Prawo do odprawy rentowej
REKLAMA
Tak, odprawę z tytułu nabycia prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy należy wypłacić po rozwiązaniu stosunku pracy.
REKLAMA
Pracownicy, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy, zgodnie z art. 921 k.p. mają prawo do jednorazowej odprawy pieniężnej w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia niezależnie od lat pracy. Wysokość odprawy rentowej może być ustalona na wyższym poziomie zarówno przez przepisy wewnątrzzakładowe, jak i przepisy szczególne.
Pracodawca ma obowiązek wypłaty pieniężnej odprawy pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do renty i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Należy zaznaczyć, że zdarzenia te nie muszą następować równocześnie.
Sąd Najwyższy w uchwale z 4 czerwca 1991 r. stwierdził, że pracownik, który wypowiedział stosunek pracy i uzyskał rentę inwalidzką w związku z chorobą, która rozpoczęła się przed upływem okresu wypowiedzenia i trwała nieprzerwanie do chwili wyczerpania okresu zasiłkowego, ma prawo do odprawy przewidzianej w art. 28 ust. 1 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (I PZP 17/91, OSNC 1992/3/37).
REKLAMA
Należy również pamiętać, że prawo do odprawy przysługuje tylko raz. A zatem pracownik nie może jej ponownie otrzymać w przypadku podjęcia ponownego zatrudnienia. Stanowisko to potwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 8 października 1998 r., w którym zaznaczył, że art. 921 § 2 k.p. stwierdzający, że pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną nie może ponownie nabyć do niej prawa, oznacza, że ustawodawca określił prawo do odprawy emerytalnej jako uprawnienie jednorazowe, a także, że uwzględnił fakt możliwości wielokrotnego, a nie jednorazowego przechodzenia pracowników na emeryturę lub rentę (III APa 53/98, Apel. – W-wa 1999/1/5).
W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony więcej niż u jednego pracodawcy, odprawa rentowa będzie mu przysługiwać w każdym z zatrudniających go zakładów pracy. Wysokość tych odpraw może być zróżnicowana w zależności od przepisów płacowych obowiązujących u danego pracodawcy. Pracownik, któremu nie wypłacono przysługującej odprawy, może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat