REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?
Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?
rozwiń >

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Trwają prace nad projektem ustawy z dnia 12 września 2022 r. o zatrudnianiu cudzoziemców (nr w wykazie prac: 400, dalej jako: projekt). Wnioskodawcą projektu jest Minister Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Projekt trafił do uzgodnień, konsultacji publicznych i do opiniowania. Zmiany mają na celu wprowadzenie sprawniejszych i bardziej efektywnych procedur zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Przepisy odnoszą się do powiatowych urzędów pracy i wojewodów jako organów uprawnionych do wydawania decyzji w sprawach zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Autopromocja

Ile cudzoziemców jest zatrudnionych w Polsce?

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. (System CeSAR) liczba cudzoziemców, która podjęła zatrudnienie w Polsce wynosiła około 954 tys. Ze względu na sytuację spowodowaną w Ukrainie liczba ta przez 10 miesięcy znacznie wzrosła. Jak podaje MRiPS według stanu na sierpień 2022 r. liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce wynosi niespełna 400 tys. Aktualnie w Polsce zatrudnionych jest ponad 1 mln cudzoziemców. Jeszcze latem w systemie ZUS zarejestrowanych było w aż 1,012 mln osób spoza Polski, co może stanowić około 6% polskiego rynku pracy.

Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców?

Dane MRiPS wskazują, że liczba pracodawców zatrudniających cudzoziemców posiadających aktualne zezwolenia na pracę wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. (z systemu CeSAR) wynosi: 125 tys. Podobnie jak wyżej, liczba zatrudniających podmiotów jest wyższa.

Czy zezwolenie na pracę będzie wydawane w elektronicznym postępowaniu?

Według założeń projektu ma być wprowadzona pełna elektronizacja postepowań związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę przez cudzoziemca i przyjęcia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ma być stworzony specjalny system informatyczny do monitoringu wykorzystania tych zezwoleń i oświadczeń. Ponadto rozbudowa systemu: praca.gov.pl pozwoli na łatwiejszy kontakt podmiotów wnioskujących o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca, zezwolenia na pracę sezonową oraz wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń z urzędem wydającym powyższe zezwolenia. Pozwoli to skrócić procedurę udzielania zezwoleń na pracę i pozwoli wyeliminować pojawiające się we wnioskach omyłki. Legalizacja pracy cudzoziemców w sposób tradycyjny jest aktualnie czasochłonna i wymaga pracy wielu urzędników. Zelektronizowanie systemu przyspieszy cały proces pracy.

Czy test rynku pracy będzie zlikwidowany?

Prawdopodobnie test rynku pracy będzie zlikwidowany, ponieważ aktualnie jest realizowany jedynie dla 10% cudzoziemców. Dzieje się tak, dlatego że większość cudzoziemców pracujących w Polsce pochodzi z: Ukrainy, Armenii, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Rosji (prawdopodobnie niebawem Rosja zostanie wykreślona z listy tych krajów – trwają prace nad rozporządzeniem). Dla pracowników z tych krajów test rynku pracy nie musi być wykonywany, ponieważ przeważnie pracują oni na podstawie oświadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne sprawdzanie, czy podmiot nie był ukarany

Ma być wcielone nowe narzędzie pozwalające na automatyczne sprawdzanie, czy podmiot nie był ukarany za nielegalne powierzanie wykonywania pracy cudzoziemcom. Kiedy system automatycznie to wykryje będzie skutecznie egzekwowany zakaz wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemca podmiotom ukaranym.

Jaka kara za nielegalne zatrudnienie?

Projekt wprowadzi zasadę, że wymiar kary grzywny za wykroczenie nielegalnego powierzania pracy cudzoziemcom powinien być proporcjonalny do liczby cudzoziemców, którym powierzono pracę nielegalnie. Jak się okazało w praktyce, kary grzywny nakładane przez sądy za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazane w art. 120 powyższej ustawy wymierzane były w dolnych granicach zagrożenia karą grzywny nawet w przypadkach, gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi powierzał nielegalnie wykonywanie pracy dużej grupie cudzoziemców przez długi okres czasu. Nowe rozwiązanie wpłynie na zwiększenie dolegliwości kary dla podmiotów, które powierzają nielegalnie pracę wielu cudzoziemcom, i poprzez dotkliwe sankcje zniechęci kolejne podmioty do nielegalnego powierzania pracy cudzoziemcom.

Łatwiejsza kontynuacja zatrudnienia na podstawie zezwolenia

Jeżeli podmiot zatrudniający cudzoziemca będzie legalnie zatrudniał (w tym opłacał składki na ubezpieczenie, odprowadzał podatki, przestrzegał przepisów prawa pracy itd.), będzie istniała szybsza możliwość na przedłużenie zezwolenia na prace takiego cudzoziemca. System na miesiąc przed upływem terminu ważności pierwszego zezwolenia zakomunikuje, że jest możliwość przedłużenia legalnej pracy (możliwość złożenia wniosku o nowe zezwolenie na pracę) i de facto w systemie automatycznie procedury zostaną dochowane.

Błędy formalne

Mając na uwadze praktyczne problemu, które się pojawiały w zakresie wydania zezwoleń i oświadczeń i brak odpowiednich unormowań, które regulowałyby sposób postępowania, projekt zawiera odpowiednie rozwiązania prawne. Projekt określa co robić jeżeli oświadczenie jest złożone do niewłaściwego miejscowo urzędu, zawiera omyłki pisarskie lub gdy powiatowy urząd pracy błędnie wpisał oświadczenie do ewidencji. Projekt określa też procedurę usunięcia niewykorzystywanych oświadczeń z obrotu prawnego.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy z dnia 12 września 2022 r. o zatrudnianiu cudzoziemców (nr w wykazie prac: 400)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

REKLAMA

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

REKLAMA

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

REKLAMA