REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego

Ewelina Tusińska

REKLAMA

Pracownik młodociany ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim. Wysokość tego świadczenia za jeden dzień choroby wynosi 1/30 podstawy wymiaru ustalanej na zasadach obowiązujących pracowników.

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18. Pracodawcy wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum oraz przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Autopromocja

Zatrudniane młodocianych

Z młodocianym, który nie ukończył gimnazjum, może być zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy jedynie na wniosek jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna.

Z młodocianym, który nie ukończył gimnazjum, spełniającym obowiązek szkolny poza szkołą, może być, po ukończeniu przez niego przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu.

Należy pamiętać, że młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.

Dodatkowo w przypadku osoby, która nie ma 16 lat i nie ukończyła gimnazjum, wymagane jest uzyskanie zezwolenia dyrektora gimnazjum, w którego obwodzie mieszka ta osoba, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie

Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Stosunek procentowy wynagrodzenia wynosi:

 • w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 4%,
 • w drugim roku nauki – nie mniej niż 5%,
 • w trzecim roku nauki – nie mniej niż 6%.

Młodocianym odbywającym przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 4% wynagrodzenia.


Wynagrodzenie chorobowe

Pracownicy młodociani, podobnie jak pozostałe osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę – mają prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Stosuje się do nich przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, dotyczące m.in. wypłaty określonych świadczeń pieniężnych za każdy dzień niezdolności do pracy. Oznacza to, że młodociany ma prawo do świadczenia za okres choroby za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim (nawet jeżeli praca świadczona jest tylko w niektórych dniach tygodnia).

Niemniej jednak, aby pracownik nabył prawo do wynagrodzenia za czas choroby niezbędny jest 30-dniowy nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego (chyba że niezdolność została spowodowana wypadkiem w pracy, w drodze do pracy lub z pracy oraz w przypadku świadczeń dotyczących macierzyństwa).

WAŻNE!

Zasiłki przysługują pracownikom młodocianym także w okresie wakacji i ferii.

Za czas choroby trwającej łącznie do 33 dni pracownik młodociany ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Od 34. dnia choroby w danym roku kalendarzowym ma on prawo do zasiłku chorobowego.

Co do zasady za każdy dzień niezdolności do pracy młodocianemu przysługuje świadczenie w wysokości 1/30 podstawy wymiaru ustalanej na zasadach obowiązujących pracowników.

Podstawa świadczenia chorobowego

W celu obliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należy brać pod uwagę wynagrodzenie wypłacone pracownikowi młodocianemu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym młodociany zachorował. Jeżeli zatrudnienie nie trwa pełnych 12 miesięcy – pod uwagę bierzemy pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

WAŻNE!

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego pomniejsza się o potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (obecnie składki te wynoszą 13,71% podstawy).

Przykład

Pracownik młodociany od września 2009 r. jest zatrudniony w celu nauki zawodu. W pierwszym roku pracy wynagrodzenie wynosiło 220 zł, w 2010 r. – 270 zł, a od 2011 r. – 330 zł.

Od 8 do 21 sierpnia 2011 r. pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe pracownika, należy obliczyć:

•  podstawę wymiaru świadczenia chorobowego:

– z okresu od sierpnia do grudnia 2010:

5 x 270 zł = 1350 zł,

– z okresu od stycznia do lipca 2011 r.:

7 x 330 zł = 2310 zł,

•  średnią pensję z 12 miesięcy:

1350 zł + 2310 zł = 3660 zł,

3660 zł : 12 = 305 zł,


•  podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego:

305 zł x 13,71% = 41,82 zł,

305 zł – 41,82 zł = 263,18 zł.

Za czas choroby pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 98,34 zł.

263,18 zł : 30 dni = 8,78 zł,

8,78 zł x 14 dni = 122,92 zł,

122,92 zł x 80% = 98,34 zł.

Może się również zdarzyć, że pracownik zachoruje w pierwszym miesiącu nauki. W takiej sytuacji, jeżeli ma on prawo do zasiłku chorobowego, za podstawę wymiaru należy przyjąć wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. W sytuacji gdy umowa o pracę została zawarta od pierwszego roboczego dnia miesiąca (pierwsze dni były wolne od pracy), wówczas miesiąc ten należy traktować jako pełny.

Podstawa prawna:

 • art. 92, 190, 191 Kodeksu pracy,
 • art. 11, 36, 37, 38, 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 1–4 rozporządzenia MPiPS z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (DzU nr 214, poz. 1808 ze zm.),
 • § 19–20 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.),
 • § 11 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA