REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca natychmiastowa: Ewolucja trendów i wyzwania współczesnego środowiska zawodowego

Pracownicy mają możliwość pracy z dowolnego miejsca, korzystając z narzędzi komunikacyjnych i technologii
Pracownicy mają możliwość pracy z dowolnego miejsca, korzystając z narzędzi komunikacyjnych i technologii
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne środowisko pracy dynamicznie się zmienia, a jednym z najbardziej widocznych trendów jest rosnąca popularność pracy natychmiastowej w porównaniu ze stałą pracą na etacie. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się preferencjami zarówno pracowników, jak i pracodawców, kształtuje się nowa rzeczywistość, która ma wpływ na sposób, w jaki pracujemy. 

W tym artykule przyjrzymy się przyszłości pracy natychmiastowej w porównaniu ze stałą pracą na etacie, analizując ewolucję trendów i wyzwania, które niesie ze sobą ta transformacja.

Autopromocja

Praca natychmiastowa: elastyczność i mobilność

Praca natychmiastowa charakteryzuje się elastycznością i mobilnością. Pracownicy, wykonujący zadania w czasie rzeczywistym, mają możliwość pracy z dowolnego miejsca, korzystając z narzędzi komunikacyjnych i technologii. Wzrost popularności pracy zdalnej, zwiększona dostępność platform do współpracy online oraz usprawnienia w zakresie technologii mobilnych umożliwiają pracownikom efektywne działanie bez konieczności fizycznego obecności w biurze. Ta elastyczność może przynieść korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców, dając większą swobodę i umożliwiając zrównoważenie pracy i życia prywatnego.

Ewolucja modelu zatrudnienia i gig economy

Praca natychmiastowa, często związana z tzw. gig economy, wpływa również na model zatrudnienia. Wielu pracowników decyduje się na niezależność i pracę na zlecenie, podążając za trendem freelancerstwa. Dzięki temu mają większą kontrolę nad swoim czasem i projektem, z którego będą pracować. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy korzystają z elastycznego modelu zatrudnienia, który pozwala na lepsze dopasowanie umiejętności i potrzeb zleceniodawcy do oferowanych usług.

Wyzwania pracy natychmiastowej

Mimo że praca natychmiastowa niesie ze sobą wiele korzyści, nie brakuje również wyzwań. Praca w czasie rzeczywistym wymaga umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, skutecznego zarządzania czasem i samodyscypliny. Konieczność stałej dostępności i reagowania na bieżące wyzwania może prowadzić do wzrostu stresu i pogorszenia równowagi między pracą a życiem prywatnym. Ponadto, brak fizycznej obecności w biurze może prowadzić do utraty interakcji społecznych i poczucia izolacji.

Stała praca na etacie: stabilność i bezpieczeństwo

W porównaniu do pracy natychmiastowej, stała praca na etacie oferuje stabilność i pewność zatrudnienia. Pracownicy na etacie często mają jasno określone obowiązki i godziny pracy, co pozwala im na lepsze planowanie i predykcję wynagrodzenia. Dodatkowo, zatrudnienie na etacie może zapewnić dostęp do korzyści takich jak ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne oraz inne świadczenia socjalne, co stanowi istotny element stabilności finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmienne preferencje pracowników i zrównoważone podejście

Zmieniające się preferencje pracowników są kluczowym czynnikiem kształtującym przyszłość pracy natychmiastowej i pracy na etacie. Młodsze pokolenia, takie jak Millennials i Generation Z, często preferują elastyczne i mobilne formy zatrudnienia. Jednak nie wszyscy pracownicy są skłonni rezygnować ze stabilności i pewności, jaką daje tradycyjne zatrudnienie. Dlatego też przyszłość pracy może polegać na znalezieniu równowagi między tymi dwoma modelami, oferując pracownikom opcje elastyczności i stabilności, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

Podsumowując, przyszłość pracy natychmiastowej w porównaniu ze stałą pracą na etacie to temat złożony i dynamiczny. Rosnąca mobilność i dostępność technologii komunikacyjnych sprawiają, że praca natychmiastowa staje się atrakcyjną opcją zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niemniej jednak, istnieją również wyzwania związane z szybkim tempem pracy, utratą równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz utratą stabilności. Warto, aby pracownicy i pracodawcy wnikliwie analizowali te trendy i dostosowywali się do zmieniających się preferencji, aby zapewnić efektywność i satysfakcję w miejscu pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA