REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca natychmiastowa: Ile zaoszczędzi firma, która stałą kadrę uzupełni pracownikami z aplikacji

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie
Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie. Wykonuje identyczne obowiązki, ale pracuje tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Do tego zarabia więcej i jest zmotywowany do pracy w ramach elastycznego grafiku. 

Eksperci Tikrow, appki wykorzystywanej przez największych przedstawicieli branży retail w Polsce, policzyli, jak oszczędzić ponad 50 mln zł rocznie, wprowadzając mieszany model zatrudnienia oparty o pracowników stałych i dorywczych. Porównanie kosztów etatu i pracy natychmiastowej nie pozostawia złudzeń.

Autopromocja

Zjawiska zmieniające globalną gospodarkę na naszych oczach wymuszają na firmach większą elastyczność i nowe podejście do polityki zatrudnienia. Odchodzenie od obsadzania stanowisk pracownikami etatowymi na rzecz pracowników natychmiastowych to nie szukanie oszczędności na siłę, ale efektywne rozwiązanie dostosowane do aktualnej sytuacji makroekonomicznej. Pracodawcy muszą optymalizować koszty rekrutacji, uelastyczniać grafiki i jednocześnie zachować odpowiednie zdolności do produkcji czy obsługi klientów. Z drugiej strony praca dorywcza to coś, czego ludzie szukają dziś zdecydowanie częściej niż jeszcze kilka lat temu. Wysokie ceny energii, inflacja i rosnąca niepewność o sytuację gospodarki w przyszłości skutecznie motywują pracowników do dorabiania – wskazuje Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Handel, produkcja, logistyka czy HoReCa to tylko kilka branż, w których pracownik natychmiastowy może być istotnym uzupełnieniem stałej załogi. Eksperci Tikrow przygotowali szczegółową kalkulację oszczędności wynikających z zatrudnienia pracownika natychmiastowego zamiast pracownika etatowego. Pod lupę wzięto dla przykładu dwa stanowiska: pracownika sklepu oraz pracownika produkcji.

Milionowe różnice w sklepie…

Z wyliczeń Tikrow wynika, że godzina pracy etatowego pracownika sklepu kosztuje pracodawcę średnio 48 zł, czyli 8130 zł w skali miesiąca (przy założeniu, że pracownik przepracuje min. 6 miesięcy w organizacji). Na tę sumę składają się takie pozycje jak wynagrodzenie brutto pracownika (na potrzeby symulacji wzięto pod uwagę kwotę 4690 zł brutto stanowiącą medianę wynagrodzenia na stanowisku pracownik sklepu według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak), koszt nadgodzin przepracowanych przez pracownika (przyjęto średnią na poziomie 10 godzin miesięcznie), koszt nieobecności pracownika (zwolnienie chorobowe, koszt nadgodzin pracowników zastępujących) oraz podstawowe benefity (ubezpieczenie na życie, karta sportowa, opieka medyczna). 

Hipotetyczne zlecenie tej samej pracy (168h miesięcznie) pracownikowi natychmiastowemu na stanowisku pracownik sklepu oznacza dla pracodawcy koszt w wysokości 39 zł brutto za godzinę pracy, czyli 6607 zł na fakturze w skali miesiąca. Na tę kwotę składają się wynagrodzenie brutto pracownika, ubezpieczenie oraz podatki rozliczone przez agencję Tikrow. Tym samym decyzja o wyborze pracownika natychmiastowego zamiast etatowego kosztuje firmę miesięcznie niemal 19% mniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sieć sklepów, która rocznie zatrudnia 150 nowych pracowników na etat, wydaje na ten cel niemal 15 mln zł. W przypadku pracowników natychmiastowych jest to niecałe 12 mln zł. Uelastycznienie podejścia do zatrudnienia może dać w tym wypadku oszczędności na poziomie aż 2,7 mln zł w skali roku – W przypadku dużych sieci sklepów zatrudniających kilkuset czy nawet kilka tysięcy pracowników, nie tylko kasjerów, ale również pracowników wsparcia sprzedaży czy magazynierów, te koszty są kilkukrotnie wyższe i sięgają nawet kilkunastu milionów złotych – zwraca uwagę Krzysztof Trębski z Tikrow.

… i w zakładzie produkcyjnym

Istotne oszczędności może przynieść także pracownik natychmiastowy zatrudniony zamiast etatowego w branży produkcyjnej. Z wyliczeń Tikrow wynika, że godzina pracy etatowego pracownika produkcji niższego szczebla kosztuje pracodawcę średnio 46 zł, czyli 7781 zł w skali miesiąca (także przy założeniu, że pracownik przepracuje min. 6 miesięcy w organizacji oraz zakładając 20 nadgodzin miesięcznie). Na tę sumę składają się takie same pozycje jak przy wyliczeniu kosztu pracownika sklepu z tym, że mediana wynagrodzenia na stanowisku pracownik produkcji według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak wynosi 4190 zł brutto.

Zlecenie tej samej pracy pracownikowi natychmiastowemu na stanowisku pracownik produkcji oznacza dla pracodawcy koszt w wysokości 38 zł, czyli 6353 zł za 168 godzin miesięcznie – jako koszt brutto na fakturze. Tym samym decyzja o wyborze pracownika natychmiastowego zamiast etatowego kosztuje firmę miesięcznie o ponad 18% mniej. 

Zakład produkcyjny zatrudniający 200 nowych „etatowców” rocznie wydaje na ten cel niemal 19 mln zł. Zamiana tych stanowisk na wynagrodzenia pracowników natychmiastowych wynoszące łącznie ponad 15 mln zł pozwoliłaby na roczne oszczędności rzędu 3,4 mln zł.

Rekrutacja tańsza o kilkaset tysięcy złotych

Comiesięczne koszty pracownika to jedno, a jego znalezienie i zatrudnienie to drugie. W szczególności, że w takich branżach jak handel czy produkcja procesy rekrutacyjne rocznie idą w setki. Z wyliczeń Tikrow wynika, że średni koszt pozyskania jednego pracownika fizycznego wynosi ok. 2 tys. zł (na ten koszt składają się koszt ogłoszeń o pracę, koszt pracy rekrutera, koszty przygotowania formalności, badania lekarskie i szkolenia BHP). 

W przypadku organizacji, która rocznie prowadzi 150 procesów rekrutacyjnych, ich łączny koszt wynosi ponad 300 tys. zł. Decydując się na skorzystanie z pracowników natychmiastowych, w szczególności wtedy, kiedy mamy na przykład pik produkcyjny czy sezon w handlu, nie tylko pracodawca unika tych sporych sum, ale także kłopotu z szybkim znalezieniem nowych, potrzebnych pracowników – mówi Krzysztof Trębski.

Mieszany model zatrudnienia

Eksperci Tikrow wskazują, że w branży retail, produkcji i logistyce budowanie zespołów w modelu opartym w 100% o zatrudnienie na etat szczególnie dziś usztywnia zarządzanie kosztami i rozwojem przedsiębiorstwa. Korzystnym rozwiązaniem, adekwatnym do sytuacji gospodarczej i wahań koniunktury, może okazać się model mieszany, w którym większą część załogi wciąż stanowią pracownicy etatowi (np. 70%), a uzupełnieniem są pracownicy dorywczy.

Dla pokazania korzyści wynikających z modelu mieszanego eksperci Tikrow wzięli pod uwagę średnią wielkość sieci sklepów, która zatrudnia 10 tys. pracowników fizycznych rocznie na etat. Biorąc pod uwagę miesięczny średni koszt jednego pracownika sklepu wynoszący 8130 zł, utrzymanie załogi kosztuje firmę ponad 81 mln zł miesięcznie. Specyfika branży sprawia jednak, że wielokrotnie zdarzają się przestoje związane z mniejszą niż zwykle liczbą klientów lub piki konsumpcyjne. Uelastycznienie modelu zatrudnienia poprzez wprowadzenie 30% pracowników natychmiastowych do załogi zmniejszyłoby miesięczne koszty personalne do 76 mln zł miesięcznie, przynosząc niemal 55 mln zł rocznych oszczędności.

Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń, że kolejne lata w gospodarce będą dla firm nadal bardzo wymagające. Spadek konsumpcji, inflacja, presja płacowa, zwiększona rotacja pracowników oraz wahania na rynku surowców utrudniają przedsiębiorcom dalekosiężne planowanie. Mamy więc z jednej strony szybujące w górę koszty pracy, a z drugiej okresy zmniejszonego i zwiększonego zapotrzebowania na nią. Nastał czas, kiedy trzeba podejść do zatrudnienia „z otwartą głową” korzystając z elastycznych form, które pozwolą na wielomilionowe oszczędności dla wielu branż – zaznacza Krzysztof Trębski z Tikrow.

Metodologia: 

Symulacja została zrealizowana przez Tikrow z uwzględnieniem aktualnych stawek podatkowych i kosztów pracy, danych ZUS, danych płacowych Tikrow oraz danych płacowych Sedlak & Sedlak. Na potrzeby tekstu porównano koszty pracodawcy z branży handlowej zatrudniającego 150 osób na etat (10 nadgodzin miesięcznie, 1,17 dnia choroby miesięcznie) względem pracowników natychmiastowych oraz koszty pracodawcy z branży produkcyjnej zatrudniającego 200 osób na etat (20 nadgodzin miesięcznie, 1,17 dnia choroby miesięcznie) względem pracowników natychmiastowych. Dokonano także symulacji zatrudnienia pracowników w branży handlowej dla modelu obsadzenia stanowisk w całej sieci w proporcji 70% pracowników etatowych oraz 30% pracowników natychmiastowych.

Tikrow to agencja pracy natychmiastowej, dzięki której pracę i pracownika można znaleźć już w 48 godzin. W prostej i intuicyjnej aplikacji, firmy mierzące się z problemem braku kadry, zyskują dostęp do bazy ponad 100 tys. potencjalnych pracowników. Z kolei osoby poszukujące pracy dorywczej, mogą szybko znaleźć zlecenie na konkretny dzień, tzw. dniówkę, w dogodnym miejscu i z określonym wynagrodzeniem, bez długoterminowych zobowiązań. Sukces konceptu potwierdza fakt, że w przypadku ponad 80% zadań zleconych na platformie Tikrow, firmy znalazły pracowników w ciągu 24 godzin. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA