REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inne formy zatrudnienia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niepełnosprawny i pies asystujący

Czy osoba niepełnosprawna może przebywać wraz z psem asystującym w miejscu pracy? Jak definiuje się psa asystującego? Do jakich obiektów użyteczności publicznej ma wstęp osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym? Czym są niezbędne racjonalne usprawnienia w miejscu pracy dla osoby niepełnosprawnej?

Ile wynosi renta socjalna? Zawieszony protest osób z niepełnosprawnościami

W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.

Praca w Niemczech na krótkie zlecenia. Kim jest opiekun skoczek?

Opiekun skoczek. Praca opiekuna osób starszych w Niemczech wiąże się zazwyczaj z kilkumiesięcznym pobytem za granicą – nie każdy opiekun może sobie na to pozwolić m.in. przez wzgląd na obowiązki rodzinne, dzieci, drugą pracę. Z myślą o takich osobach stworzono krótkoterminowe zlecenia – trwające kilka-kilkanaście dni, w większości przypadków nie dłużej jednak niż 3 tygodnie. Opiekunowie tacy nazywani są skoczkami. Jak wygląda ich praca? Na czym polega? 

Sytuacja bezrobotnych w 2023

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2023 r.? Czym jest gotowość do pracy osoby bezrobotnej? Kiedy bezrobotny może nie stawić się w urzędzie pracy? Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego a przerwa z zatrudnieniu – jak to wygląda? Czy można wykonywać umowę o dzieło gdy jest się bezrobotnym? Czym jest nienależnie pobrane świadczenie przez bezrobotnego?

REKLAMA

Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”

Pierwsza Dama RP podjęła wspólną inicjatywę z PIP. Ogłoszono ogólnopolską kampanię „Legitna praca”. Czym jest kampania „Legitna praca”? Jakie działania podejmuje PIP na rzecz młodych ludzi wkraczających na rynek pracy? Z jakimi ryzykami wiąże się pierwsza praca?

Praca za granicą – zmiany w KP 2023

Jakie zmiany zajdą w zakresie delegowania do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE? Czy pracodawca ma powiadomić pracownika o warunkach zatrudnienia? W jaki sposób należy powiadomić praocwnika o warunkach pracy za granicą? Jakie zmiany zajdą w KP?

Pomocnik rolnika – zmiany od 2023 dla obywateli Ukrainy

W 2023 r. doszło do zmian w zakresie pracy pomocników rolników. Co ważne na zmianach zyskali Ukraińcy a nie Polacy. Ukraińcy mogą teraz wykonywać wszelkiego rodzaju prace w gospodarstwie. Na czym dokładnie polegają zmiany? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach i jak zatrudnić pomocnika rolnika?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych 2023

Czym jest praca tymczasowa? Kim są pracownicy tymczasowi, jak wygląda ich zatrudnianie i jakie mają prawa? Czy powinni być tak samo traktowani jak inni pracownicy? Czy układ zbiorowy pracy może ustalać niższe wynagrodzenie dla pracowników tymczasowych – czy to jest już dyskryminacja?

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne a prawo do wypoczynku

Filmowcy domagają się minimalnego czasu odpoczynku w ramach zawartych umów cywilnoprawnych. Czy mają do tego prawo? Sprawa trafiła do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Praca zdalna uchwalona - Prezydent RP podpisał ustawę

Przepisy regulujące prace zdalną zostały uchwalone w dniu 1 grudnia 2022 r., a Prezydent RP podpisał w dniu 27 stycznia 2023 r. ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Przepisy o telepracy zostały uchylone z Kodeksu Pracy. Jakie są zasady pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązki BHP czy może polecić pracę zdalną, jakie ma obowiązki?

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?

Opieka wytchnieniowa 2023

Dla kogo skierowana jest opieka wytchnieniowa oraz asystent osobisty? Na czym polega opieka wytchnieniowa i pomoc asystenta? Ile w 2022 r. kosztuje godzina opieki wytchnieniowej? Czym jest Fundusz Solidarnościowy?

EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców

Co to jest EU Talent Pool? Co to jest Europass? Czy w Polsce działa portal, który ma połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują?

Umowa o dzieło 2022 – przykłady i orzeczenia

Jakie są cechy umowy o dzieło? Czy stworzenie herbaty może być dziełem i utworem? Kim jest kiper herbat? Czy umowa o wygłoszenie wykładu powinna być zawsze umową o dzieło? Czy tłumaczenie typowych, powszechnych w obrocie dokumentów może być przedmiotem umowy o dzieło?

Aktywizacja wykluczonych społecznie w 2023 r.

Co to jest zatrudnienie socjalne? Jakie funkcjonują podmioty ekonomii społecznej? Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie, szczególnie na rynku pracy? Czy jest: „Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2022-2025. Edycja 2023"?

Już od września zmiany w pracy młodocianych – jakie?

Zmienią się zasady zatrudniania młodocianych pracowników, czyli m.in. uczniów branżowych szkół I stopnia, których według danych MEIN jest w Polsce 122 469. Trzeba pamiętać, że młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. W myśl prawa pracy młodocianym jest osoba która ukończyła 15 lat i nie przekroczyła 18 lat.

Jak zatrudnić pomocnika rolnika?

W Polsce trwają żniwa. Zbiór warzyw, owoców i innych roślin odbywa się na bieżąco, według ich sezonowości. W tym pracowitym i „gorącym” dla rolników czasie każda pomoc jest cenna. Od kilku lat rolnicy mają możliwość zatrudniania pomocników na czas zbiorów. Jak to zrobić? Jakie są obowiązki ubezpieczeniowe oraz jak należy skonstruować umowę o pomocy przy zbiorach? Szczegóły poniżej.

Od jakiej ilości pracowników obowiązuje wpłata na PFRON?

Zakład pracy zatrudnia 20 osób na umowę o pracę na pełny etat. Obecnie 6 pracowników jest na urlopie bezpłatnym. Od jakiej ilości pracowników obowiązuje wpłata na PFRON?

Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce

Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce - jakie są przepisy prawne? Ile czasu może przebywać w Polsce bez dopełnienia dodatkowych formalności? Jakie warunki trzeba spełnić, aby legalnie przebywać dłużej?

Wolontariat pracowniczy – pytania i odpowiedzi

4 na 10 pracowników chciałoby mieć możliwość angażowania się w wolontariat. Jak umożliwić pracownikom wykonywanie wolontariatu? Jak angażować zasoby finansowe i przedmiotowe w działalność społeczną pracowników? Jak koordynować prowadzone przez pracowników akcje?

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022 - ile dni Ukraińcy mogą przebywać w Polsce? Jak je liczyć? Na jakich zasadach się odbywa się ruch bezwizowy? Co zmieniła specustawa od 24 lutego 2022 roku?

Dofinansowanie PFRON na pracownika niepełnosprawnego 2022

Zatrudnienie niepełnosprawnego wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania dla pracodawców zatrudniających pracownika z niepełnosprawnością w 2022 roku?

Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy

Jaką pomoc dla obywateli Ukrainy można uzyskać z urzędu pracy? Ukraińcy mogą dzwonić na infolinię, spotkać się z pracownikiem urzędu pracy i otrzymać porady zawodowe. Możliwe jest również zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Gdzie znaleźć oferty pracy dla Ukraińców?

Legalny pobyt Ukraińców w Polsce - specustawa

Legalny pobyt Ukraińców w Polsce został uregulowany przepisami specustawy. Inne zasady dotyczą Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 r., a inne uchodźców przekraczających granicę po tej dacie.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy - przepisy specustawy

Zatrudnianie obywateli Ukrainy na podstawie przepisów specustawy odbywa się zgodnie z uproszczoną procedurą. Co powinien wiedzieć pracodawca zatrudniający Ukraińców?

Umowa o pomocy przy zbiorach 2022 - zmiany

Umowa o pomocy przy zbiorach 2022 - jakie zmiany weszły w życie w związku z zatrudnianiem Ukraińców? Co zmieniła specustawa?

Specustawa ukraińska a BHP zatrudnianych Ukraińców

Czy specustawa ukraińska zapewnia bezpieczeństwo zatrudnianym Ukraińcom? Wprowadzone ułatwienia nie zwalniają pracodawców z obowiązku przestrzegania przepisów BHP.

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców - nowe przepisy

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców w Polsce jest już łatwiejsza. Nowe przepisy specustawy wprowadzają szereg uproszczeń dla obywateli Ukrainy.

Korzyści dla pracodawców z zatrudniania niepełnosprawnych

Jakie są korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością?

Pesel dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić?

PESEL dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca w 2022 r.?

Uchodźcy z Ukrainy a dokumenty

Uchodźcy z Ukrainy a dokumenty - co z przepisami migracyjnymi w Polsce? Wielu obywateli Ukrainy przekracza granicę bez paszportów.

Art. 114 ustawy o cudzoziemcach - zmiany 2022

Art. 114 ustawy o cudzoziemcach dotyczący zezwolenia jednolitego - jakie zmiany weszły w życie w 2022 roku? Co z minimalnym wynagrodzeniem cudzoziemca?

Praca dla Ukraińców - pomoc urzędów pracy

Praca dla Ukraińców - jaką pomoc można uzyskać w urzędach pracy? Gdzie można znaleźć oferty pracy dla uchodźców z Ukrainy? Udostępniamy ulotki w języku polskim i ukraińskim, a także adresy przydatnych stron internetowych.

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Specustawa dla ukraińskich uchodźców - z jakiego wsparcia będą mogli skorzystać w Polsce w 2022 roku? Liczba uchodźców z Ukrainy rośnie, a przepisów ułatwiających zatrudnienie wciąż brak.

Zatrudniam pracowników z Ukrainy - pytania i odpowiedzi

Zatrudniam pracowników z Ukrainy. Czy obowiązują ich takie same zasady powoływania do czynnej służby wojskowej jak pracowników z Polski? Jak udzielić zwolnienia od pracy pracownikowi wracającemu, by walczyć w obronie Ukrainy? Czy Ukrainiec posiadający status uchodźcy może pracować w Polsce? - odpowiedzi na te i inne pytania pracodawców.

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców - czy będzie szybsza?

Czy nowe przepisy przyśpieszą proces legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców? Jak zmieniły się zasady wydawania zezwoleń na pracę i pobyt w Polsce?

Chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy? Zgłoś ofertę pracy.

Jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy? Zgłoś swoją ofertę pracy w powiatowym urzędzie pracy lub na stronie https://www.praca.gov.pl.

Pracownik z Ukrainy - jak znaleźć pracę w Polsce? [Poradnik]

Jak pracownik z Ukrainy może znaleźć pracę w Polsce? Oto krótki poradnik przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Pracodawcy organizują przyjazdy Ukraińców do Polski

Pracodawcy pomagają w organizacji przyjazdów Ukraińców do Polski. Dają im pracę, zakwaterowanie i środki niezbędne do życia.

Wynagrodzenie cudzoziemca 2022 - kontrowersje

Wynagrodzenie cudzoziemca w 2022 roku nie może być niższe niż minimalna płaca w Polsce czyli 3010 zł brutto. Dotyczy to cudzoziemca wykonującego pracę na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Czy jest to pozytywna zmiana?

Cudzoziemcy 2022 - zmiany w przepisach o zatrudnianiu

Cudzoziemcy w 2022 roku w Polsce - jakie zmiany weszły w życie w przepisach o zatrudnianiu? Na jakich zasadach wydaje się oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Co zmienia się w zezwoleniu na pracę sezonową, a co w zezwoleniu na pracę?

Świadczenie aktywizacyjne 2022

Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawców z PUP - czym jest? Ile wynosi w 2022 roku? Ile czasu można je otrzymywać?

Outsourcing kadr ma sens [WYWIAD]

Outsourcing kadr w dzisiejszych czasach daje dużo korzyści. Poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników w najdalszych regionach świata stało się antidotum na rozwiązywanie problemów kadrowych w polskich firmach.

Praca w Norwegii przestaje się opłacać?

Praca w Norwegii przestaje się opłacać. Coraz częściej Polacy wracają do Polski. Czy Norwegia nie jest już socjalnym rajem?

Polacy chcą pracować za granicą

Polacy chcą pracować za granicą przez sytuację w kraju. Galopująca inflacja obniża wartość wynagrodzeń za pracę. Jakie są najbardziej popularne kierunki migracji zarobkowych Polaków?

Dłuższe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi będzie dłuższe. Praca na podstawie oświadczenia wykonywana była dotychczas maksymalnie 6 miesięcy. O ile wydłuża się ten okres?

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP na mocy decyzji administracyjnej to propozycja projektu nowelizacji ustawy o PIP. Jaka jest ocena takiego rozwiązania?

Zmiany w czasie pracy kierowców 2022 - negocjacje

Zmiany w czasie pracy kierowców w 2022 r. będą dostosowane do unijnego pakietu mobilności. Trwają negocjacje z Ministerstwem Infrastruktury. Jak przebiegają?

Praca zdalna za granicą - wszystko co musisz wiedzieć

Praca zdalna za granicą? Jakie warunki należy spełnić? Co powinien wiedzieć pracodawca, a co pracownik? Oto krótki poradnik.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - etap prac

Praca zdalna będzie wpisana w Kodeksie pracy. Jaki jest etap prac nad nowelizacją kodeksową?

REKLAMA