REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zatrudnianie pracowników tymczasowych 2023
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest praca tymczasowa? Kim są pracownicy tymczasowi, jak wygląda ich zatrudnianie i jakie mają prawa? Czy powinni być tak samo traktowani jak inni pracownicy? Czy układ zbiorowy pracy może ustalać niższe wynagrodzenie dla pracowników tymczasowych – czy to jest już dyskryminacja?
rozwiń >

Czym jest praca tymczasowa?

Aby można było mówić o pacy tymczasowej musi zaistnieć trójstronna relacja: agencji pracy tymczasowej – pracodawcy użytkownika – pracownika tymczasowego. Ilość podmiotów różni się więc od typowego stosunku pracy, który jest zawierany pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. 

Autopromocja

Praca tymczasowa jest pracą wykonywaną na rzecz danego pracodawcy użytkownika. Agencja może skierować danego pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Często agencja pracy tymczasowej dysponuje pewną bazą pracowników.

Jakie prace wykonuje się w ramach pracy tymczasowej?

Najczęściej do zadań wykonywanych w ramach pracy tymczasowej należą:

a) prace o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub

b) prace których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) prace których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.

Kim jest pracodawca użytkownik?

Pracodawca użytkownik to pracodawca lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie (praca jest wykonywana jego rzecz i pod jego kierownictwem). Często taki podmiot szukając odpowiednich czy wykwalifikowanych pracowników zgłasza się do agencji, celem ich znalezienia i zatrudnienia.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
 

Kim jest pracownik tymczasowy?

Przez pracownika tymczasowego rozumie się pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Na jakiej podstawie zatrudnia się pracowników tymczasowych?

Pracowników tymczasowych zatrudnia agencja pracy tymczasowej:

1) na podstawie umowy o pracę na czas określony;

2) na podstawie umowy prawa cywilnego można też kierować osoby niebędące pracownikami takiej agencji do wykonywania pracy tymczasowej.

Jakie obowiązki ma pracodawca użytkownik?

Pracodawca użytkownik:

1) jest obowiązany zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej;

2) prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego w zakresie i na zasadach obowiązujących w stosunku do pracowników;

3) nie może stosować do pracownika tymczasowego przepisów dotyczących wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy ani też powierzać pracownikowi wykonywania pracy na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu.

4) nie może traktować mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych niż pracowników zatrudnionych przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy (za wyjątkiem dostępu do szkoleń).

5) prowadzi ewidencję osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz umowy prawa cywilnego

6) zobowiązany jest udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi tymczasowemu w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika.

Za naruszenie ustawowo określonych obowiązków, m.in. w zakresie BHP, pracodawca użytkownik może ponieść odpowiedzialność wykroczeniową nawet do 30 000 zł. 

Co jeśli pracownik tymczasowy wyrządzi szkodę w zakładzie pracy?

To agencja pracy tymczasowej jest obowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej pracodawcy użytkownikowi przez pracownika tymczasowego przy wykonywaniu pracy tymczasowej. Jeżeli szkoda był wyrządzona umyślnie, np. celowe, świadome i zawinione zniszczenie sprzętu pracodawcy – agencja może nawet odpowiadać w pełnej wysokości co do poniesionej szkody przez pracodawcę. Niemniej jednak wówczas agencja ma prawo dochodzenia od pracownika tymczasowego zwrotu równowartości odszkodowania, które zostało wypłacone pracodawcy użytkownikowi.

Głośna sprawa w UE – wynagrodzenie pracowników tymczasowych

Skoro pracownicy tymczasowi powinni być równo traktowani, to czy powinni oni otrzymywać takie samo wynagrodzenie jak inni pracownicy zatrudnieni w zakładzie pracy? Okazuje się, że to zależy od regulacji krajowych i wewnętrznych unormowań – np. w układzie zbiorowym pracy. Dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie o sygn. C-311/21 Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził w kontekście niniejszej sprawy i analizy art. 5 ust. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/104/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie pracy tymczasowej, że:

1) poszanowanie obowiązku zapewnienia ogólnej ochrony pracowników tymczasowych należy oceniać w sposób konkretny, porównując, w odniesieniu do danej funkcji, podstawowe warunki pracy i zatrudnienia mające zastosowanie do pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez użytkownika z warunkami mającymi zastosowanie do pracowników tymczasowych, tak aby że możliwe jest ustalenie, czy świadczenia wyrównawcze przyznane w związku z tymi podstawowymi warunkami pozwalają na złagodzenie skutków doznanej różnicy w traktowaniu;

2) obowiązek zapewnienia ogólnej ochrony pracowników tymczasowych nie wymaga, aby dany pracownik tymczasowy był związany z agencją pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony;

3) ustawodawca krajowy nie jest zobowiązany do ustanowienia warunków i kryteriów mających na celu zagwarantowanie ogólnej ochrony pracowników tymczasowych w rozumieniu tego przepisu, jeżeli dane państwo członkowskie umożliwia partnerom społecznym utrzymywanie lub zawieranie układów zbiorowych zezwalających na różnice w traktowaniu traktowania w zakresie podstawowych warunków pracy i zatrudnienia ze szkodą dla tych pracowników;

4) układy zbiorowe, które zgodnie z tym przepisem zezwalają na nierówne traktowanie w zakresie podstawowych warunków pracy i zatrudnienia ze szkodą dla pracowników tymczasowych, muszą mieć możliwość poddania skutecznej kontroli sądowej w celu sprawdzenia przestrzegania przez partnerów społecznych ich obowiązek zapewnienia ogólnej ochrony tych pracowników.

Nie dla Polski

W polskim prawie pracy powyższa interpretacja nie znalazłaby zastosowania. Nie ma odstępstw (poza dyferencjacją) od zasady równego traktowania pracowników, w tym pracowników tymczasowych. Nie jest możliwe aktualnie ustalenie w układzie zbiorowym pracy mniej korzystnych warunków pracy – w tym warunków wynagradzania pracowników tymczasowych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA