REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców
EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest EU Talent Pool? Co to jest Europass? Czy w Polsce działa portal, który ma połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują?
rozwiń >

Co to jest EU Talent Pool?

REKLAMA

Unia Europejska przygotowała kolejne wsparcie dla osób uciekających przed niesprowokowaną rosyjską agresją, tj. EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców. Program pomaga dopasować osoby poszukujące pracy do pracodawców, ze względu na ich umiejętności i kwalifikacje.

REKLAMA

Nowe internetowe narzędzie do poszukiwania pracy pomoże osobom uciekającym przed rosyjską inwazją na Ukrainę znaleźć pracę w Unii Europejskiej. Narzędzie uruchomiono na początku października 2022 r. Portal ma na celu zapewnienie szybkiej i skutecznej integracji na europejskim rynku pracy. Projekt ten jest wspólną inicjatywą Komisji i Europejskiego Urzędu ds. Pracy, przy stałym zaangażowaniu i pomocy Europejskiej Sieci Migracyjnej.

Jak działa EU Talent Pool?

Program pilotażowy EU Talent Pool, dostępny w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim, jest realizowany za pośrednictwem portalu EURES, portalu poszukiwania pracy zarządzanego przez Europejski Urząd ds. Pracy. Skupia krajowe służby zatrudnienia, prywatne agencje zatrudnienia i pracodawców z całej UE. EURES zawiera ponad 3 miliony wolnych miejsc pracy i 4 000 pracodawców, a nowi pracodawcy mogą się do niego zapisać. Po zarejestrowaniu się w ramach inicjatywy pilotażowej EU Talent Pool osoby objęte ochroną tymczasową mogą przesłać swoje CV.

Kogo dotyczy portal?

REKLAMA

Program pilotażowy EU Talent Pool dotyczy wszystkich osób poszukujących pracy, które korzystają z tymczasowej ochrony na mocy unijnej dyrektywy o ochronie tymczasowej lub odpowiedniej ochrony na mocy prawa krajowego zapewniającego im prawo do pracy.

Po rejestracji narzędzie prowadzi osoby poszukujące pracy przez proces, w ramach którego mogą zidentyfikować posiadane umiejętności i przesłać swoje CV. Życiorysy opublikowane w ramach programu pilotażowego EU Talent Pool będą widoczne dla publicznych służb zatrudnienia we wszystkich uczestniczących krajach, a także dla zarejestrowanych pracodawców we wszystkich krajach należących do europejskiej sieci współpracy służb zatrudnienia (EURES). Osoby poszukujące pracy mogą również przeglądać wszystkie oferty pracy opublikowane na portalu EURES.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

​​Osoby objęte ochroną tymczasową powinny:

mieć możliwość podejmowania pracy najemnej lub prowadzenia działalności na własny rachunek, a także szkolenia zawodowego, a także powinny być traktowane na równi z pracownikami w państwach członkowskich pod względem wynagrodzenia i innych warunków.

Co to jest Europass?

Europass to zestaw dokumentów umożliwiających obywatelom Unii Europejskiej lepsze prezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji na obszarze całej Europy.

Uzupełnij swój profil Europass o informacje dotyczące kompetencji, umiejętności, zdobytego doświadczenia, odbytych praktyk i staży. W każdej chwili możesz podzielić się z przyszłym pracodawcą linkiem do swego profilu, aby szybko zaprezentować zestaw informacji na swój temat. Komisja udostępniła również szereg narzędzi w języku ukraińskim w ramach platformy Europass. Pomoże to użytkownikom ukraińskojęzycznym w tworzeniu CV, sprawdzaniu umiejętności cyfrowych, wysyłaniu aplikacji oraz znajdowaniu ofert pracy i szkoleń w UE.

Dokumenty wchodzące w skład Europass:

Europass – CV

Europass – Paszport Językowy

Europass – Mobilność

Europass – Suplement do Dyplomu

Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe

Portal: pracawpolsce.gov.pl.

W Polsce funkcjonuje podobny system w ramach portalu: pracawpolsce.gov.pl. Portal ma połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują. W konsekwencji pracę w Polsce znalazło ponad 270 tys. obywateli Ukrainy.

Według zapewnień Ministerstwa portal jest w pełni bezpieczny i wiarygodny. Zawiera ponad 160 tys. sprawdzonych ofert pracy i każdego dnia jest rozbudowywany o kolejne. Przy jego pomocy znalezienie pracy przez obywateli Ukrainy w Polsce będzie dużo łatwiejsze – nie muszą się obawiać oszustw i tego, że nie pokonają bariery językowej.

Portal pracawpolsce.gov.pl:

- to prosta procedura (intuicyjny formularz wypełniany w 10 minut)

- jest dostępny (niewymagane CV)

- jest zrozumiały (serwis dostępny w kilku językach)

- to dopasowane oferty pracy (raz w tygodniu użytkownik otrzymuje nowe, sprofilowane oferty pracy)

- to bezpieczeństwo użytkowników (domena gov.pl)

Czym jest 10 punkowy plan pomocy Ukraińcom?

Bruksela, 6.10.2022 przyjęła Komunikat Komisji w sprawie sprawozdania w sprawie migracji i azylu. Podkreślono w nim wagę realizacji 10-punktowego planu w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy, tj. o silniejszą europejską koordynację w zakresie przyjmowania ludzi uciekających przed wojną z Ukrainy:

1. Platforma UE do rejestracji

2. Skoordynowane podejście na poziomie UE w odniesieniu do węzłów transportowych i informacyjnych

3. Poprawa systemów recepcyjnych i zapewnienie ciągłości opieki i odpowiedniego zakwaterowania

4. Krajowe plany awaryjne mające na celu zaspokojenie potrzeb średnio- i długoterminowych

5. Wspólne rozwiązania mające na celu ochronę dzieci w ruchu na każdym etapie od strefy działań wojennych do bezpiecznego domu

6. Wspólny plan przeciwdziałania handlowi ludźmi: zapobieganie handlowi ludźmi i pomoc ofiarom

7. Wzmocniona solidarność z Mołdawią koordynowana na szczeblu UE

8. Wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej w zakresie bezpiecznych miejsc docelowych

9. Zajmij się implikacjami wojny na Ukrainie dla bezpieczeństwa wewnętrznego

10. Odpowiednie zasoby i finansowanie

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA