REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca natychmiastowa: Ile zaoszczędzi firma, która stałą kadrę uzupełni pracownikami z aplikacji

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie. Wykonuje identyczne obowiązki, ale pracuje tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Do tego zarabia więcej i jest zmotywowany do pracy w ramach elastycznego grafiku. 

Eksperci Tikrow, appki wykorzystywanej przez największych przedstawicieli branży retail w Polsce, policzyli, jak oszczędzić ponad 50 mln zł rocznie, wprowadzając mieszany model zatrudnienia oparty o pracowników stałych i dorywczych. Porównanie kosztów etatu i pracy natychmiastowej nie pozostawia złudzeń.

REKLAMA

Autopromocja

Zjawiska zmieniające globalną gospodarkę na naszych oczach wymuszają na firmach większą elastyczność i nowe podejście do polityki zatrudnienia. Odchodzenie od obsadzania stanowisk pracownikami etatowymi na rzecz pracowników natychmiastowych to nie szukanie oszczędności na siłę, ale efektywne rozwiązanie dostosowane do aktualnej sytuacji makroekonomicznej. Pracodawcy muszą optymalizować koszty rekrutacji, uelastyczniać grafiki i jednocześnie zachować odpowiednie zdolności do produkcji czy obsługi klientów. Z drugiej strony praca dorywcza to coś, czego ludzie szukają dziś zdecydowanie częściej niż jeszcze kilka lat temu. Wysokie ceny energii, inflacja i rosnąca niepewność o sytuację gospodarki w przyszłości skutecznie motywują pracowników do dorabiania – wskazuje Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Handel, produkcja, logistyka czy HoReCa to tylko kilka branż, w których pracownik natychmiastowy może być istotnym uzupełnieniem stałej załogi. Eksperci Tikrow przygotowali szczegółową kalkulację oszczędności wynikających z zatrudnienia pracownika natychmiastowego zamiast pracownika etatowego. Pod lupę wzięto dla przykładu dwa stanowiska: pracownika sklepu oraz pracownika produkcji.

Milionowe różnice w sklepie…

Z wyliczeń Tikrow wynika, że godzina pracy etatowego pracownika sklepu kosztuje pracodawcę średnio 48 zł, czyli 8130 zł w skali miesiąca (przy założeniu, że pracownik przepracuje min. 6 miesięcy w organizacji). Na tę sumę składają się takie pozycje jak wynagrodzenie brutto pracownika (na potrzeby symulacji wzięto pod uwagę kwotę 4690 zł brutto stanowiącą medianę wynagrodzenia na stanowisku pracownik sklepu według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak), koszt nadgodzin przepracowanych przez pracownika (przyjęto średnią na poziomie 10 godzin miesięcznie), koszt nieobecności pracownika (zwolnienie chorobowe, koszt nadgodzin pracowników zastępujących) oraz podstawowe benefity (ubezpieczenie na życie, karta sportowa, opieka medyczna). 

REKLAMA

Hipotetyczne zlecenie tej samej pracy (168h miesięcznie) pracownikowi natychmiastowemu na stanowisku pracownik sklepu oznacza dla pracodawcy koszt w wysokości 39 zł brutto za godzinę pracy, czyli 6607 zł na fakturze w skali miesiąca. Na tę kwotę składają się wynagrodzenie brutto pracownika, ubezpieczenie oraz podatki rozliczone przez agencję Tikrow. Tym samym decyzja o wyborze pracownika natychmiastowego zamiast etatowego kosztuje firmę miesięcznie niemal 19% mniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sieć sklepów, która rocznie zatrudnia 150 nowych pracowników na etat, wydaje na ten cel niemal 15 mln zł. W przypadku pracowników natychmiastowych jest to niecałe 12 mln zł. Uelastycznienie podejścia do zatrudnienia może dać w tym wypadku oszczędności na poziomie aż 2,7 mln zł w skali roku – W przypadku dużych sieci sklepów zatrudniających kilkuset czy nawet kilka tysięcy pracowników, nie tylko kasjerów, ale również pracowników wsparcia sprzedaży czy magazynierów, te koszty są kilkukrotnie wyższe i sięgają nawet kilkunastu milionów złotych – zwraca uwagę Krzysztof Trębski z Tikrow.

… i w zakładzie produkcyjnym

Istotne oszczędności może przynieść także pracownik natychmiastowy zatrudniony zamiast etatowego w branży produkcyjnej. Z wyliczeń Tikrow wynika, że godzina pracy etatowego pracownika produkcji niższego szczebla kosztuje pracodawcę średnio 46 zł, czyli 7781 zł w skali miesiąca (także przy założeniu, że pracownik przepracuje min. 6 miesięcy w organizacji oraz zakładając 20 nadgodzin miesięcznie). Na tę sumę składają się takie same pozycje jak przy wyliczeniu kosztu pracownika sklepu z tym, że mediana wynagrodzenia na stanowisku pracownik produkcji według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak wynosi 4190 zł brutto.

Zlecenie tej samej pracy pracownikowi natychmiastowemu na stanowisku pracownik produkcji oznacza dla pracodawcy koszt w wysokości 38 zł, czyli 6353 zł za 168 godzin miesięcznie – jako koszt brutto na fakturze. Tym samym decyzja o wyborze pracownika natychmiastowego zamiast etatowego kosztuje firmę miesięcznie o ponad 18% mniej. 

Zakład produkcyjny zatrudniający 200 nowych „etatowców” rocznie wydaje na ten cel niemal 19 mln zł. Zamiana tych stanowisk na wynagrodzenia pracowników natychmiastowych wynoszące łącznie ponad 15 mln zł pozwoliłaby na roczne oszczędności rzędu 3,4 mln zł.

Rekrutacja tańsza o kilkaset tysięcy złotych

Comiesięczne koszty pracownika to jedno, a jego znalezienie i zatrudnienie to drugie. W szczególności, że w takich branżach jak handel czy produkcja procesy rekrutacyjne rocznie idą w setki. Z wyliczeń Tikrow wynika, że średni koszt pozyskania jednego pracownika fizycznego wynosi ok. 2 tys. zł (na ten koszt składają się koszt ogłoszeń o pracę, koszt pracy rekrutera, koszty przygotowania formalności, badania lekarskie i szkolenia BHP). 

W przypadku organizacji, która rocznie prowadzi 150 procesów rekrutacyjnych, ich łączny koszt wynosi ponad 300 tys. zł. Decydując się na skorzystanie z pracowników natychmiastowych, w szczególności wtedy, kiedy mamy na przykład pik produkcyjny czy sezon w handlu, nie tylko pracodawca unika tych sporych sum, ale także kłopotu z szybkim znalezieniem nowych, potrzebnych pracowników – mówi Krzysztof Trębski.

Mieszany model zatrudnienia

Eksperci Tikrow wskazują, że w branży retail, produkcji i logistyce budowanie zespołów w modelu opartym w 100% o zatrudnienie na etat szczególnie dziś usztywnia zarządzanie kosztami i rozwojem przedsiębiorstwa. Korzystnym rozwiązaniem, adekwatnym do sytuacji gospodarczej i wahań koniunktury, może okazać się model mieszany, w którym większą część załogi wciąż stanowią pracownicy etatowi (np. 70%), a uzupełnieniem są pracownicy dorywczy.

Dla pokazania korzyści wynikających z modelu mieszanego eksperci Tikrow wzięli pod uwagę średnią wielkość sieci sklepów, która zatrudnia 10 tys. pracowników fizycznych rocznie na etat. Biorąc pod uwagę miesięczny średni koszt jednego pracownika sklepu wynoszący 8130 zł, utrzymanie załogi kosztuje firmę ponad 81 mln zł miesięcznie. Specyfika branży sprawia jednak, że wielokrotnie zdarzają się przestoje związane z mniejszą niż zwykle liczbą klientów lub piki konsumpcyjne. Uelastycznienie modelu zatrudnienia poprzez wprowadzenie 30% pracowników natychmiastowych do załogi zmniejszyłoby miesięczne koszty personalne do 76 mln zł miesięcznie, przynosząc niemal 55 mln zł rocznych oszczędności.

Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń, że kolejne lata w gospodarce będą dla firm nadal bardzo wymagające. Spadek konsumpcji, inflacja, presja płacowa, zwiększona rotacja pracowników oraz wahania na rynku surowców utrudniają przedsiębiorcom dalekosiężne planowanie. Mamy więc z jednej strony szybujące w górę koszty pracy, a z drugiej okresy zmniejszonego i zwiększonego zapotrzebowania na nią. Nastał czas, kiedy trzeba podejść do zatrudnienia „z otwartą głową” korzystając z elastycznych form, które pozwolą na wielomilionowe oszczędności dla wielu branż – zaznacza Krzysztof Trębski z Tikrow.

Metodologia: 

Symulacja została zrealizowana przez Tikrow z uwzględnieniem aktualnych stawek podatkowych i kosztów pracy, danych ZUS, danych płacowych Tikrow oraz danych płacowych Sedlak & Sedlak. Na potrzeby tekstu porównano koszty pracodawcy z branży handlowej zatrudniającego 150 osób na etat (10 nadgodzin miesięcznie, 1,17 dnia choroby miesięcznie) względem pracowników natychmiastowych oraz koszty pracodawcy z branży produkcyjnej zatrudniającego 200 osób na etat (20 nadgodzin miesięcznie, 1,17 dnia choroby miesięcznie) względem pracowników natychmiastowych. Dokonano także symulacji zatrudnienia pracowników w branży handlowej dla modelu obsadzenia stanowisk w całej sieci w proporcji 70% pracowników etatowych oraz 30% pracowników natychmiastowych.

Tikrow to agencja pracy natychmiastowej, dzięki której pracę i pracownika można znaleźć już w 48 godzin. W prostej i intuicyjnej aplikacji, firmy mierzące się z problemem braku kadry, zyskują dostęp do bazy ponad 100 tys. potencjalnych pracowników. Z kolei osoby poszukujące pracy dorywczej, mogą szybko znaleźć zlecenie na konkretny dzień, tzw. dniówkę, w dogodnym miejscu i z określonym wynagrodzeniem, bez długoterminowych zobowiązań. Sukces konceptu potwierdza fakt, że w przypadku ponad 80% zadań zleconych na platformie Tikrow, firmy znalazły pracowników w ciągu 24 godzin. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA