| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu i telefonu zleceniobiorcy

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu i telefonu zleceniobiorcy

Osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych coraz częściej korzystają ze świadczeń przyznawanych pracownikom, takich jak ekwiwalent za używanie prywatnego samochodu czy telefonu. Przyznanie przez zleceniodawcę tego rodzaju wypłat i świadczeń wiąże się z określonymi skutkami składkowo-podatkowymi.

Niektóre świadczenia przyznane zleceniobiorcom podlegają zwolnieniu ze składek i podatku. Aby jednak zostały prawidłowo przyznane, rozliczone, a następnie zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów zleceniodawcy, powinien on prowadzić w tym zakresie stosowną dokumentację.

Podróż zleceniobiorcy

Wykonywanie zlecenia może wiązać się z wyjazdami zleceniobiorcy poza stałe miejsce wykonywania prac objętych umową. W takim przypadku strony powinny umieścić w umowie stosowne zapisy dotyczące takich wyjazdów i ustalić zasady zwrotu kosztów podróży. Jeżeli konieczność wyjazdu pojawi się w trakcie wykonywania zlecenia, strony powinny dokonać uregulowań w tym zakresie w aneksie do umowy. Należy przy tym mieć na uwadze, że podróże zleceniobiorcy powinny mieć ścisły związek z przedmiotem zlecenia lub z działalnością prowadzoną przez zleceniodawcę.

W takiej sytuacji przyznane zleceniobiorcy należności z tytułu wyjazdu na potrzeby zleceniodawcy są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz z podatku dochodowego do wysokości określonej w rozporządzeniu o podróżach służbowych na obszarze kraju. Natomiast od powstałej nadwyżki zleceniodawca powinien potrącić składki na ZUS oraz zaliczkę na podatek.

Jeśli wyjazdy zleceniobiorcy nie są związane z przedmiotem umowy lub z działalnością zleceniodawcy, zwrot kosztów podróży, mimo że nie będzie przekraczał wysokości określonej w rozporządzeniu o podróżach służbowych, nie będzie zwolniony ze składek i z podatku. Wówczas pełną wysokość takiego zwrotu kosztów należy obniżyć o obowiązkowe potrącenia publicznoprawne. Ponadto zleceniodawca nie będzie mógł zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

WAŻNE!

Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy odbytej w celu należytego wykonania zlecenia jest zwolniony ze składek i podatku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »