REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców
EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest EU Talent Pool? Co to jest Europass? Czy w Polsce działa portal, który ma połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują?
rozwiń >

Co to jest EU Talent Pool?

Unia Europejska przygotowała kolejne wsparcie dla osób uciekających przed niesprowokowaną rosyjską agresją, tj. EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców. Program pomaga dopasować osoby poszukujące pracy do pracodawców, ze względu na ich umiejętności i kwalifikacje.

Autopromocja

Nowe internetowe narzędzie do poszukiwania pracy pomoże osobom uciekającym przed rosyjską inwazją na Ukrainę znaleźć pracę w Unii Europejskiej. Narzędzie uruchomiono na początku października 2022 r. Portal ma na celu zapewnienie szybkiej i skutecznej integracji na europejskim rynku pracy. Projekt ten jest wspólną inicjatywą Komisji i Europejskiego Urzędu ds. Pracy, przy stałym zaangażowaniu i pomocy Europejskiej Sieci Migracyjnej.

Jak działa EU Talent Pool?

Program pilotażowy EU Talent Pool, dostępny w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim, jest realizowany za pośrednictwem portalu EURES, portalu poszukiwania pracy zarządzanego przez Europejski Urząd ds. Pracy. Skupia krajowe służby zatrudnienia, prywatne agencje zatrudnienia i pracodawców z całej UE. EURES zawiera ponad 3 miliony wolnych miejsc pracy i 4 000 pracodawców, a nowi pracodawcy mogą się do niego zapisać. Po zarejestrowaniu się w ramach inicjatywy pilotażowej EU Talent Pool osoby objęte ochroną tymczasową mogą przesłać swoje CV.

Kogo dotyczy portal?

Program pilotażowy EU Talent Pool dotyczy wszystkich osób poszukujących pracy, które korzystają z tymczasowej ochrony na mocy unijnej dyrektywy o ochronie tymczasowej lub odpowiedniej ochrony na mocy prawa krajowego zapewniającego im prawo do pracy.

Po rejestracji narzędzie prowadzi osoby poszukujące pracy przez proces, w ramach którego mogą zidentyfikować posiadane umiejętności i przesłać swoje CV. Życiorysy opublikowane w ramach programu pilotażowego EU Talent Pool będą widoczne dla publicznych służb zatrudnienia we wszystkich uczestniczących krajach, a także dla zarejestrowanych pracodawców we wszystkich krajach należących do europejskiej sieci współpracy służb zatrudnienia (EURES). Osoby poszukujące pracy mogą również przeglądać wszystkie oferty pracy opublikowane na portalu EURES.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

​​Osoby objęte ochroną tymczasową powinny:

mieć możliwość podejmowania pracy najemnej lub prowadzenia działalności na własny rachunek, a także szkolenia zawodowego, a także powinny być traktowane na równi z pracownikami w państwach członkowskich pod względem wynagrodzenia i innych warunków.

Co to jest Europass?

Europass to zestaw dokumentów umożliwiających obywatelom Unii Europejskiej lepsze prezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji na obszarze całej Europy.

Uzupełnij swój profil Europass o informacje dotyczące kompetencji, umiejętności, zdobytego doświadczenia, odbytych praktyk i staży. W każdej chwili możesz podzielić się z przyszłym pracodawcą linkiem do swego profilu, aby szybko zaprezentować zestaw informacji na swój temat. Komisja udostępniła również szereg narzędzi w języku ukraińskim w ramach platformy Europass. Pomoże to użytkownikom ukraińskojęzycznym w tworzeniu CV, sprawdzaniu umiejętności cyfrowych, wysyłaniu aplikacji oraz znajdowaniu ofert pracy i szkoleń w UE.

Dokumenty wchodzące w skład Europass:

Europass – CV

Europass – Paszport Językowy

Europass – Mobilność

Europass – Suplement do Dyplomu

Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe

Portal: pracawpolsce.gov.pl.

W Polsce funkcjonuje podobny system w ramach portalu: pracawpolsce.gov.pl. Portal ma połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują. W konsekwencji pracę w Polsce znalazło ponad 270 tys. obywateli Ukrainy.

Według zapewnień Ministerstwa portal jest w pełni bezpieczny i wiarygodny. Zawiera ponad 160 tys. sprawdzonych ofert pracy i każdego dnia jest rozbudowywany o kolejne. Przy jego pomocy znalezienie pracy przez obywateli Ukrainy w Polsce będzie dużo łatwiejsze – nie muszą się obawiać oszustw i tego, że nie pokonają bariery językowej.

Portal pracawpolsce.gov.pl:

- to prosta procedura (intuicyjny formularz wypełniany w 10 minut)

- jest dostępny (niewymagane CV)

- jest zrozumiały (serwis dostępny w kilku językach)

- to dopasowane oferty pracy (raz w tygodniu użytkownik otrzymuje nowe, sprofilowane oferty pracy)

- to bezpieczeństwo użytkowników (domena gov.pl)

Czym jest 10 punkowy plan pomocy Ukraińcom?

Bruksela, 6.10.2022 przyjęła Komunikat Komisji w sprawie sprawozdania w sprawie migracji i azylu. Podkreślono w nim wagę realizacji 10-punktowego planu w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy, tj. o silniejszą europejską koordynację w zakresie przyjmowania ludzi uciekających przed wojną z Ukrainy:

1. Platforma UE do rejestracji

2. Skoordynowane podejście na poziomie UE w odniesieniu do węzłów transportowych i informacyjnych

3. Poprawa systemów recepcyjnych i zapewnienie ciągłości opieki i odpowiedniego zakwaterowania

4. Krajowe plany awaryjne mające na celu zaspokojenie potrzeb średnio- i długoterminowych

5. Wspólne rozwiązania mające na celu ochronę dzieci w ruchu na każdym etapie od strefy działań wojennych do bezpiecznego domu

6. Wspólny plan przeciwdziałania handlowi ludźmi: zapobieganie handlowi ludźmi i pomoc ofiarom

7. Wzmocniona solidarność z Mołdawią koordynowana na szczeblu UE

8. Wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej w zakresie bezpiecznych miejsc docelowych

9. Zajmij się implikacjami wojny na Ukrainie dla bezpieczeństwa wewnętrznego

10. Odpowiednie zasoby i finansowanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA