Kategorie

Uwzględnianie premii regulaminowej w podstawie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
W naszej spółce pracownicy oprócz stałego wynagrodzenia otrzymują również premię regulaminową, której wysokość może wynosić maksymalnie 30% płacy zasadniczej. Przyznanie premii i jej wysokość zależą od jakości wykonanych produktów, czasu dostawy i dni nieobecności pracownika w pracy. Czy taką premię możemy uznać za stały składnik wynagrodzenia i wliczać do dodatku i wynagrodzenia za godziny nadliczbowe?

Dodatek za nadgodziny powinni Państwo obliczyć wyłącznie na podstawie stawki osobistego zaszeregowania pracownika, bez uwzględniania premii regulaminowej. Przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia powinni Państwo uwzględnić premię regulaminową, ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie jest ona uzależniona od osiągnięć/wyników pracy czy zadań wykonanych w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Reklama

Wynagrodzenie będące podstawą obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taka stawka wynagrodzenia nie została określona przy ustalaniu warunków wynagradzania, jest to 60% wynagrodzenia obliczonego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Co do zasady, wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika obejmuje wynagrodzenie zasadnicze określone stawką godzinową lub miesięczną. Sąd Najwyższy w wyroku z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/06) stwierdził, że „(...) wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny” (takie samo stanowisko SN zajął w wyroku z 25 kwietnia 1985 r., I PRN 28/85, OSNC 1986/1/19). Istotnym argumentem Sądu Najwyższego za tak szczególnym traktowaniem dodatku funkcyjnego było to, że tryb jego ustalania wykazuje często istotne cechy stawki osobistego zaszeregowania. Włączenie dodatku funkcyjnego do stawki osobistego zaszeregowania SN uzasadnił tym, że „dodatek funkcyjny w odróżnieniu od innych dodatków, np. dodatku stażowego, dodatku za pracę świadczoną w warunkach szkodliwych dla zdrowia itp. wiąże się bezpośrednio, tak jak wynagrodzenie zasadnicze, z funkcją wykonywaną przez pracownika. Powstanie po stronie pracownika prawa podmiotowego do otrzymania dodatku funkcyjnego nie jest uzależnione – jak to ma miejsce przy innych dodatkach – od dopełnienia przez pracownika wymaganych w tym względzie dodatkowych przesłanek”. Pogląd ten zaprezentował także Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2000 r. (I PKN 455/00, OSNP 2002/11/268).

Jednak część ekspertów prawa pracy nie podziela poglądu SN i nie uznaje za zasadne uwzględnianie dodatku funkcyjnego w podstawie obliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. W sytuacji przedstawionej w pytaniu podstawę obliczenia dodatku za pracę nadliczbową będzie stanowiło wyłącznie wynagrodzenie określone stałą stawką miesięczną.


Reklama

Odmiennie niż w przypadku dodatku za godziny nadliczbowe, przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia normalnego wynagrodzenia za pracę nadliczbową, co skutkuje wątpliwościami przy jego ustalaniu. W zakresie sposobu ustalania „normalnego wynagrodzenia” praktycy, jak również PIP opierają się na wyroku Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r. (I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140), w którym SN uznał, że „przez normalne wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników. (...) Wynagrodzenie to może obejmować również dodatek funkcyjny czy dodatek za staż pracy, jak również dodatek za pracę szkodliwą dla zdrowia czy inne dodatki, albowiem stałe dodatkowe składniki wynagrodzenia mają charakter wynagrodzenia jak najbardziej »normalnego«. W skład normalnego wynagrodzenia pracownika może wchodzić również premia, jeżeli ma ona charakter stały i nie jest uzależniona od uzyskania określonych konkretnych osiągnięć w pracy, nie objętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych”.

Analiza stanowiska Sądu Najwyższego wskazuje, że w podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należy uwzględniać, obok płacy zasadniczej, wszystkie stałe składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi, takie jak np. dodatek funkcyjny, dodatek stażowy czy premię mającą charakter stały, ale nieuzależnioną od osiągnięć/wyników pracy pracownika nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

W podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należy uwzględniać, obok płacy zasadniczej, również premię mającą charakter stały, ale nieuzależnioną od osiągnięć/wyników pracy pracownika nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych.

W przypadku opisanym w pytaniu premia regulaminowa jest składnikiem wypłacanym stale i systematycznie, w zmiennej wysokości, a ponadto jest uzależniona od spełnienia dodatkowych przesłanek. Przyznanie premii nie zależy natomiast od wyników pracy osiąganych w godzinach nadliczbowych.

Decydujące znaczenie w kwestii uwzględniania premii regulaminowej w normalnym wynagrodzeniu za pracę nadliczbową mają przepisy regulujące zasady przyznawania tej premii obowiązujące u danego pracodawcy.

Jeżeli zgodnie z przepisami wewnątrzzakładowymi premia stanowiłaby stały składnik wynagrodzenia pracownika, to należałoby ją uwzględniać przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych w tych miesiącach, w których pracownik nabył prawo do premii spełniając określone przez pracodawcę przesłanki jej przyznania.

Podstawa prawna

 • art. 1511 § 3 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?