REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość umów o pracę: Nowe modele zatrudnienia w erze gospodarki opartej na umiejętnościach

Jednym z głównych trendów przyszłości umów o pracę jest rosnące znaczenie elastyczności
Jednym z głównych trendów przyszłości umów o pracę jest rosnące znaczenie elastyczności
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dynamiczne zmiany w dziedzinie pracy i rozwoju technologicznego mają wpływ na przyszłość umów o pracę. W miarę jak gospodarka ewoluuje w kierunku modelu opartego na umiejętnościach, tradycyjne formy zatrudnienia ulegają przekształceniom. 
rozwiń >

W tym artykule omówimy nowe modele zatrudnienia, które nabierają znaczenia w erze gospodarki opartej na umiejętnościach.

Autopromocja

Umowy elastyczne: Zmiana priorytetów

Jednym z głównych trendów przyszłości umów o pracę jest rosnące znaczenie elastyczności. Wielu pracowników poszukuje większej swobody i możliwości dostosowania harmonogramu pracy do swoich indywidualnych potrzeb. Pracodawcy z kolei zdają sobie sprawę, że elastyczne umowy o pracę mogą przynieść korzyści w postaci większej motywacji, zadowolenia i efektywności pracowników. Dlatego też coraz więcej firm oferuje różne modele elastycznych umów, takich jak elastyczny czas pracy, praca na część etatu czy praca zdalna.

Gig economy: Praca na zlecenie

Jednym z nowych modeli zatrudnienia, który zyskuje popularność, jest gig economy, czyli praca na zlecenie. W tym modelu pracownicy wykonują krótkoterminowe lub długoterminowe projekty dla różnych pracodawców jako niezależni wykonawcy. Platformy online umożliwiające połączenie pracodawców z freelancerami stały się powszechne, umożliwiając elastyczne zatrudnienie i dostęp do różnorodnych zleceń. Ta forma zatrudnienia oferuje zarówno korzyści, takie jak elastyczność i samodzielność, jak i wyzwania, takie jak brak świadczeń socjalnych i pewność zatrudnienia.

Umowy o pracę na czas określony

Tradycyjne umowy o pracę na czas nieokreślony mogą ustąpić miejsca umowom na czas określony w erze gospodarki opartej na umiejętnościach. Wielu pracodawców preferuje elastyczność, jaką oferują takie umowy. Pozwala to na dostosowanie zatrudnienia do zmieniających się potrzeb rynku, bez konieczności ponoszenia długoterminowych kosztów zatrudnienia na stałe. Jednakże, taki model zatrudnienia może wpływać na stabilność i pewność zatrudnienia dla pracowników.

Outsourcing i freelancing

Wzrost globalnej konkurencji i rozwój technologii umożliwiają outsourcing różnych zadań i projektów. Firmy coraz częściej korzystają z usług freelancerów i zewnętrznych specjalistów, aby wykonać konkretne projekty lub zadania. Outsourcing pozwala firmom na dostęp do szerokiego spektrum umiejętności, niezależnie od lokalizacji, a jednocześnie redukuje koszty związane z zatrudnieniem na stałe. Dla freelancerów oznacza to większą elastyczność i możliwość pracy dla różnych klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowy projektowe: Zatrudnienie na określony czas

Kolejnym modelem zatrudnienia, który zyskuje popularność, są umowy projektowe. W tym modelu pracownik jest zatrudniany na określony czas w celu wykonania konkretnego zadania lub projektu. Umowy projektowe pozwalają pracodawcom elastycznie dostosować zatrudnienie do potrzeb biznesowych, jednocześnie dając pracownikom możliwość zdobywania nowych umiejętności i doświadczenia w różnych projektach. Jednakże, pracownicy muszą być gotowi na częste zmiany miejsc pracy i dostosowanie się do różnych środowisk.

Wzrost znaczenia umiejętności miękkich

W erze gospodarki opartej na umiejętnościach coraz większe znaczenie mają tzw. umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, współpraca, kreatywność czy umiejętność rozwiązywania problemów. Pracodawcy coraz bardziej doceniają te umiejętności, które pozwalają pracownikom efektywnie działać w złożonym i dynamicznym środowisku biznesowym. Dlatego rozwój umiejętności miękkich może być kluczem do sukcesu w przyszłych umowach o pracę.

Praca w oparciu o umiejętności: Indywidualizacja kariery

Tradycyjny model kariery, który polegał na zdobywaniu stałego zatrudnienia w jednej firmie na długie lata, stopniowo ustępuje miejsca indywidualizacji kariery opartej na umiejętnościach. W nowej rzeczywistości, pracownicy muszą stale rozwijać swoje umiejętności, dostosowywać się do zmian w rynku pracy i być otwarci na różne możliwości. Firmy z kolei zaczynają bardziej doceniać indywidualne umiejętności i kompetencje pracowników, skupiając się na tworzeniu zespołów zróżnicowanych pod względem umiejętności.

Podsumowując, przyszłość umów o pracę kształtuje się w oparciu o rozwój gospodarki opartej na umiejętnościach. Nowe modele zatrudnienia, takie jak gig economy, umowy na czas określony, outsourcing i wzrost znaczenia umiejętności miękkich, wpływają na strukturę rynku pracy. Pracownicy muszą być elastyczni i dostosowywać się do tych zmian, rozwijając swoje umiejętności i poszerzając horyzonty. Jednocześnie, istnieje potrzeba zapewnienia ochrony pracownikom w tych nowych modelach zatrudnienia i zagwarantowania im godziwych warunków pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA