Kategorie

Jak wypłacać dodatki za godziny ponadwymiarowe?

Jak wypłacać pracownikowi zatrudnionemu na część etatu dodatki za godziny ponadwymiarowe, jeśli w jego umowie o pracę nie określono w ogóle limitu godzin ponadwymiarowych?

Jeśli strony stosunku pracy nie uzgodniły w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika na podstawie z art. 151 § 5 k.p. do dodatku, pracownik nie nabędzie w ogóle prawa do takiego dodatku (wyrok SN z 9 lipca 2008 r., I PK 315/07, OSNP 2009/23–24/310). W uzasadnieniu tego orzeczenia Sąd wskazał, że art. 151 § 5 k.p. nie stanowi prawa do dodatku, ponieważ określa jedynie warunki zapłaty i wysokość dodatkowego wynagrodzenia za pracę ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy, ale nie kwalifikuje określonej w nim pracy jako pracy w godzinach nadliczbowych. Praca ponadwymiarowa nie jest pracą w godzinach nadliczbowych. Znajduje to potwierdzenie również w określeniu pracy w godzinach nadliczbowych wynikającym z art. 151 § 1 k.p. Sąd wskazał także na analogię w stosunku do systemu pracy w ruchu ciągłym, w którym w wyniku przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin w niektóre dni z tytułu pracy ponad 8 godzin pracownik ma prawo do dodatków jak za godziny nadliczbowe, mimo że praca taka nie ma charakteru pracy nadliczbowej. Uzasadnione jest to również tym, że przepisy dotyczące pracy nadliczbowej, jako przekroczenia maksymalnych norm dopuszczalnych przez prawo, mają na celu ochronę pracownika przed nadmiernym wysiłkiem (por. nadal aktualny wyrok SN z 20 września 1973 r., II PR 246/73). Sąd Najwyższy wskazał również, że dodatek jak za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwał tylko w sytuacji, gdy strony stosunku pracy porozumieją się co do dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy uprawniającej do dodatku.

Oznacza to, że jeśli strony nie zawrą porozumienia w tym zakresie, taki dodatek pracownikowi nie będzie przysługiwał. Regulacja zawarta w art. 151 § 5 k.p. ma charakter konsensualny, czyli wymaga zgody i pracodawcy, i pracownika. Jej celem jest ograniczenie sytuacji, gdy pracodawcy będą zatrudniać pracowników na część etatu i zobowiązywać ich do dopracowywania czasu pracy do pełnego etatu. Pośrednio służy ona także motywowaniu pracownika do dodatkowej pracy w godzinach ponadwymiarowych. Bezwzględnie jednak w interesie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy jest to, aby przy podpisywaniu umowy o pracę negocjować z pracodawcą zasady dodatkowego wynagradzania w przypadku wystąpienia godzin ponadwymiarowych. W razie braku takich postanowień w umowie pracownik otrzyma bowiem dopiero wynagrodzenie za nadgodziny.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu wykonuje pracę po 6 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. W lipcu 2011 r. przez 2 tygodnie wykonywał pracę po 8 godzin dziennie. W umowie o pracę nie zawarto informacji o limicie godzin, po którego przekroczeniu byłby on uprawniony do dodatku jak za godziny nadliczbowe. Po zakończonym miesiącu pracownik zawnioskował do pracodawcy o wypłacenie dodatku 50 proc. za każdą godzinę pracy ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, tj. za 7. i 8. godzinę pracy. Pracodawca odmówił pracownikowi wypłaty dodatków, a w uzasadnieniu wskazał, że pracownik nabywa do nich prawo dopiero po przekroczeniu 8 godzin pracy w danym dniu pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 151 § 1 i 5 kodeksu pracy
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja (PDF)
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.