REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?
Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?
Shutterstock

REKLAMA

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?
rozwiń >

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Trwają prace nad projektem ustawy z dnia 12 września 2022 r. o zatrudnianiu cudzoziemców (nr w wykazie prac: 400, dalej jako: projekt). Wnioskodawcą projektu jest Minister Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Projekt trafił do uzgodnień, konsultacji publicznych i do opiniowania. Zmiany mają na celu wprowadzenie sprawniejszych i bardziej efektywnych procedur zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Przepisy odnoszą się do powiatowych urzędów pracy i wojewodów jako organów uprawnionych do wydawania decyzji w sprawach zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Ile cudzoziemców jest zatrudnionych w Polsce?

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. (System CeSAR) liczba cudzoziemców, która podjęła zatrudnienie w Polsce wynosiła około 954 tys. Ze względu na sytuację spowodowaną w Ukrainie liczba ta przez 10 miesięcy znacznie wzrosła. Jak podaje MRiPS według stanu na sierpień 2022 r. liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce wynosi niespełna 400 tys. Aktualnie w Polsce zatrudnionych jest ponad 1 mln cudzoziemców. Jeszcze latem w systemie ZUS zarejestrowanych było w aż 1,012 mln osób spoza Polski, co może stanowić około 6% polskiego rynku pracy.

Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców?

Dane MRiPS wskazują, że liczba pracodawców zatrudniających cudzoziemców posiadających aktualne zezwolenia na pracę wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. (z systemu CeSAR) wynosi: 125 tys. Podobnie jak wyżej, liczba zatrudniających podmiotów jest wyższa.

Czy zezwolenie na pracę będzie wydawane w elektronicznym postępowaniu?

Według założeń projektu ma być wprowadzona pełna elektronizacja postepowań związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę przez cudzoziemca i przyjęcia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ma być stworzony specjalny system informatyczny do monitoringu wykorzystania tych zezwoleń i oświadczeń. Ponadto rozbudowa systemu: praca.gov.pl pozwoli na łatwiejszy kontakt podmiotów wnioskujących o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca, zezwolenia na pracę sezonową oraz wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń z urzędem wydającym powyższe zezwolenia. Pozwoli to skrócić procedurę udzielania zezwoleń na pracę i pozwoli wyeliminować pojawiające się we wnioskach omyłki. Legalizacja pracy cudzoziemców w sposób tradycyjny jest aktualnie czasochłonna i wymaga pracy wielu urzędników. Zelektronizowanie systemu przyspieszy cały proces pracy.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Czy test rynku pracy będzie zlikwidowany?

Prawdopodobnie test rynku pracy będzie zlikwidowany, ponieważ aktualnie jest realizowany jedynie dla 10% cudzoziemców. Dzieje się tak, dlatego że większość cudzoziemców pracujących w Polsce pochodzi z: Ukrainy, Armenii, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Rosji (prawdopodobnie niebawem Rosja zostanie wykreślona z listy tych krajów – trwają prace nad rozporządzeniem). Dla pracowników z tych krajów test rynku pracy nie musi być wykonywany, ponieważ przeważnie pracują oni na podstawie oświadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne sprawdzanie, czy podmiot nie był ukarany

Ma być wcielone nowe narzędzie pozwalające na automatyczne sprawdzanie, czy podmiot nie był ukarany za nielegalne powierzanie wykonywania pracy cudzoziemcom. Kiedy system automatycznie to wykryje będzie skutecznie egzekwowany zakaz wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemca podmiotom ukaranym.

Jaka kara za nielegalne zatrudnienie?

Projekt wprowadzi zasadę, że wymiar kary grzywny za wykroczenie nielegalnego powierzania pracy cudzoziemcom powinien być proporcjonalny do liczby cudzoziemców, którym powierzono pracę nielegalnie. Jak się okazało w praktyce, kary grzywny nakładane przez sądy za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazane w art. 120 powyższej ustawy wymierzane były w dolnych granicach zagrożenia karą grzywny nawet w przypadkach, gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi powierzał nielegalnie wykonywanie pracy dużej grupie cudzoziemców przez długi okres czasu. Nowe rozwiązanie wpłynie na zwiększenie dolegliwości kary dla podmiotów, które powierzają nielegalnie pracę wielu cudzoziemcom, i poprzez dotkliwe sankcje zniechęci kolejne podmioty do nielegalnego powierzania pracy cudzoziemcom.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Łatwiejsza kontynuacja zatrudnienia na podstawie zezwolenia

Jeżeli podmiot zatrudniający cudzoziemca będzie legalnie zatrudniał (w tym opłacał składki na ubezpieczenie, odprowadzał podatki, przestrzegał przepisów prawa pracy itd.), będzie istniała szybsza możliwość na przedłużenie zezwolenia na prace takiego cudzoziemca. System na miesiąc przed upływem terminu ważności pierwszego zezwolenia zakomunikuje, że jest możliwość przedłużenia legalnej pracy (możliwość złożenia wniosku o nowe zezwolenie na pracę) i de facto w systemie automatycznie procedury zostaną dochowane.

Błędy formalne

Mając na uwadze praktyczne problemu, które się pojawiały w zakresie wydania zezwoleń i oświadczeń i brak odpowiednich unormowań, które regulowałyby sposób postępowania, projekt zawiera odpowiednie rozwiązania prawne. Projekt określa co robić jeżeli oświadczenie jest złożone do niewłaściwego miejscowo urzędu, zawiera omyłki pisarskie lub gdy powiatowy urząd pracy błędnie wpisał oświadczenie do ewidencji. Projekt określa też procedurę usunięcia niewykorzystywanych oświadczeń z obrotu prawnego.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Podstawa prawna:

Projekt ustawy z dnia 12 września 2022 r. o zatrudnianiu cudzoziemców (nr w wykazie prac: 400)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

  Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

  Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

  Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

  Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

  Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

  Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

  Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

  REKLAMA

  Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

  Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

  Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

  Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

  Co to jest mentoring

  Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  REKLAMA

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  REKLAMA