REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców
EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest EU Talent Pool? Co to jest Europass? Czy w Polsce działa portal, który ma połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują?
rozwiń >

Co to jest EU Talent Pool?

Unia Europejska przygotowała kolejne wsparcie dla osób uciekających przed niesprowokowaną rosyjską agresją, tj. EU Talent Pool – narzędzie do szukania pracy przez Ukraińców. Program pomaga dopasować osoby poszukujące pracy do pracodawców, ze względu na ich umiejętności i kwalifikacje.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe internetowe narzędzie do poszukiwania pracy pomoże osobom uciekającym przed rosyjską inwazją na Ukrainę znaleźć pracę w Unii Europejskiej. Narzędzie uruchomiono na początku października 2022 r. Portal ma na celu zapewnienie szybkiej i skutecznej integracji na europejskim rynku pracy. Projekt ten jest wspólną inicjatywą Komisji i Europejskiego Urzędu ds. Pracy, przy stałym zaangażowaniu i pomocy Europejskiej Sieci Migracyjnej.

Jak działa EU Talent Pool?

Program pilotażowy EU Talent Pool, dostępny w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim, jest realizowany za pośrednictwem portalu EURES, portalu poszukiwania pracy zarządzanego przez Europejski Urząd ds. Pracy. Skupia krajowe służby zatrudnienia, prywatne agencje zatrudnienia i pracodawców z całej UE. EURES zawiera ponad 3 miliony wolnych miejsc pracy i 4 000 pracodawców, a nowi pracodawcy mogą się do niego zapisać. Po zarejestrowaniu się w ramach inicjatywy pilotażowej EU Talent Pool osoby objęte ochroną tymczasową mogą przesłać swoje CV.

Kogo dotyczy portal?

Program pilotażowy EU Talent Pool dotyczy wszystkich osób poszukujących pracy, które korzystają z tymczasowej ochrony na mocy unijnej dyrektywy o ochronie tymczasowej lub odpowiedniej ochrony na mocy prawa krajowego zapewniającego im prawo do pracy.

Po rejestracji narzędzie prowadzi osoby poszukujące pracy przez proces, w ramach którego mogą zidentyfikować posiadane umiejętności i przesłać swoje CV. Życiorysy opublikowane w ramach programu pilotażowego EU Talent Pool będą widoczne dla publicznych służb zatrudnienia we wszystkich uczestniczących krajach, a także dla zarejestrowanych pracodawców we wszystkich krajach należących do europejskiej sieci współpracy służb zatrudnienia (EURES). Osoby poszukujące pracy mogą również przeglądać wszystkie oferty pracy opublikowane na portalu EURES.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

​​Osoby objęte ochroną tymczasową powinny:

mieć możliwość podejmowania pracy najemnej lub prowadzenia działalności na własny rachunek, a także szkolenia zawodowego, a także powinny być traktowane na równi z pracownikami w państwach członkowskich pod względem wynagrodzenia i innych warunków.

Co to jest Europass?

Europass to zestaw dokumentów umożliwiających obywatelom Unii Europejskiej lepsze prezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji na obszarze całej Europy.

Uzupełnij swój profil Europass o informacje dotyczące kompetencji, umiejętności, zdobytego doświadczenia, odbytych praktyk i staży. W każdej chwili możesz podzielić się z przyszłym pracodawcą linkiem do swego profilu, aby szybko zaprezentować zestaw informacji na swój temat. Komisja udostępniła również szereg narzędzi w języku ukraińskim w ramach platformy Europass. Pomoże to użytkownikom ukraińskojęzycznym w tworzeniu CV, sprawdzaniu umiejętności cyfrowych, wysyłaniu aplikacji oraz znajdowaniu ofert pracy i szkoleń w UE.

Dokumenty wchodzące w skład Europass:

Europass – CV

Europass – Paszport Językowy

Europass – Mobilność

Europass – Suplement do Dyplomu

Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe

Portal: pracawpolsce.gov.pl.

W Polsce funkcjonuje podobny system w ramach portalu: pracawpolsce.gov.pl. Portal ma połączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy, z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują. W konsekwencji pracę w Polsce znalazło ponad 270 tys. obywateli Ukrainy.

Według zapewnień Ministerstwa portal jest w pełni bezpieczny i wiarygodny. Zawiera ponad 160 tys. sprawdzonych ofert pracy i każdego dnia jest rozbudowywany o kolejne. Przy jego pomocy znalezienie pracy przez obywateli Ukrainy w Polsce będzie dużo łatwiejsze – nie muszą się obawiać oszustw i tego, że nie pokonają bariery językowej.

Portal pracawpolsce.gov.pl:

- to prosta procedura (intuicyjny formularz wypełniany w 10 minut)

- jest dostępny (niewymagane CV)

- jest zrozumiały (serwis dostępny w kilku językach)

- to dopasowane oferty pracy (raz w tygodniu użytkownik otrzymuje nowe, sprofilowane oferty pracy)

- to bezpieczeństwo użytkowników (domena gov.pl)

Czym jest 10 punkowy plan pomocy Ukraińcom?

Bruksela, 6.10.2022 przyjęła Komunikat Komisji w sprawie sprawozdania w sprawie migracji i azylu. Podkreślono w nim wagę realizacji 10-punktowego planu w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy, tj. o silniejszą europejską koordynację w zakresie przyjmowania ludzi uciekających przed wojną z Ukrainy:

1. Platforma UE do rejestracji

2. Skoordynowane podejście na poziomie UE w odniesieniu do węzłów transportowych i informacyjnych

3. Poprawa systemów recepcyjnych i zapewnienie ciągłości opieki i odpowiedniego zakwaterowania

4. Krajowe plany awaryjne mające na celu zaspokojenie potrzeb średnio- i długoterminowych

5. Wspólne rozwiązania mające na celu ochronę dzieci w ruchu na każdym etapie od strefy działań wojennych do bezpiecznego domu

6. Wspólny plan przeciwdziałania handlowi ludźmi: zapobieganie handlowi ludźmi i pomoc ofiarom

7. Wzmocniona solidarność z Mołdawią koordynowana na szczeblu UE

8. Wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej w zakresie bezpiecznych miejsc docelowych

9. Zajmij się implikacjami wojny na Ukrainie dla bezpieczeństwa wewnętrznego

10. Odpowiednie zasoby i finansowanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA