REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wysokość odprawy pieniężnej w przypadku zmiany warunków wynagradzania przed rozwiązaniem umowy o pracę

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka

REKLAMA

Będziemy wypłacać kilku pracownikom odprawy pieniężne w związku z likwidacją jednego z działów w naszej firmie (podlegamy ustawie o zwolnieniach grupowych). Niektórzy z zatrudnionych na 2 miesiące przed rozwiązaniem umowy wystąpili z wnioskiem o obniżenie etatu, na co zgodziliśmy się. Zmiana etatu spowodowała jednoczesne obniżenie przysługującego im wynagrodzenia. Pracownicy otrzymywali wynagrodzenia w stałej stawce oraz procentowe premie miesięczne i kwartalne obliczane od płacy zasadniczej. Od jakiej podstawy powinniśmy obliczyć przysługujące im odprawy?

Odprawę pieniężną z tytułu zwolnień grupowych powinni Państwo ustalić na zasadach obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że w związku ze zmianą wysokości wynagrodzenia powinni Państwo uwzględnić stałe miesięczne składniki wynagrodzenia w wysokości, jaka przysługuje pracownikom w miesiącu nabycia prawa do odprawy. Natomiast premie miesięczne i kwartalne powinni Państwo przyjąć do podstawy wymiaru odprawy po uprzednim ich przeliczeniu w odniesieniu do aktualnej wysokości pensji zasadniczej.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Podstawę wymiaru ekwiwalentu stanowi wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, wynagrodzenia chorobowego, za urlop wypoczynkowy czy nagród jubileuszowych.

Jeżeli niektórzy Państwa pracownicy są objęci nowymi warunkami wynagradzania, to aby prawidłowo obliczyć wysokość przysługującej im odprawy, należy przeliczyć zmienne składniki wynagrodzenia, tj. procentową premię miesięczną i kwartalną według podanych niżej zasad.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym pamiętać, że przy ustalaniu wysokości odprawy nie stosuje się współczynnika ekwiwalentowego.

PRZYKŁAD

31 lipca br. rozwiążą się umowy o pracę z kilkoma pracownikami jednego z działów firmy, którzy zostali zwolnieni w ramach zwolnień grupowych. Od 1 maja br. u niektórych pracowników nastąpiła zmiana wynagrodzenia w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy z pełnego etatu do 1/2 etatu. Jeden z pracowników do końca kwietnia otrzymywał wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej w wysokości 3000 zł oraz zmienne premie miesięczne od 10% do 35% wynagrodzenia zasadniczego. Do końca marca 2011 r. w firmie były wypłacane premie kwartalne w wysokości od 20% do 30% sumy wynagrodzenia uzyskanego w danym kwartale. Od 1 kwietnia premie kwartalne nie są wypłacane. Od 1 maja br. stała pensja pracownika wynosi 1500 zł. Pracownik ma nadal prawo do premii miesięcznej naliczanej od stałego wynagrodzenia.


W okresie od kwietnia do czerwca br. pracownik otrzymał:

za kwiecień – 3000 zł (płaca zasadnicza), 450 zł (premia, tj. 15% x 3000 zł),

za maj – 1500 zł (płaca zasadnicza), 300 zł (premia, tj. 20% x 1500 zł),

za czerwiec – 1500 zł (płaca zasadnicza), 225 zł (premia, tj. 15% x 1500 zł).

Przy obliczaniu podstawy wymiaru odprawy należy przeliczyć premię za kwiecień według warunków płacowych obowiązujących od 1 maja br., tj.:

za kwiecień – premia miesięczna 225 zł (15% x 1500 zł).

Ustalamy średnią wysokość premii miesięcznych z okresu od kwietnia do czerwca, tj. 250 zł [(225 zł + 300 zł + 225 zł) : 3 miesiące].

W podstawie wymiaru odprawy uwzględniamy wynagrodzenie stałe za lipiec, tj. 1500 zł i średnią premię miesięczną z okresu 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy, tj. 250 zł. Odprawa za jeden miesiąc wynosi zatem 1750 zł.

W podstawie wymiaru odprawy nie uwzględniamy premii kwartalnej, której pracodawca nie wypłaca od 1 kwietnia br., a zatem od miesiąca poprzedzającego miesiąc nabycia prawa do odprawy.

Sposoby wliczania składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru odprawy z tytułu zwolnień grupowych

@RY1@i65/2011/013/i65.2011.013.000.0046.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 1, art. 8, art. 10 ustawy 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.),
  • § 6, § 10, § 15–18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA