REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobocie w UE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Bezrobocie w UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Jakie jest bezrobocie w UE?

W całej UE bezrobocie w czerwcu osiągnęło 5,9%. W samej strefie euro, aktywnych zawodowo, ale bez pracy pozostawało 6,4%. Przykładowo według danych publikowanych przez urząd statystyczny Unii Europejskiej w listopadzie 2022 stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,5%, a w krajach UE 6% w listopadzie 2022 r. Dane te są więc na podobnym poziomie z różnymi wahaniami.

REKLAMA

Autopromocja

Aktualnie, największy poziom bezrobocia osiągnęły (tak jak zwykle) Grecja, gdzie tam bezrobocie było niemalże dwa razy większe niż średnio w UE, bo wyniosło aż 11,1%, jak i w Hiszpanii gdzie było jeszcze większe bo osiągnęło próg 11,7%. 

Z kolei najniższe bezrobocie w UE było na Malcie i wyniosło jedynie 2,6%. Co ciekawe kolejnymi krajami były Polska i Czechy z wynikiem 2,7% w czerwcu. Jeszcze pod koniec 2022 r. najniższy poziom bezrobocia był w Czechach, Polsce i Niemczech. Dane mogą być zastanawiające, ponieważ GUS podał, że stopa bezrobocia w sierpniu 2023 r. wyniosła w Polsce 5%.

Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w innym kraju UE? 

Trzeba wiedzieć, że zwykle jest tak, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych zależy nie od obywatelstwa danej osoby, ale od jej dotychczasowego zatrudnienia oraz miejsca zamieszkania.

W UE obowiązuje m.in. rozporządzenie parlamentu europejskiego i rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które gwarantuje wypłatę różnych świadczeń na wypadek poszczególnych ryzyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Generalnie w sytuacji przeprowadzki do innego kraju UE w celu znalezienia tam pracy, ale i jednoczesnego pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pod pewnymi zastrzeżeniami można przenieść swój zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE.

Co o zasady, zasiłek jest przenoszony zwykle na trzy miesiące, a wyjątkowo nawet do sześciu miesięcy.

Gdzie ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Generalna zasada jest taka, że o zasiłek dla bezrobotnych należy się ubiegać w kraju UE, w którym się dotychczas pracowało i właśnie w nim utraciło się zatrudnienie. Oczywiście istnieje wolność pracy i przemieszczania się i dana osoba może przenieść się do innego kraju UE, jednak jeżeli zamierza pozostać w kraju UE, w którym straciła pracę - tam powinna ubiegać się o świadczenia związane z utratą zarobku. Oczywiście z zastrzeżeniem, że przepisy w danym kraju UE wskazują na możliwość ubiegania się o takie świadczenia finansowe.

Zazwyczaj wewnętrzne prawo w danym kraju UE wskazuje, że należy się zarejestrować jako osoba poszukująca pracy w miejscowym urzędzie pracy. Co ważne, przepisy UE nakazują równe traktowanie i zakaz dyskryminacji obywateli UE, zarówno będących obywatelami konkretnego państwa UE jak i cudzoziemcami w tym państwie. 

Ważne

Bezrobotny, nie będący obywatelem danego państwa, w którym ubiega się o świadczenie, musi więc być traktowany na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju.

Co jest ważne przy zasiłku w UE?

Należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • okresy pracy wymagane, aby kwalifikować się do zasiłku dla bezrobotnych;
  • stawki stosowane przy obliczaniu wysokości świadczeń;
  • okres przez jaki przysługują świadczenia.
Ważne
Formularz U1

Jak podaje UE: Jeśli musisz przedstawić dokument potwierdzający wcześniejsze okresy zatrudnienia i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za granicą, konieczne może być złożenie wniosku o formularz U1 (dawniej E 301) w kraju, w którym poprzednio pracowałeś.

Przykład
"Co kraj to obyczaj" - różny wymiar zasiłków

Każdy kraj UE ma własne zasady przyznawania zasiłków dla bezrobotnych. Oznacza to, że w kraju pochodzenia prawo do zasiłku dla bezrobotnych może przysługiwać przez 24 miesiące, ale w innym kraju już tylko przez 12 miesięcy.

Jestem obywatelem Niemiec i mój pracodawca oddelegował mnie do pracy we Francji. Jeżeli podczas pracy we Francji zostanę zwolniony, gdzie mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

W Niemczech – ponieważ do pracy we Francji zostałeś oddelegowany na czas określony, Twój pobyt w tym kraju miał charakter tymczasowy. Zatem to kraj, z którego zostałeś oddelegowany jest odpowiedzialny za Twoje zabezpieczenie społeczne.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA