REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobocie w UE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Bezrobocie w UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Jakie jest bezrobocie w UE?

W całej UE bezrobocie w czerwcu osiągnęło 5,9%. W samej strefie euro, aktywnych zawodowo, ale bez pracy pozostawało 6,4%. Przykładowo według danych publikowanych przez urząd statystyczny Unii Europejskiej w listopadzie 2022 stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,5%, a w krajach UE 6% w listopadzie 2022 r. Dane te są więc na podobnym poziomie z różnymi wahaniami.

Autopromocja

Aktualnie, największy poziom bezrobocia osiągnęły (tak jak zwykle) Grecja, gdzie tam bezrobocie było niemalże dwa razy większe niż średnio w UE, bo wyniosło aż 11,1%, jak i w Hiszpanii gdzie było jeszcze większe bo osiągnęło próg 11,7%. 

Z kolei najniższe bezrobocie w UE było na Malcie i wyniosło jedynie 2,6%. Co ciekawe kolejnymi krajami były Polska i Czechy z wynikiem 2,7% w czerwcu. Jeszcze pod koniec 2022 r. najniższy poziom bezrobocia był w Czechach, Polsce i Niemczech. Dane mogą być zastanawiające, ponieważ GUS podał, że stopa bezrobocia w sierpniu 2023 r. wyniosła w Polsce 5%.

Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w innym kraju UE? 

Trzeba wiedzieć, że zwykle jest tak, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych zależy nie od obywatelstwa danej osoby, ale od jej dotychczasowego zatrudnienia oraz miejsca zamieszkania.

W UE obowiązuje m.in. rozporządzenie parlamentu europejskiego i rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które gwarantuje wypłatę różnych świadczeń na wypadek poszczególnych ryzyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Generalnie w sytuacji przeprowadzki do innego kraju UE w celu znalezienia tam pracy, ale i jednoczesnego pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pod pewnymi zastrzeżeniami można przenieść swój zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE.

Co o zasady, zasiłek jest przenoszony zwykle na trzy miesiące, a wyjątkowo nawet do sześciu miesięcy.

Gdzie ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Generalna zasada jest taka, że o zasiłek dla bezrobotnych należy się ubiegać w kraju UE, w którym się dotychczas pracowało i właśnie w nim utraciło się zatrudnienie. Oczywiście istnieje wolność pracy i przemieszczania się i dana osoba może przenieść się do innego kraju UE, jednak jeżeli zamierza pozostać w kraju UE, w którym straciła pracę - tam powinna ubiegać się o świadczenia związane z utratą zarobku. Oczywiście z zastrzeżeniem, że przepisy w danym kraju UE wskazują na możliwość ubiegania się o takie świadczenia finansowe.

Zazwyczaj wewnętrzne prawo w danym kraju UE wskazuje, że należy się zarejestrować jako osoba poszukująca pracy w miejscowym urzędzie pracy. Co ważne, przepisy UE nakazują równe traktowanie i zakaz dyskryminacji obywateli UE, zarówno będących obywatelami konkretnego państwa UE jak i cudzoziemcami w tym państwie. 

Ważne

Bezrobotny, nie będący obywatelem danego państwa, w którym ubiega się o świadczenie, musi więc być traktowany na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju.

Co jest ważne przy zasiłku w UE?

Należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • okresy pracy wymagane, aby kwalifikować się do zasiłku dla bezrobotnych;
  • stawki stosowane przy obliczaniu wysokości świadczeń;
  • okres przez jaki przysługują świadczenia.
Ważne
Formularz U1

Jak podaje UE: Jeśli musisz przedstawić dokument potwierdzający wcześniejsze okresy zatrudnienia i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za granicą, konieczne może być złożenie wniosku o formularz U1 (dawniej E 301) w kraju, w którym poprzednio pracowałeś.

Przykład
"Co kraj to obyczaj" - różny wymiar zasiłków

Każdy kraj UE ma własne zasady przyznawania zasiłków dla bezrobotnych. Oznacza to, że w kraju pochodzenia prawo do zasiłku dla bezrobotnych może przysługiwać przez 24 miesiące, ale w innym kraju już tylko przez 12 miesięcy.

Jestem obywatelem Niemiec i mój pracodawca oddelegował mnie do pracy we Francji. Jeżeli podczas pracy we Francji zostanę zwolniony, gdzie mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

W Niemczech – ponieważ do pracy we Francji zostałeś oddelegowany na czas określony, Twój pobyt w tym kraju miał charakter tymczasowy. Zatem to kraj, z którego zostałeś oddelegowany jest odpowiedzialny za Twoje zabezpieczenie społeczne.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA