REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja bezrobotnych w 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Sytuacja bezrobotnych w 2023

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2023 r.? Czym jest gotowość do pracy osoby bezrobotnej? Kiedy bezrobotny może nie stawić się w urzędzie pracy? Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego a przerwa z zatrudnieniu – jak to wygląda? Czy można wykonywać umowę o dzieło gdy jest się bezrobotnym? Czym jest nienależnie pobrane świadczenie przez bezrobotnego?
rozwiń >

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2023 r.?

Zasiłki dla bezrobotnych różnie się kształtują w zależności od statusu osoby bezrobotnej:

REKLAMA

Autopromocja

1. podstawowy (100%)

  • w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku 1.304,10 zł
  • w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku 1.024,10 zł

2. obniżony (80%)

  • w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku 1.043,30 zł
  • w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku 819,30 zł

3. podwyższony (120%)

  • w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku 1.565,00 zł
  • w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku 1.229,00 zł

Czym jest gotowość do pracy osoby bezrobotnej ?

Gotowość do podjęcia pracy musi oznaczać rzeczywistą, faktyczną i aktualną możliwość podjęcia pracy ponieważ z tą kwestią wiąże się nabycie określonych praw podmiotowych do świadczeń publicznoprawnych. Gotowość do podjęcia zatrudnienia oznacza, że dana osoba ma zamiar, chęć i możliwość wykonywania pracy i jednocześnie nie występują żadne przeszkody po stronie tej osoby, aby świadczyć pracę. Jeżeli więc dana praca jest proponowana bezrobotnemu i odpowiada ona jego kwalifikacjom, powinien ją podjąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy bezrobotny może nie stawić się w urzędzie pracy?

Jeżeli zajdzie uzasadniona przyczyny usprawiedliwiająca niestawiennictwo w urzędzie pracy bezrobotny nie utraci swojego statusu i prawa do zasiłku. Co ciekawe ustawa o promocji zatrudnienia nie definiuje, co może być uznane za "uzasadnioną przyczynę" niezgłoszenia się do urzędu pracy oraz nie zawiera wskazań dotyczących sposobu interpretacji tego pojęcia. Treść tego niedookreślonego pojęcia musi ustalić urzędnik w oparciu o sytuację danego bezrobotnego. Niemniej jednak za uzasadnione przyczyny mogą być uznane tylko okoliczności natury obiektywnej, niezależne od woli bezrobotnego, a więc przeszkody, na które bezrobotny nie miał wpływu i którym nie mógł zapobiec nawet przy dołożeniu należytej staranności. Pewnością uzasadniona będzie panującą sytuacja pandemiczną w kraju i utrudnienia z nią związane.

Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego a przerwa z zatrudnieniu

Czy istnieje wpływ dwudniowej przerwy w zatrudnieniu na możliwość przyznania dodatku aktywizacyjnego? Nie zupełnie, ponieważ z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynika, że ustawodawca nie wskazał jako negatywnej przesłanki dla uzyskania prawa do dodatku aktywizacyjnego przerwy w zatrudnieniu, a przeciwnie - wynika z niego, że ustawodawca do posiadania uprawnienia do dodatku nie wymaga nieprzerwanego zatrudnienia, lecz podjęcia zatrudnienia i wykonywania - z inicjatywy własnej bezrobotnego. Nie można więc przyjmować, że np. dwa dni przerwy w zatrudnieniu powodują konieczność ponownego wdrożenia całej procedury rejestracyjnej w celu uzyskania dodatku aktywizacyjnego, a więc powodują konieczność ponownego uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku (zob. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 czerwca 2021 r., III SA/Łd 233/21).

Czy można wykonywać umowę o dzieło gdy jest się bezrobotnym?

Wydaje się, że nie i że należy stosować zasadę proporcjonalności przy pozbawianiu statusu bezrobotnego z uwagi na uzyskanie dochodu z tytułu umowy o dzieło. Przykładowo w jednej sprawie sąd uznał, że pozbawienie skarżącego za okres wsteczny statusu osoby bezrobotnej, a w dalszej konsekwencji prawa do zasiłku i prawa do zabezpieczenia społecznego, w sytuacji gdy tylko przez kilka godzin wykonał usługę na podstawie umowy o dzieło, uzyskując niewielki dochód, jest nieadekwatna do celu, jaki powinien zostać osiągnięty w wyniku podjęcia decyzji o nadanie mu statusu bezrobotnego (zob. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 22 czerwca 2021 r., II SA/Ol 276/21).

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
Link:
https://sklep.infor.pl/kodeks-pracy-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_
medium=linki-redakcyjne&utm_campaign=kodeks-pracy-2023-id102402

Czym jest nienależnie pobrane świadczenie przez bezrobotnego?

Nienależnie pobrany zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem nienależnym, tj. wypłaconym mimo wystąpienia okoliczności skutkujących utratą prawa do jego pobierania, jeśli okoliczność ta wynika z treści decyzji administracyjnej wydanej w sprawie podstaw jego wydania. Świadczenie nienależne to bowiem świadczenie, co do którego brak podstaw jego przyznania, a świadczenie nienależne pobrane to świadczenie, pobraniu którego towarzyszyło zawinione działanie beneficjenta, który, działając w złej wierze, miał świadomość nienależności pobrania. Jeżeli zatem na skutek wydania decyzji administracyjnej stwierdzono brak podstaw przyznania świadczenia, to świadczenie takie należy kwalifikować jako nienależne. Jeżeli ostateczną i prawomocną decyzją uchylono w całości decyzje orzekające o uznaniu strony za osobę bezrobotną oraz o przyznaniu stronie zasiłku dla bezrobotnych oraz jednocześnie umorzono, jako bezprzedmiotowe, postępowanie w sprawie przyznania stronie zasiłku dla bezrobotnych, to świadczenie takie było nienależne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA