| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei

Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei

Jeden z naszych pracowników dojeżdża codziennie do pracy pociągiem z miejscowości oddalonej o ok. 50 km. Z powodu strajku przewoźnika pracownik ten spóźnił się do pracy 2 godziny, nie odpracował tego spóźnienia i pracował tego dnia przez 6 godzin. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy potrącić mu wynagrodzenie za część dniówki?

Można pomniejszyć wynagrodzenie pracownika o 2 godziny nieobecności spowodowanej spóźnieniem. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownikowi, co do zasady, przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną (art. 80 Kodeksu pracy). Za czas niewykonywania pracy pracodawca ma obowiązek zapłacić tylko w przypadkach przewidzianych przez prawo pracy, np. w razie przestoju, choroby czy okolicznościowego zwolnienia od pracy. Natomiast spóźnienie jest nieobecnością, za którą ogólnie obowiązujące przepisy nie przewidują prawa do wynagrodzenia.

Podczas nieobecności w pracy (spowodowanej spóźnieniem) pracownik nie wykonuje swoich podstawowych obowiązków wynikających ze stosunku pracy, tj. nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Tym samym po stronie zatrudniającego nie powstaje obowiązek zapłaty wynagrodzenia za ten czas. Pracownik, który nie dotarł do pracy na czas i wychodzi z pracy o tej samej porze co zwykle, krócej realizuje przypisane mu zadania służbowe. Zasadne jest zatem, aby w takiej sytuacji otrzymał on pensję niższą niż np. jego współpracownicy wynagradzani według tej samej stawki, którzy punktualnie przybyli do pracy.

Nie ma jednak przeszkód, aby postanowienia wewnątrzzakładowe (np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania) inaczej uregulowały tę kwestię, przykładowo gwarantując pracownikowi w pewnych okolicznościach wynagrodzenie również za czas spóźnienia.

Pracodawca ma prawo pomniejszyć pensję podwładnego niezależnie od przyczyny spóźnienia. Nie ma więc znaczenia, czy pracownik nie dotarł punktualnie do pracy z powodu strajku przewoźnika kolejowego, odwołania lotu czy warunków atmosferycznych.

WAŻNE!

Każde spóźnienie do pracy, bez względu na jego przyczynę i długość, może powodować obniżenie wynagrodzenia należnego pracownikowi.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »