REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik sezonowy – w jaki sposób do niego dotrzeć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sezon wiosenno-letni wciąż obfituje w oferty pracy dla osób szukających zatrudnienia sezonowego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znalezienie odpowiednich pracowników sezonowych to nie lada wyzwanie dla wielu firm, szczególnie w branżach, w których piki sezonowe generują znaczny wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby szybko i skutecznie dotrzeć do odpowiednich kandydatów. 

Mimo zwolnienia tempa na rynku pracy, sezon wiosenno-letni wciąż obfituje w oferty pracy dla osób szukających zatrudnienia sezonowego. Poniżej kilka przykładów, które obrazują, jak wygląda liczba ofert pracy dodatkowej/sezonowej w niektórych z województw:

REKLAMA

  • województwo dolnośląskie – ponad 850 ogłoszeń
  • województwo łódzkie – ponad 550 ogłoszeń
  • województwo śląskie – ponad 1000 ogłoszeń
  • województwo mazowieckie – ponad 1000 ogłoszeń
  • województwo warmińsko-mazurskie – ponad 350 ogłoszeń
  • województwo pomorskie – ponad 1000 ogłoszeń
  • województwo małopolskie – ponad 950 ogłoszeń

A jacy pracownicy najczęściej są poszukiwani? Pracę znajdą m.in.:

  • koordynatorzy/ obsługa festiwali muzycznych
  • nianie
  • hostessy
  • ratownicy
  • zbieracze owoców
  • recepcjoniści w hotelach
  • pomoc kuchenna
  • sprzedawca na stoiskach z pamiątkami

O czym jednak warto pamiętać, aby skutecznie dotrzeć do odpowiedniego kandydata i zachęcić go do współpracy?

Zmodyfikuj opis stanowiska

Warto poświęcić czas, aby sprawdzić, czy opisy stanowisk dla pracowników sezonowych są dokładne, pełne i aktualne. Niestety, niektóre firmy używają tych samych opisów stanowisk od wielu lat, pomimo zmieniającego się rynku i wymagań klientów oraz pracowników. Klienci nie będą tolerować słabych usług, nawet jeśli świadczy je pracownik sezonowy. Z drugiej strony, jak podkreśla Sebastian Kopiej z agencji Commplace: „dobra atmosfera” nie wystarczy, aby przyciągnąć pracowników do firmy. Przyszli pracownicy szukają miejsca pracy, które odpowiada ich wartościom i oczekiwaniom, a te różnią się w zależności od branży. Dlatego warto zwrócić uwagę na to wcześniej i dostosować opis stanowiska do potrzeb pracowników sezonowych.

Przeprowadź analizę wizerunku firmy jako pracodawcy

Warto sprawdzić, czy Twoja firma jest atrakcyjnym miejscem pracy. Przede wszystkim należy przebadać opinie o Twojej firmie w Internecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Jakie działania podejmują Twoi konkurenci?
  • Jakie komunikaty przekazujesz kandydatom przez swoją obecność w sieci?
  • W jaki sposób przekazujesz te komunikaty?
  • Czy twoje komunikaty są spójne?
  • Czy faktycznie są skuteczne?
  • Jakie działania należy wprowadzić, a z jakich zrezygnować?
  • Co mówią inni, w tym pracownicy, o Twojej firmie?

Według statystyk aż 63% kandydatów przeszukuje serwisy internetowe z opiniami o pracodawcach. Dla 51% badanych to znajomi stanowią źródło informacji, a prawie 50% przeszukuje fora dyskusyjne. Dlatego warto zbadać opinię o Twojej firmie i zrobić wszystko, co możliwe, aby poprawić wizerunek firmy jako pracodawcy.

Zwiększ czas poświęcony na onboarding

Jeśli zatrudniasz wielu pracowników, należy skupić się na ich odpowiednim przeszkoleniu. Zbyt często popełnianym błędem jest brak wystarczającego szkolenia. Warto postrzegać ich jako przedstawicieli firmy do obsługi klientów, a nie tylko jako sposób na „wypełnienie grafiku”. Brak odpowiedniego szkolenia może wpłynąć negatywnie nie tylko na wyniki finansowe pod koniec sezonu, ale również na podejście do pracy, komfort pracy i poziom stresu. Te czynniki mogą mieć wpływ na opinie o Twojej marce jako pracodawcy. Dlatego należy zwiększyć czas poświęcony na onboarding i zadbać o odpowiednie szkolenie nowych pracowników.

Daj się zauważyć potencjalnym pracownikom

Jak pokazują badania przeprowadzone przez OOH.pl, jednorazowa kampania outdoorowa realizowana w mniejszych miejscowościach całego kraju może dotrzeć blisko do 70–80% całego społeczeństwa, w tym – do potencjalnych pracowników. Dla przykładu: 

  • w Rzeszowie przekaz dotrze do 158 tys. odbiorców
  • w Toruniu będzie to 157 tys. konsumentów

REKLAMA

Przy wyborze nośników reklamowych należy uwzględnić styl i tryb życia potencjalnych pracowników. W przypadku rekrutacji z zastosowaniem reklamy OOH sprawdzają citylighty, czyli nośniki reklamowe umieszczane na przystankach autobusowych. Są one szczególnie skuteczne w dotarciu do osób, które przemieszczają się komunikacją miejską lub pieszo. Pracownicy sezonowi często korzystają z tramwajów i autobusów, aby dojechać do pracy albo na uczelnie. Inną skuteczną formą reklamy są billboardy, które powinny być lokowane w pobliżu miejsc, gdzie znajduje się nasza grupa docelowa. Mogą to być na przykład osiedla mieszkaniowe, uczelnie, centra miast, supermarkety – podpowiada Robert Dąbrowski, CEO Recevent.

Jeśli działalność Twojej firmy stale lub czasowo opiera się na pracownikach sezonowych, ważne jest, aby pozyskiwać i zatrudniać osoby, które reprezentują to, co najlepsze w Twojej firmie i sprawią, że klienci powrócą do Ciebie w przyszłym roku. 

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA