REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozliczanie gratisu nieodpłatnie przekazanego pracownikowi

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Nasza spółka prenumeruje różne tytuły pomocne pracownikom w codziennej pracy. Wydawcy do prenumerat dołączają czasem bezpłatne gadżety reklamowe (m.in. torebki, biżuterię). Czy ich przekazanie pracownikom stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy? Jeśli tak, to jak wycenić wartość tych prezentów?

Tak, nieodpłatne przekazanie pracownikom gratisów dołączanych do czasopism zaprenumerowanych przez Państwa powoduje powstanie przychodu ze stosunku pracy po stronie obdarowanych, podlegającego opodatkowaniu i oskładkowaniu. Przekazane przedmioty należy wycenić według cen rynkowych obowiązujących w obrocie gospodarczym (szczegóły – w uzasadnieniu).

Autopromocja

UZASADNIENIE

Co do zasady, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zasada ta odnosi się również do podatników zatrudnionych na umowę o pracę. Dla pracowników przychodem ze stosunku pracy są nie tylko otrzymane lub postawione do dyspozycji wypłaty pieniężne, ale także wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

W zasadzie każde świadczenie (bez względu na formę) przekazane pracownikowi stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy. Kosztem przedsiębiorcy pracownik uzyskuje bowiem przysporzenie majątkowe o konkretnym wymiarze finansowym. Wyjątkiem od reguły powszechności opodatkowania są zwolnienia przedmiotowe. Przepisy updof nie przewidują jednak żadnego zwolnienia dla prezentów czy upominków przekazywanych pracownikom na cele osobiste.

W opisanym przypadku pracodawca ponosi koszty prenumeraty fachowych czasopism potrzebnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Do publikacji często dołączane są różnego rodzaju bezpłatne gadżety mające zachęcić nabywcę do dalszej współpracy i zakupu oferty. Takie gratisy mają zazwyczaj postać przedmiotów użytkowych, np. biżuterii, elementów drobnej galanterii, breloków itp. W większości takie prezenty nie stanowią przedmiotów niezbędnych w codziennej pracy. Jeśli pracodawca nieodpłatnie przekaże pracownikowi gadżet, to w świetle przepisów podatkowych pracownik uzyskuje przychód, od którego należy zapłacić podatek. W przypadku gdyby pracodawca przekazał pracownikom otrzymane gadżety do użytku w pracy, np. kalendarze, długopisy czy inne artykuły biurowe, to nie można mówić o przychodzie po stronie pracownika. W przeciwnym razie wartość otrzymanego prezentu jest opodatkowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Nieodpłatne przekazanie pracownikowi gadżetów dołączanych do prenumeraty czasopisma jest dla zatrudnionego przychodem ze stosunku pracy.

Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń należy ustalać na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4 updof). Powinni Państwo zatem oszacować wartość przekazanej rzeczy, biorąc pod uwagę cenę, jaką trzeba byłoby za nią zapłacić w obrocie rynkowym, np. w sklepie. W takiej sytuacji chodzi bowiem o przedmioty nieużywane. Należy przy tym pamiętać, że gadżetów przekazanych pracownikom nie należy wyceniać według ceny zakupu czasopisma, która nie zawiera ceny dołączanych przedmiotów.


Przekazując pracownikom prezenty otrzymane od wydawcy czasopisma, powinni Państwo uwzględnić ich wartość również w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W tym przypadku wartość pieniężną świadczeń w naturze należy ustalać w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu obowiązujących w zakładzie pracy. Jeśli pracodawca nie posiada takich regulacji, to, co do zasady, wartość pieniężną przekazanych świadczeń powinien ustalać:

 • według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy – jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy,
 • według cen ich zakupu – jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę (§ 3 pkt 1–2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

W omawianym przypadku powyższy przepis nie ma jednak zastosowania. Dlatego do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powinni Państwo przyjąć wycenę stosowną do celów podatkowych, a zatem ustalić wartość pieniężną przekazanego świadczenia według cen rynkowych.

PRZYKŁAD

Firma budowlana prenumeruje czasopismo branżowe „SolidDom”. Za roczną prenumeratę płaci 475 zł brutto. Z miesięcznikiem w opakowaniu znajdują się często dodatki, takie jak rękawiczki do pracy w ogrodzie, suwmiarki, płyty CD z programami, m.in. do projektowania wnętrz lub DVD z filmami, zabawki dla dzieci itp. Pracodawca zebrał otrzymane przedmioty i w sierpniu br. zaoferował w prezencie pracownikom, którzy wyrazili chęć ich otrzymania. Pan Marek z działu projektowego wziął suwmiarkę i płytę z filmem, a kadrowa pani Magda – płytę z programem do urządzenia kuchni, nadmuchiwaną piłkę plażową dla dziecka i komplet sztućców do grilla. Pracodawca, aby wycenić wybrane przez pracowników przedmioty, sprawdził ich ceny w sklepach i ustalił, że:

pan Marek uzyskał przychód w wysokości 50 zł (20 zł suwmiarka i 30 zł płyta),

pani Magda uzyskała przychód w wysokości 62 zł (sztućce 15 zł, piłka 12 zł, płyta 35 zł).

Pracownicy są wynagradzani stawką miesięczną w wysokości 4300 zł. Mają prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodu i złożyli PIT-2.

Obliczenie wysokości wynagrodzenia za sierpień na przykładzie pana Marka przedstawiamy w tabeli

@RY1@i65/2011/016/i65.2011.016.000.0040.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

Autopromocja
 • art. 11 ust. 2a pkt 4, art. 12 ust. 1, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • § 1, § 3 pkt 1–3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA