REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudnić pomocnika rolnika?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jak zatrudnić pomocnika rolnika?
Jak zatrudnić pomocnika rolnika?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce trwają żniwa. Zbiór warzyw, owoców i innych roślin odbywa się na bieżąco, według ich sezonowości. W tym pracowitym i „gorącym” dla rolników czasie każda pomoc jest cenna. Od kilku lat rolnicy mają możliwość zatrudniania pomocników na czas zbiorów. Jak to zrobić? Jakie są obowiązki ubezpieczeniowe oraz jak należy skonstruować umowę o pomocy przy zbiorach? Szczegóły poniżej.
rozwiń >

Kto może być pomocnikiem rolnika?

Pomocnikiem rolnika może być:

REKLAMA

Autopromocja
  • tylko osoba pełnoletnia

  • z którą rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach

  • posiadająca obywatelstwo polskie, ewentualnie uprawniona do wykonywania pracy na terytorium Polski lub zwolniona z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (na podstawie przepisów szczególnych).

Pomocnikiem rolnika może być np. emeryt, rencista, osoba będąca rolnikiem bądź małżonkiem rolnika czy też domownikiem prowadzącym stale własne gospodarstwo rolne. Oczywiście praca musi mieć charakter odpłatny i musi być świadczona osobiście.

Przy jakich zbiorach pomoc?

Pomoc rolnikowi odbywa się przy zbiorach: chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich.

W oparciu o przepisy Unii Europejskiej polskie prawo reguluje szczegółowy wykaz produktów rolnych, przy zbiorze których świadczona może być pomoc rolnikowi, są to m.in. pomidory, cebula, szalotka, czosnek, pory, dymka, kapusta biała lub czerwona, kalafiory, kalarepa, jarmuż,  brukselka, brokuły chińskie i głowiaste kapusta pekińska, sałata, cykoria, marchew, rzepa, buraki sałatkowe, selery korzeniowe, rzodkiewki, chrzan, pietruszka korzeniowa, pasternak zwyczajny, czyściec bulwiasty, ogórki i korniszony, warzywa strączkowe, groch, fasola, bób, szparagi, oberżyny („bakłażany”), selery naciowy i chiński, grzyby, trufle, papryka słodka, szpinak, karczochy, dynie i tykwy, cukinia, warzywa sałatowe, burak boćwina, kapary, koper, liście kolendry, rabarbar, szczaw zwyczajny, szczawik, rzeżucha, orzechy świeże i suszone, w tym migdały, orzechy leszczyny, orzechy włoskie, kasztany, pistacje, orzechy makadamia, orzechy sosny, figi, ananasy, awokado, mango, pomarańcze, mandarynki, klementynki, cytryny, limonka, winogrona, melony (włącznie z arbuzami) i papaje, jabłka, gruszki i pigwy, morele, wiśnie i czereśnie, morele, brzoskwinie (włącznie z nektarynami), śliwki i owoce tarniny, truskawki, poziomki, maliny, jeżyny, morwy, mieszańce malin z jeżynami, porzeczki, agrest, żurawiny, borówki, kiwi, duriany, kaki, liczi, owoce chlebowca, śliwy, granaty, szafran, tymianek, bazylia, melisa, mięta, rozmaryn, szałwia, chleb świętojański, tytoń  oraz pozostałe zioła i rośliny zielarskie.

Co ciekawe na liście nie ma zbóż, nie jest więc możliwa pomoc rolnikowi przy żniwach i zbiorze zbóż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc przy zbiorach obejmuje następujące czynności

  1. zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich;

  2. usuwanie zbędnych części roślin;

  3. klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie wymienionych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Rolnik jest zobowiązany do zapewnienia pomocnikowi odpowiednich narzędzi niezbędnych do świadczenia pomocy przy zbiorach.

Umowa o pomocy przy zbiorach - co powinna zawierać?

Rolnik zawiera ze swoim pomocnikiem umowę o pomocy przy zbiorach, o której mowa w art. 91a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 933, dalej jako: ustawa). Umowa ta ma charakter cywilnoprawny, w związku z tym w zakresie nieuregulowanym w ustawie do umowy o pomocy przy zbiorach stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Skoro tak, to zatrudnienie pomocnika rolnika nie odbywa się w ramach typowego stosunku pracy i nie stwarza relacji pracownik – pracodawca, w oparciu o Kodeks pracy.

Jeżeli chodzi o formę, to umowę o pomocy przy zbiorach zawiera się na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia pomocy. W umowie wskazuje się zakres czynności wykonywanych przez pomocnika rolnika oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy (jeżeli jest on inny niż dzień zawarcia umowy). Co ważne, pomocnik rolnika przed zawarciem umowy o pomocy przy zbiorach składa oświadczenie o liczbie dni w danym roku kalendarzowym, przez jakie świadczył pomoc przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich, na podstawie umów o pomocy przy zbiorach zawartych z innymi rolnikami. Jest to ważne, ponieważ łączny czas świadczenia pomocy przy zbiorach, na podstawie umów o pomocy przy zbiorach zawartych przez jednego pomocnika rolnika nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym. 

Umowa powinna określać strony umowy, miejsce świadczenia pomocy (czyli adres i teren gospodarstwa rolnego położonego w danej miejscowości), czas trwania umowy, wynagrodzenie, zakres czynności wykonywanych w ramach pomocy oraz podpisy stron.

Oczywiście każdej ze stron umowy o pomocy przy zbiorach przysługuje prawo wypowiedzenia umowy. Umowa ulega rozwiązaniu z upływem dnia, w którym została wypowiedziana, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej.

Pomocnik rolnika z Ukrainy

Limit 180 dni w roku kalendarzowym świadczenia pomocy przy zbiorach przez pomocnika rolnika na podstawie umowy przy zbiorach nie ma zastosowania do tych umów, które są zawierane z obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. i przebywają legalnie na terenie RP. Przepisy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.) przewidują możliwość zawierania umowy o pomocy przy zbiorach na wydłużony niż dotychczas okres tj. na okres ich legalnego pobytu na terytorium Polski.

Jakie ubezpieczenie pomocnika rolnika?

Pomocnik, z którym rolnik podpisał umowę o pomocy przy zbiorach podlega obowiązkowo:

  • ubezpieczeniu wypadkowemu;

  • ubezpieczeniu chorobowemu i macierzyńskiemu;

  • ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Rolnik ma obowiązek zgłoszenia pomocników, z którymi zawarł umowę w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy, jednak nie później niż przed upływem okresu, na który zawarta została ta umowa. Nie zgłoszenie pomocnika do ubezpieczeń w KRUS pozbawi go prawa do świadczeń. Rolnik jest zobowiązany do samodzielnego wyliczenia składek i ich terminowego opłacenia (do 15 dnia następnego miesiąca) bez wezwania ze strony KRUS, który nie wydaje decyzji w tym zakresie.

Ile wynosi składka KRUS w 2022?

Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za pomocnika rolnika jest taka sama jak za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu i stanowi ona pełną wysokość składki na to ubezpieczenie, która ogłaszana jest przez Prezesa KRUS. Przykładowo składka na ubezpieczenie zdrowotne za lipiec 2022 r. wynosi 187 zł.

Pomocnik rolnika podatek

Wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie przez rolnika pomocnikowi rolnika jest zwolniona od podatku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 933)

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA