REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wypłacać dodatki za godziny ponadwymiarowe?

REKLAMA

Jak wypłacać pracownikowi zatrudnionemu na część etatu dodatki za godziny ponadwymiarowe, jeśli w jego umowie o pracę nie określono w ogóle limitu godzin ponadwymiarowych?

Jeśli strony stosunku pracy nie uzgodniły w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika na podstawie z art. 151 § 5 k.p. do dodatku, pracownik nie nabędzie w ogóle prawa do takiego dodatku (wyrok SN z 9 lipca 2008 r., I PK 315/07, OSNP 2009/23–24/310). W uzasadnieniu tego orzeczenia Sąd wskazał, że art. 151 § 5 k.p. nie stanowi prawa do dodatku, ponieważ określa jedynie warunki zapłaty i wysokość dodatkowego wynagrodzenia za pracę ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy, ale nie kwalifikuje określonej w nim pracy jako pracy w godzinach nadliczbowych. Praca ponadwymiarowa nie jest pracą w godzinach nadliczbowych. Znajduje to potwierdzenie również w określeniu pracy w godzinach nadliczbowych wynikającym z art. 151 § 1 k.p. Sąd wskazał także na analogię w stosunku do systemu pracy w ruchu ciągłym, w którym w wyniku przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin w niektóre dni z tytułu pracy ponad 8 godzin pracownik ma prawo do dodatków jak za godziny nadliczbowe, mimo że praca taka nie ma charakteru pracy nadliczbowej. Uzasadnione jest to również tym, że przepisy dotyczące pracy nadliczbowej, jako przekroczenia maksymalnych norm dopuszczalnych przez prawo, mają na celu ochronę pracownika przed nadmiernym wysiłkiem (por. nadal aktualny wyrok SN z 20 września 1973 r., II PR 246/73). Sąd Najwyższy wskazał również, że dodatek jak za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwał tylko w sytuacji, gdy strony stosunku pracy porozumieją się co do dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy uprawniającej do dodatku.

Oznacza to, że jeśli strony nie zawrą porozumienia w tym zakresie, taki dodatek pracownikowi nie będzie przysługiwał. Regulacja zawarta w art. 151 § 5 k.p. ma charakter konsensualny, czyli wymaga zgody i pracodawcy, i pracownika. Jej celem jest ograniczenie sytuacji, gdy pracodawcy będą zatrudniać pracowników na część etatu i zobowiązywać ich do dopracowywania czasu pracy do pełnego etatu. Pośrednio służy ona także motywowaniu pracownika do dodatkowej pracy w godzinach ponadwymiarowych. Bezwzględnie jednak w interesie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy jest to, aby przy podpisywaniu umowy o pracę negocjować z pracodawcą zasady dodatkowego wynagradzania w przypadku wystąpienia godzin ponadwymiarowych. W razie braku takich postanowień w umowie pracownik otrzyma bowiem dopiero wynagrodzenie za nadgodziny.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu wykonuje pracę po 6 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. W lipcu 2011 r. przez 2 tygodnie wykonywał pracę po 8 godzin dziennie. W umowie o pracę nie zawarto informacji o limicie godzin, po którego przekroczeniu byłby on uprawniony do dodatku jak za godziny nadliczbowe. Po zakończonym miesiącu pracownik zawnioskował do pracodawcy o wypłacenie dodatku 50 proc. za każdą godzinę pracy ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, tj. za 7. i 8. godzinę pracy. Pracodawca odmówił pracownikowi wypłaty dodatków, a w uzasadnieniu wskazał, że pracownik nabywa do nich prawo dopiero po przekroczeniu 8 godzin pracy w danym dniu pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 151 § 1 i 5 kodeksu pracy

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA