reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Uwzględnianie premii regulaminowej w podstawie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Uwzględnianie premii regulaminowej w podstawie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

W naszej spółce pracownicy oprócz stałego wynagrodzenia otrzymują również premię regulaminową, której wysokość może wynosić maksymalnie 30% płacy zasadniczej. Przyznanie premii i jej wysokość zależą od jakości wykonanych produktów, czasu dostawy i dni nieobecności pracownika w pracy. Czy taką premię możemy uznać za stały składnik wynagrodzenia i wliczać do dodatku i wynagrodzenia za godziny nadliczbowe?

Dodatek za nadgodziny powinni Państwo obliczyć wyłącznie na podstawie stawki osobistego zaszeregowania pracownika, bez uwzględniania premii regulaminowej. Przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia powinni Państwo uwzględnić premię regulaminową, ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie jest ona uzależniona od osiągnięć/wyników pracy czy zadań wykonanych w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie będące podstawą obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taka stawka wynagrodzenia nie została określona przy ustalaniu warunków wynagradzania, jest to 60% wynagrodzenia obliczonego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Co do zasady, wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika obejmuje wynagrodzenie zasadnicze określone stawką godzinową lub miesięczną. Sąd Najwyższy w wyroku z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/06) stwierdził, że „(...) wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny” (takie samo stanowisko SN zajął w wyroku z 25 kwietnia 1985 r., I PRN 28/85, OSNC 1986/1/19). Istotnym argumentem Sądu Najwyższego za tak szczególnym traktowaniem dodatku funkcyjnego było to, że tryb jego ustalania wykazuje często istotne cechy stawki osobistego zaszeregowania. Włączenie dodatku funkcyjnego do stawki osobistego zaszeregowania SN uzasadnił tym, że „dodatek funkcyjny w odróżnieniu od innych dodatków, np. dodatku stażowego, dodatku za pracę świadczoną w warunkach szkodliwych dla zdrowia itp. wiąże się bezpośrednio, tak jak wynagrodzenie zasadnicze, z funkcją wykonywaną przez pracownika. Powstanie po stronie pracownika prawa podmiotowego do otrzymania dodatku funkcyjnego nie jest uzależnione – jak to ma miejsce przy innych dodatkach – od dopełnienia przez pracownika wymaganych w tym względzie dodatkowych przesłanek”. Pogląd ten zaprezentował także Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2000 r. (I PKN 455/00, OSNP 2002/11/268).

Jednak część ekspertów prawa pracy nie podziela poglądu SN i nie uznaje za zasadne uwzględnianie dodatku funkcyjnego w podstawie obliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. W sytuacji przedstawionej w pytaniu podstawę obliczenia dodatku za pracę nadliczbową będzie stanowiło wyłącznie wynagrodzenie określone stałą stawką miesięczną.

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama