REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość umów o pracę: Nowe modele zatrudnienia w erze gospodarki opartej na umiejętnościach

Jednym z głównych trendów przyszłości umów o pracę jest rosnące znaczenie elastyczności
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dynamiczne zmiany w dziedzinie pracy i rozwoju technologicznego mają wpływ na przyszłość umów o pracę. W miarę jak gospodarka ewoluuje w kierunku modelu opartego na umiejętnościach, tradycyjne formy zatrudnienia ulegają przekształceniom. 
rozwiń >

W tym artykule omówimy nowe modele zatrudnienia, które nabierają znaczenia w erze gospodarki opartej na umiejętnościach.

REKLAMA

Autopromocja

Umowy elastyczne: Zmiana priorytetów

Jednym z głównych trendów przyszłości umów o pracę jest rosnące znaczenie elastyczności. Wielu pracowników poszukuje większej swobody i możliwości dostosowania harmonogramu pracy do swoich indywidualnych potrzeb. Pracodawcy z kolei zdają sobie sprawę, że elastyczne umowy o pracę mogą przynieść korzyści w postaci większej motywacji, zadowolenia i efektywności pracowników. Dlatego też coraz więcej firm oferuje różne modele elastycznych umów, takich jak elastyczny czas pracy, praca na część etatu czy praca zdalna.

Gig economy: Praca na zlecenie

Jednym z nowych modeli zatrudnienia, który zyskuje popularność, jest gig economy, czyli praca na zlecenie. W tym modelu pracownicy wykonują krótkoterminowe lub długoterminowe projekty dla różnych pracodawców jako niezależni wykonawcy. Platformy online umożliwiające połączenie pracodawców z freelancerami stały się powszechne, umożliwiając elastyczne zatrudnienie i dostęp do różnorodnych zleceń. Ta forma zatrudnienia oferuje zarówno korzyści, takie jak elastyczność i samodzielność, jak i wyzwania, takie jak brak świadczeń socjalnych i pewność zatrudnienia.

Umowy o pracę na czas określony

Tradycyjne umowy o pracę na czas nieokreślony mogą ustąpić miejsca umowom na czas określony w erze gospodarki opartej na umiejętnościach. Wielu pracodawców preferuje elastyczność, jaką oferują takie umowy. Pozwala to na dostosowanie zatrudnienia do zmieniających się potrzeb rynku, bez konieczności ponoszenia długoterminowych kosztów zatrudnienia na stałe. Jednakże, taki model zatrudnienia może wpływać na stabilność i pewność zatrudnienia dla pracowników.

Outsourcing i freelancing

Wzrost globalnej konkurencji i rozwój technologii umożliwiają outsourcing różnych zadań i projektów. Firmy coraz częściej korzystają z usług freelancerów i zewnętrznych specjalistów, aby wykonać konkretne projekty lub zadania. Outsourcing pozwala firmom na dostęp do szerokiego spektrum umiejętności, niezależnie od lokalizacji, a jednocześnie redukuje koszty związane z zatrudnieniem na stałe. Dla freelancerów oznacza to większą elastyczność i możliwość pracy dla różnych klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowy projektowe: Zatrudnienie na określony czas

Kolejnym modelem zatrudnienia, który zyskuje popularność, są umowy projektowe. W tym modelu pracownik jest zatrudniany na określony czas w celu wykonania konkretnego zadania lub projektu. Umowy projektowe pozwalają pracodawcom elastycznie dostosować zatrudnienie do potrzeb biznesowych, jednocześnie dając pracownikom możliwość zdobywania nowych umiejętności i doświadczenia w różnych projektach. Jednakże, pracownicy muszą być gotowi na częste zmiany miejsc pracy i dostosowanie się do różnych środowisk.

Wzrost znaczenia umiejętności miękkich

W erze gospodarki opartej na umiejętnościach coraz większe znaczenie mają tzw. umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, współpraca, kreatywność czy umiejętność rozwiązywania problemów. Pracodawcy coraz bardziej doceniają te umiejętności, które pozwalają pracownikom efektywnie działać w złożonym i dynamicznym środowisku biznesowym. Dlatego rozwój umiejętności miękkich może być kluczem do sukcesu w przyszłych umowach o pracę.

Praca w oparciu o umiejętności: Indywidualizacja kariery

Tradycyjny model kariery, który polegał na zdobywaniu stałego zatrudnienia w jednej firmie na długie lata, stopniowo ustępuje miejsca indywidualizacji kariery opartej na umiejętnościach. W nowej rzeczywistości, pracownicy muszą stale rozwijać swoje umiejętności, dostosowywać się do zmian w rynku pracy i być otwarci na różne możliwości. Firmy z kolei zaczynają bardziej doceniać indywidualne umiejętności i kompetencje pracowników, skupiając się na tworzeniu zespołów zróżnicowanych pod względem umiejętności.

Podsumowując, przyszłość umów o pracę kształtuje się w oparciu o rozwój gospodarki opartej na umiejętnościach. Nowe modele zatrudnienia, takie jak gig economy, umowy na czas określony, outsourcing i wzrost znaczenia umiejętności miękkich, wpływają na strukturę rynku pracy. Pracownicy muszą być elastyczni i dostosowywać się do tych zmian, rozwijając swoje umiejętności i poszerzając horyzonty. Jednocześnie, istnieje potrzeba zapewnienia ochrony pracownikom w tych nowych modelach zatrudnienia i zagwarantowania im godziwych warunków pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA