REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych 2023

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Zatrudnianie pracowników tymczasowych 2023
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest praca tymczasowa? Kim są pracownicy tymczasowi, jak wygląda ich zatrudnianie i jakie mają prawa? Czy powinni być tak samo traktowani jak inni pracownicy? Czy układ zbiorowy pracy może ustalać niższe wynagrodzenie dla pracowników tymczasowych – czy to jest już dyskryminacja?

rozwiń >

Czym jest praca tymczasowa?

Aby można było mówić o pacy tymczasowej musi zaistnieć trójstronna relacja: agencji pracy tymczasowej – pracodawcy użytkownika – pracownika tymczasowego. Ilość podmiotów różni się więc od typowego stosunku pracy, który jest zawierany pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. 

REKLAMA

Autopromocja

Praca tymczasowa jest pracą wykonywaną na rzecz danego pracodawcy użytkownika. Agencja może skierować danego pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Często agencja pracy tymczasowej dysponuje pewną bazą pracowników.

Jakie prace wykonuje się w ramach pracy tymczasowej?

Najczęściej do zadań wykonywanych w ramach pracy tymczasowej należą:

a) prace o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub

b) prace których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) prace których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.

Kim jest pracodawca użytkownik?

Pracodawca użytkownik to pracodawca lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie (praca jest wykonywana jego rzecz i pod jego kierownictwem). Często taki podmiot szukając odpowiednich czy wykwalifikowanych pracowników zgłasza się do agencji, celem ich znalezienia i zatrudnienia.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
 

Kim jest pracownik tymczasowy?

Przez pracownika tymczasowego rozumie się pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Na jakiej podstawie zatrudnia się pracowników tymczasowych?

Pracowników tymczasowych zatrudnia agencja pracy tymczasowej:

1) na podstawie umowy o pracę na czas określony;

2) na podstawie umowy prawa cywilnego można też kierować osoby niebędące pracownikami takiej agencji do wykonywania pracy tymczasowej.

Jakie obowiązki ma pracodawca użytkownik?

Pracodawca użytkownik:

1) jest obowiązany zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej;

2) prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego w zakresie i na zasadach obowiązujących w stosunku do pracowników;

3) nie może stosować do pracownika tymczasowego przepisów dotyczących wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy ani też powierzać pracownikowi wykonywania pracy na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu.

4) nie może traktować mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych niż pracowników zatrudnionych przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy (za wyjątkiem dostępu do szkoleń).

5) prowadzi ewidencję osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz umowy prawa cywilnego

6) zobowiązany jest udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi tymczasowemu w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika.

Za naruszenie ustawowo określonych obowiązków, m.in. w zakresie BHP, pracodawca użytkownik może ponieść odpowiedzialność wykroczeniową nawet do 30 000 zł. 

Co jeśli pracownik tymczasowy wyrządzi szkodę w zakładzie pracy?

To agencja pracy tymczasowej jest obowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej pracodawcy użytkownikowi przez pracownika tymczasowego przy wykonywaniu pracy tymczasowej. Jeżeli szkoda był wyrządzona umyślnie, np. celowe, świadome i zawinione zniszczenie sprzętu pracodawcy – agencja może nawet odpowiadać w pełnej wysokości co do poniesionej szkody przez pracodawcę. Niemniej jednak wówczas agencja ma prawo dochodzenia od pracownika tymczasowego zwrotu równowartości odszkodowania, które zostało wypłacone pracodawcy użytkownikowi.

Głośna sprawa w UE – wynagrodzenie pracowników tymczasowych

REKLAMA

Skoro pracownicy tymczasowi powinni być równo traktowani, to czy powinni oni otrzymywać takie samo wynagrodzenie jak inni pracownicy zatrudnieni w zakładzie pracy? Okazuje się, że to zależy od regulacji krajowych i wewnętrznych unormowań – np. w układzie zbiorowym pracy. Dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie o sygn. C-311/21 Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził w kontekście niniejszej sprawy i analizy art. 5 ust. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/104/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie pracy tymczasowej, że:

1) poszanowanie obowiązku zapewnienia ogólnej ochrony pracowników tymczasowych należy oceniać w sposób konkretny, porównując, w odniesieniu do danej funkcji, podstawowe warunki pracy i zatrudnienia mające zastosowanie do pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez użytkownika z warunkami mającymi zastosowanie do pracowników tymczasowych, tak aby że możliwe jest ustalenie, czy świadczenia wyrównawcze przyznane w związku z tymi podstawowymi warunkami pozwalają na złagodzenie skutków doznanej różnicy w traktowaniu;

2) obowiązek zapewnienia ogólnej ochrony pracowników tymczasowych nie wymaga, aby dany pracownik tymczasowy był związany z agencją pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony;

REKLAMA

3) ustawodawca krajowy nie jest zobowiązany do ustanowienia warunków i kryteriów mających na celu zagwarantowanie ogólnej ochrony pracowników tymczasowych w rozumieniu tego przepisu, jeżeli dane państwo członkowskie umożliwia partnerom społecznym utrzymywanie lub zawieranie układów zbiorowych zezwalających na różnice w traktowaniu traktowania w zakresie podstawowych warunków pracy i zatrudnienia ze szkodą dla tych pracowników;

4) układy zbiorowe, które zgodnie z tym przepisem zezwalają na nierówne traktowanie w zakresie podstawowych warunków pracy i zatrudnienia ze szkodą dla pracowników tymczasowych, muszą mieć możliwość poddania skutecznej kontroli sądowej w celu sprawdzenia przestrzegania przez partnerów społecznych ich obowiązek zapewnienia ogólnej ochrony tych pracowników.

Nie dla Polski

W polskim prawie pracy powyższa interpretacja nie znalazłaby zastosowania. Nie ma odstępstw (poza dyferencjacją) od zasady równego traktowania pracowników, w tym pracowników tymczasowych. Nie jest możliwe aktualnie ustalenie w układzie zbiorowym pracy mniej korzystnych warunków pracy – w tym warunków wynagradzania pracowników tymczasowych. 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

REKLAMA

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

REKLAMA

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA