| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownika, który w trakcie miesiąca przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Wynagrodzenie pracownika, który w trakcie miesiąca przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników, zatrudniony na produkcji w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, jest wynagradzany stawką godzinową. 19 września br. przedłożył orzeczenie o zaliczeniu go do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. W efekcie, począwszy od 20 września jego czas pracy nie może przekraczać 7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo. Wobec obniżenia normy czasu pracy obniżeniu ulegnie również jego wynagrodzenie. Czy z tego tytułu powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie?

W związku ze skróceniem norm czasu pracy pracownik nie może otrzymywać niższego wynagrodzenia. Pracodawca ma zatem obowiązek dostosować stawkę jego osobistego zaszeregowania do nowego wymiaru czasu pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe przywileje mające na celu, z jednej strony, zachęcenie pracodawców do zatrudniania takich osób, a z drugiej strony, ich ochronę. Znaczna część przepisów skierowanych do pracowników niepełnosprawnych różnicuje zakres ochrony w zależności od stopnia niepełnosprawności.

Pracownik niepełnosprawny ma prawo m.in. do: dodatkowego urlopu wypoczynkowego, dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, ograniczonego wymiaru czasu pracy, zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Ponadto takich pracowników nie można zatrudniać w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej (legitymującej się lekkim stopniem niepełnosprawności) nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (chodzi w tym przypadku o normę tygodniową określoną sztywno, a nie przeciętnie). Wymiar czasu pracy obliczony na podstawie wskazanych norm obowiązuje takiego pracownika od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o zaliczeniu do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności (art. 15 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Wskazanego ograniczenia w zakresie czasu pracy nie należy stosować:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub, w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jednocześnie stosowanie norm czasu pracy, które obowiązują pracowników niepełnosprawnych, nie może powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Natomiast godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na wskazane normy czasu pracy ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm (art. 18 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »