reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Jeżeli Państwa pracownik nie został odwołany z urlopu aby stawić się na zebraniu firmowym, a jedynie pojawił się na nim z własnej inicjatywy, to nie doszło do przerwania urlopu wypoczynkowego. Podpisanie na urlopie wypoczynkowym porozumienia zmieniającego do umowy o pracę jest dozwolone i nie powoduje przerwania urlopu. W tej sytuacji należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie urlopowe. Jeżeli jednak odwołali Państwo pracownika z urlopu, to taki dzień należy potraktować jak dzień pracy i wypłacić wynagrodzenie za pracę.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien wykorzystywać urlop wypoczynkowy. O tym decyduje pracownik wybierając bardziej lub mniej aktywną formę wypoczynku. Nie jest również zabronione wykonywanie przez pracownika innej pracy w czasie korzystania przez niego z urlopu wypoczynkowego. Jedno z podstawowych praw, jakie przysługuje pracownikowi – prawo do wypoczynku jest w tym zakresie wyrażone jedynie w konieczności udzielenia pracownikowi odpowiedniej liczby dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Dlatego przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy wypłacić wynagrodzenie za pracę.

W przedstawionym przez Państwa przypadku należy rozróżnić dwie podstawowe sytuacje, z których każda może w inny sposób wpływać na rodzaj wynagrodzenia należnego pracownikowi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama