Od jakiej ilości pracowników obowiązuje wpłata na PFRON?
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Przy podanym stanie zatrudnienia nie ma obowiązku wnoszenia wpłat na PFRON.
UZASADNIENIE
Miesięcznych wpłat na PFRON muszą dokonywać pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Wysokość wpłat odpowiada kwocie stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Do liczby pracowników zalicza się wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Tym samym, obowiązek wpłat na Fundusz zależy od stanu zatrudnienia oraz od tego, jaki jest udział procentowy pracowników niepełnosprawnych w ogóle zatrudnionych.
Do wymaganej liczby pracowników nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych:
1) na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
1a) przebywających na urlopie rodzicielskim;
2) przebywających na urlopach wychowawczych;
3) nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej;
4) będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy;
5) nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego;
6) przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy (chodzi tu o urlopy obligatoryjne, a nie udzielane na wniosek pracownika, lub za jego zgodą, na podstawie art. 174 i 174[1] Kodeksu pracy).
Zatem, tylko pracowników niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych, niezależnie od rodzaju, nie wlicza się do stanu liczbowego pracowników. Natomiast pracownicy pełnosprawni korzystający z takiego urlopu dobrowolnie np. na wniosek, są tu pomijani.
Z wpłat na PFRON zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%.
Podstawa prawna:
art. 21 ust. 1, ust. 2, ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.)
Izabela Nowacka
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat