| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Jeżeli Państwa pracownik nie został odwołany z urlopu aby stawić się na zebraniu firmowym, a jedynie pojawił się na nim z własnej inicjatywy, to nie doszło do przerwania urlopu wypoczynkowego. Podpisanie na urlopie wypoczynkowym porozumienia zmieniającego do umowy o pracę jest dozwolone i nie powoduje przerwania urlopu. W tej sytuacji należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie urlopowe. Jeżeli jednak odwołali Państwo pracownika z urlopu, to taki dzień należy potraktować jak dzień pracy i wypłacić wynagrodzenie za pracę.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien wykorzystywać urlop wypoczynkowy. O tym decyduje pracownik wybierając bardziej lub mniej aktywną formę wypoczynku. Nie jest również zabronione wykonywanie przez pracownika innej pracy w czasie korzystania przez niego z urlopu wypoczynkowego. Jedno z podstawowych praw, jakie przysługuje pracownikowi – prawo do wypoczynku jest w tym zakresie wyrażone jedynie w konieczności udzielenia pracownikowi odpowiedniej liczby dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Dlatego przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy wypłacić wynagrodzenie za pracę.

W przedstawionym przez Państwa przypadku należy rozróżnić dwie podstawowe sytuacje, z których każda może w inny sposób wpływać na rodzaj wynagrodzenia należnego pracownikowi.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »