i naliczyć normalne wynagrodzenie za pracę, wynikające z umowy o pracę. Wynagrodzenie za czas urlopu będzie przysługiwać pracownikowi wyłącznie za 8 dni urlopu wypoczynkowego, tj. za okresy przypadające od 20 do 26 czerwca i od 28 czerwca do 3 lipca 2011 r. Obowiązek stawienia się pracownika w zakładzie w trakcie urlopu powoduje przerwanie urlopu i konieczność ponownego doliczenia pracownikowi do puli urlopowej dnia, w którym został odwołany z urlopu i zobowiązany do stawienia się w pracy.

Podstawa prawna

 • art. 152, art. 1542, art. 167 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?