REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce

Wojciech Napora
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce - jakie warunki należy spełnić?
Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce - jakie warunki należy spełnić?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pobyt i praca obywatela UE, EOG i Szwajcarii w Polsce - jakie są przepisy prawne? Ile czasu może przebywać w Polsce bez dopełnienia dodatkowych formalności? Jakie warunki trzeba spełnić, aby legalnie przebywać dłużej?

Obywatel UE, EOG, Szwajcarii a praca w Polsce

Cudzoziemcy, którzy chcą pracować w Polsce powinni, co do zasady, posiadać zezwolenie na pracę. Są jednak przypadki, w których nie jest ono wymagane. Do grupy cudzoziemców, którzy nie potrzebują zezwolenia na pracę, aby pracować w Polsce, zaliczają się obywatele UE/EOG/Szwajcarii. Oni muszą jedynie zadbać o formalności związane z pobytem.

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce cudzoziemców z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii zapisano w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z art. 87 ust. 1 tego dokumentu, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Polski – i nie musi mieć zezwolenia na pracę, m.in. jeżeli: jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej; jest obywatelem państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nienależącego do Unii Europejskiej; jest obywatelem państwa niebędącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, który może korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej przez to państwo ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi.

Obywatel UE, EOG, Szwajcarii a pobyt w Polsce

Zasady pobytu i pracy obywateli UE/EOG/Szwajcarii są proste, jeżeli porównamy je z formalnościami, których należy dopełnić, by przebywać i pracować w RP, będąc obywatelem kraju trzeciego. Cudzoziemcy z UE/EOG/Szwajcarii są na rynku pracy traktowani tak samo jak Polacy. Muszą jedynie zadbać o formalności związane z pobytem, i to tym, przekraczającym 3 miesiące.

Zgodnie z wyjaśnieniami Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, obywatele UE/EOG/Szwajcarii i członkowie ich rodzin, niebędący obywatelami UE/EOG/Szwajcarii mogą przebywać w Polsce przez maksymalnie 3 miesiące bez spełniania jakichkolwiek warunków pobytu. Konieczne jest jedynie posiadanie ważnego dokumentu podróży. Obywatel UE/EOG/Szwajcarii może posiadać inny ważny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo.

Obywatel UE/EOG/Szwajcarii, który wjechał do Polski w celu poszukiwania pracy może przebywać w Polsce bez konieczności spełniania warunków pobytu przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, chyba że po upływie tego okresu wykaże, że aktywnie kontynuuje poszukiwanie pracy i ma rzeczywiste szanse na zatrudnienie. W tym okresie obywatel ten jest obowiązany posiadać ważny dokument podróży albo inny ważny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Za członka rodziny obywatela UE/EOG/Szwajcarii należy rozumieć cudzoziemca, będącego lub niebędącego obywatelem UE/EOG/Szwajcarii:

  • małżonka obywatela UE/EOG/Szwajcarii,
  • bezpośredniego zstępnego obywatela UE/EOG/Szwajcarii lub jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostającego na utrzymaniu obywatela UE/EOG/Szwajcarii lub jego małżonka,
  • bezpośredniego wstępnego obywatela UE/EOG/Szwajcarii lub jego małżonka, pozostającego na utrzymaniu obywatela UE/EOG/Szwajcarii lub jego małżonka – który dołącza lub przebywa z obywatelem UE/EOG/Szwajcarii.

Pobyt obywatela UE, EOG, Szwajcarii powyżej 3 miesięcy

Jeżeli pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej trwa dłużej niż 3 miesiące, obywatel UE/EOG/Szwajcarii oraz członek jego rodziny posiadający obywatelstwo UE/EOG/Szwajcarii zobowiązani są zarejestrować swój pobyt, a członek rodziny niebędący obywatelem UE/EOG/Szwajcarii jest obowiązany uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE/EOG/Szwajcarii.

Obowiązek zarejestrowania pobytu nie dotyczy obywatela UE/EOG/Szwajcarii posiadającego prawo pobytu w celu poszukiwania pracy.

Ważne! Obowiązek zarejestrowania pobytu obywatela UE/EOG/Szwajcarii to nie to samo co obowiązek meldunkowy. Pobyt cudzoziemca rejestruje wojewoda (urząd wojewódzki) właściwy ze względu na miejsce pobytu obcokrajowca. Meldunek załatwia się we właściwym organie gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta).

W celu zarejestrowania pobytu obywatela UE/EOG/Szwajcarii (w tym członków jego rodziny będących również obywatelami UE/EOG/Szwajcarii) oraz uzyskania karty pobytu członka rodziny obywatela UE/EOG/Szwajcarii wymagane jest, aby obywatel UE/EOG/Szwajcarii spełniał warunki prawa pobytu powyżej 3 miesięcy.

Pobyt dłuższy niż 3 miesiące - warunki

Obywatelowi UE/EOG/Szwajcarii przysługuje prawo pobytu przez okres dłuższy niż 3 miesiące, w przypadku gdy spełnia jeden z następujących warunków:

  1. Jest pracownikiem lub osobą pracującą na własny rachunek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. Posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej, oraz posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne;
  3. Studiuje lub odbywa szkolenie zawodowe w Rzeczypospolitej Polskiej oraz posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej oraz posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne,
  4. Jest małżonkiem obywatela polskiego.

Prawo stałego pobytu w Polsce

Po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatel UE/EOG/Szwajcarii nabywa prawo stałego pobytu. Członek rodziny niebędący obywatelem UE/EOG/Szwajcarii nabywa prawo stałego pobytu po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z obywatelem UE/EOG/Szwajcarii.

Pobyt na terytorium RP uważa się za nieprzerwany, w przypadku gdy przerwy w nim nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w roku.

Informacji na temat zatrudniania cudzoziemców w Polsce udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin.

Urząd Do Spraw Cudzoziemców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA