REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowane są zmiany w zakładach aktywności zawodowej niepełnosprawnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Planowane są zmiany w zakładach aktywności zawodowej niepełnosprawnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planowane są zmiany w zakładach aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych (ZAZN), tak aby usprawnić ich działanie i wprowadzić udogodnienia dla niepełnosprawnych. Co ciekawe problemy w funkcjonowaniu ZAZN zgłaszają zarówno pracodawcy jak i organizacje zrzeszające podmioty prowadzące zakłady, sami niepełnosprawni, jak i samorządy wojewódzkie oraz wojewodowie.

rozwiń >

Kto może utworzyć zakład aktywności zawodowej?

Zakład aktywności zawodowej może utworzyć:

REKLAMA

  • gmina,
  • powiat,
  • fundacja,
  • stowarzyszenie,
  • inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych

Jednak co ważne, konieczne jest spełnienie konkretnych przesłanek, ponieważ te podmioty mogą utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej, jeżeli:
1) co najmniej 70% ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
a) zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności,
b) zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, w tym osób, w stosunku do których rada programowa, zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej;
2) spełnia warunki, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 100) - czyli dot. wskaźnika zatrudnienia,
3) przeznacza uzyskane dochody na zakładowy fundusz aktywności;
4) uzyska pozytywną opinię starosty o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej, z wyjątkiem przypadku, gdy organizatorem jest powiat.

Zmiany w zakładach aktywności zawodowej niepełnosprawnych

Zgodnie z projektem rozporządzenia zmieniającego ma dojść do licznych zmian w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1934, dalej jako: rozporządzenie).

Jako podaje sam projektodawca zmiana w rozporządzeniu jest nastawiona na:

  • poprawę warunków działania zakładów aktywności zawodowej niepełnosprawnych;
  • wprowadzenie udogodnień w funkcjonowaniu zakładów;
  • zmniejszenie obciążeń administracyjnych;
  • ułatwienie w planowaniu wydatków zakładów aktywności zawodowej;
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących kosztów działalności wytwórczo-usługowej zakładu aktywności zawodowej finansowanych ze środków pochodzących ze sprzedaży produktów lub usług zakładu oraz rozszerzenie katalogu tych kosztów;
  • uelastycznienie kwestii ustalania czasu pracy i rehabilitacji niepełnosprawnych pracowników zakładu;
  • rozszerzenie katalogu kosztów możliwych do finansowania z zakładowego funduszu aktywności w celu umożliwienia zakładom poprawę warunków pracy i rehabilitacji w zakładzie, w szczególności w celu umożliwienia zakładom aktywności zawodowej pomocy w organizacji dowozu z domu do pracy i z pracy do domu pracowników niepełnosprawnych;
  • wykluczenie komunikacyjne jest jedną z poważniejszych barier w podejmowaniu i utrzymaniu zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne;
  • zwiększenie puli środków, które można przeznaczyć z tego funduszu na finansowanie działań zakładu na rzecz poprawy warunków funkcjonowania osób niepełnosprawnych w zakładzie z obecnych 40% rocznych przychodów do wysokości 75% przychodów.

Ryczałtowane planowanie środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zgodnie z projektem i uzasadnieniem rozważana jest możliwość wprowadzenia ryczałtowego planowania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ma to polegać na odejściu od pojęcia dzielenia przyznanych środków algorytmowych na poszczególne rodzaje kosztów w formie obecnie przyjętej tabeli/ preliminarza kosztów, gdzie należy enumeratywnie wyliczyć rodzaje kosztów wskazując nazwy wydatków, zakupów a następnie w przypadku jakichkolwiek zmian przesunięcia środków podlegają limitowaniu przechodząc procedurę zmiany uchwały budżetowej na sesji sejmiku samorządu województwa. Zakład i tak będzie musiał wykazać wydatki ponoszone ze środków PFRON i nie będzie mógł ich wydawać poza katalogiem określonym w zmienianym rozporządzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Środki na zakup maszyn i urządzeń w ZAZN

W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi oraz z koniecznością zapewnienia większej płynności finansowej zakładów oraz umożliwienia wykorzystania środków pochodzących z działalności zakładów także na ich rozwój i modernizację proponuje się zmianę brzmienia § 8 ust. 2, w ten sposób że dotychczasowy pkt 5 uzupełnia się o możliwość zaliczenia do kosztów działania zakładu, kosztu zakupu maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji lub świadczenia usług. Dotychczasowe brzmienie tego przepisu pozwala na naprawę i wymianę części maszyn i urządzeń, lecz budzi wątpliwości interpretacyjne w kwestii zakupu tych przedmiotów.

Środki na remonty w ZAZN

Katalog kosztów działania zakładu z § 8 ust. 2 proponuje się też uzupełnić o koszty remontów pomieszczeń i budynków służących do prowadzenia działalności wytwórczej lub usługowej oraz innych wydatków niezbędnych do prowadzenia działalności wytwórczej lub usługowej. W wielu zakładach, w szczególności tych, które powstały już kilka lat temu zachodzi potrzeba remontów pomieszczeń zakładu i przeznaczenia środków na ich unowocześnianie. Podobnie jak w przypadku środków PFRON należy też rozszerzyć katalog

Zmniejszenie minimalnej normy czasu pracy osób zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności 

Przez zmianę brzmienia § 11 ust. 1 rozporządzenia i proponuje się zmniejszenie minimalnej normy czasu pracy osób zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z 0,55 do 0,5 normy określonej dla tej grupy pracowników.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA