reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Obliczanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych

Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad obowiązujący ich wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia takiego pracownika do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku takiego jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Sposób tego ustalenia zależy od decyzji pracodawcy i pracownika.

U pracowników niepełnoetatowych może wystąpić tzw. praca ponadwymiarowa, która w odróżnieniu od pracy nadliczbowej występuje po przekroczeniu obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy, ale nie przewyższy norm czasu pracy właściwych dla pełnego etatu. Ze względu na brak uregulowań tej kwestii w przepisach prawa pracy, do pracodawcy i pracownika należy decyzja dotycząca sposobu określenia liczby dodatkowo opłacanych godzin ponadwymiarowych. Należy przy tym pamiętać, że pracy w godzinach ponadwymiarowych nieprzekraczających pełnego etatu nie należy wliczać do rocznego limitu godzin nadliczbowych, ponieważ taka praca nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

Pracy w godzinach ponadwymiarowych nieprzekraczających pełnego etatu nie należy wliczać do rocznego limitu godzin nadliczbowych.

Sposoby ustalania limitu godzin ponadwymiarowych

Pracownik i pracodawca w drodze porozumienia mogą ustalać na kilka sposobów limit godzin ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za godziny nadliczbowe.

Ustalanie limitu godzin ponadwymiarowych dla pracownika zatrudnionego na 1/3 etatu

@RY1@i65/2011/018/i65.2011.018.000.0046.001.jpg@RY2@

@RY1@i65/2011/018/i65.2011.018.000.0046.002.jpg@RY2@

Konsekwencje nieustalenia limitu godzin ponadwymiarowych

Jeżeli strony nie wprowadziły do umowy o pracę zapisów dotyczących liczby godzin ponadwymiarowych uprawniających pracownika niepełnoetatowego oprócz normalnego wynagrodzenia do dodatków jak za godziny nadliczbowe, wówczas, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 9 lipca 2008 r. (I PK 315/07, OSNP 2009/23-24/310), pracownikowi nie przysługuje taki dodatek. W takim przypadku pracownik ma jedynie możliwość dochodzenia odszkodowania od pracodawcy lub spowodowania innych sankcji ewentualnego naruszenia przez pracodawcę przepisów o czasie pracy, np. złożenia skargi do PIP.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. prawa pracy, wykładowca

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama