reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas przeprowadzania ponownych badań profilaktycznych pracownika

Wynagrodzenie za czas przeprowadzania ponownych badań profilaktycznych pracownika

Jeden z naszych pracowników po przeprowadzeniu badań okresowych otrzymał zaświadczenie, w którym lekarz nie dopuścił go do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracownik nie zgodził się z treścią zaświadczenia i wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Termin badania został już wyznaczony, ale pracownik musi na nie dojechać do innego miasta. Jakie wynagrodzenie przysługuje mu za ten dzień?

Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzeniem profilaktycznych badań lekarskich Państwa pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia. Nie ma przy tym znaczenia, że badania zostaną przeprowadzone ponownie na wniosek pracownika. Wysokość wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy z powodu przeprowadzania badań profilaktycznych powinna zostać wyznaczona w sposób przewidziany dla ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z zastrzeżeniem dotyczącym zmiennych składników wynagrodzenia, przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc. Tego typu składniki należy bowiem uwzględnić z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy, a nie z okresu 3 miesięcy poprzedzających ten miesiąc, jak ma to miejsce w przypadku wynagrodzenia za urlop.

UZASADNIENIE

Profilaktyczne badania lekarskie (okresowe i kontrolne) powinny być przeprowadzane w miarę możliwości w godzinach pracy (art. 229 § 3 Kodeksu pracy). Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Sposób, w jaki należy dokonać obliczenia wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy na czas wykonania profilaktycznych badań lekarskich, określa § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odpraw, odszkodowań, dodatków wyrównawczych i innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej rozporządzenie o wynagrodzeniach). Zgodnie z tym przepisem, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop (wypoczynkowy), z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej należy obliczać z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

WAŻNE!

Ustalając wynagrodzenie za okresy niewykonywania pracy zmienne składniki wynagrodzenia należy uwzględnić z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama