REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Wojciech Napora
Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy - infolinia, porady zawodowe, oferty pracy, rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy.
Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy - infolinia, porady zawodowe, oferty pracy, rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaką pomoc dla obywateli Ukrainy można uzyskać z urzędu pracy? Ukraińcy mogą dzwonić na infolinię, spotkać się z pracownikiem urzędu pracy i otrzymać porady zawodowe. Możliwe jest również zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Gdzie znaleźć oferty pracy dla Ukraińców?

Pomoc dla obywateli Ukrainy - urząd pracy

Jedną z form pomocy uchodźcom z Ukrainy jest wsparcie oferowane przez urzędy pracy. Cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy mogą zarejestrować się jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy i korzystać ze wsparcia oferowanego przez urząd, w tym pośrednictwa pracy. Obywatele Ukrainy zainteresowani taką pomocą mogą nawiązać kontakt telefoniczny albo bezpośredni z urzędem pracy lub z ogólnopolską infolinią urzędów pracy, Zieloną Linią – tel. 19524.

Autopromocja

Wielu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną, szuka wsparcia w odnalezieniu się w nowej, trudnej rzeczywistości. Ci, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny lub znajomych, zmuszeni są radzić sobie sami. Dlatego tak ważny jest dostęp do informacji dla uchodźców, w tym informacji na temat możliwości zatrudnienia lub rejestracji w urzędzie pracy. Uchodźcy, którym ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym
na terytorium tego państwa daje możliwość podjęcia pracy bez zezwolenia i nadmiernych formalności oraz rejestracji jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, mogą się zgłaszać do urzędów pracy – 340 powiatowych i 16 wojewódzkich.

Infolinia urzędów pracy dla obywateli Ukrainy i pracodawców

Również infolinia urzędów pracy – Zielona Linia – jest dostępna zarówno dla uchodźców (możliwa rozmowa w języku ukraińskim), jak i pracodawców, którzy chcą zatrudnić Ukraińców. Wszyscy zainteresowani mogą się kontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20, dzwoniąc pod numer 19524, pisząc na czacie lub wysyłając pytanie mailem na adres kontakt@zielonalinia.gov.pl. Dodatkowo uruchomiono adres: ukraina@zielonalinia.gov.pl (obsługiwany w języku ukraińskim, przeznaczony dla obywateli Ukrainy).

Konsultanci Zielonej Linii udzielają informacji na temat zatrudniania cudzoziemców (także uchodźców), rejestracji w urzędzie pracy (także uchodźców) oraz oferowanego wsparcia bezrobotnym i pracodawcom w językach polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Uchodźcy mogą również udać się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia (w wielu urzędach możliwa jest rozmowa w języku ukraińskim) i ustali sytuację i potrzeby każdej osoby indywidualnie. Zapyta m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca byłaby interesująca, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze. Na takie spotkanie z doradcą warto zabrać, jeśli się posiada, dokumenty dotyczące kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja obywatela Ukrainy w urzędzie pracy

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatel Ukrainy, który legalnie przebywa w Polsce, może zarejestrować się oraz zostać uznany jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy. Do obywateli Ukrainy, rejestrujących się w urzędzie pracy, nie stosuje się warunku, że osobą bezrobotną nie może być kobieta, która ma więcej niż 60 lat i mężczyzna, który ma więcej niż 65 lat.

Ukraińcy zarejestrowani jako bezrobotni

Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne mogą korzystać ze wszystkich form wsparcia oferowanych przez urząd. Mogą więc m.in. odbyć staż, szkolenie, pozyskać środki na otwarcie działalności gospodarczej czy otrzymać któryś z bonów dla osób do 30. roku życia.

Na portalu praca.gov.pl dostępny jest formularz, przeznaczony dla obywateli Ukrainy, którzy chcą się zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy - „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku albo poszukująca pracy (KRB-UA)”. Umożliwia on załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć profil zaufany lub podpis kwalifikowany, by założyć konto i dokonać pełnej rejestracji. Dla osób, które nie mają takiej możliwości jest ścieżka „Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy”. Ten tryb nie wymaga podpisania wniosku o dokonanie rejestracji wraz z załącznikami kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e PUAP. Dokumenty wymagane do rejestracji należy dostarczyć podczas wizyty w powiatowym urzędzie pracy.

Oferty pracy dla Ukraińców

Osoby zainteresowane znalezieniem pracy w Polsce mogą również samodzielnie przeglądać oferty pracy. W tym celu najlepiej skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Baza dostępna jest także w języku ukraińskim (na górze strony możliwy jest wybór języka ukraińskiego).

Można również zainstalować bezpłatną aplikację ePraca, która w łatwy i intuicyjny sposób umożliwia przeglądanie ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy i OHP (Centralna Baza Ofert Pracy). Po uruchomieniu ePracy możliwe jest szybkie filtrowanie ofert: według zawodu (wpisując tylko nazwę zawodu) lub według lokalizacji (wpisując nazwę lokalizacji lub kod pocztowy). Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android oraz w sklepie AppStore na urządzenia mobilne z systemem iOS.

Osoby, które wolą bezpośredni kontakt mogą skorzystać z pomocy pracownika urzędu pracy, który przeszuka Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje).

Również Zielona Linia umożliwia kontakt (pod nr. telefonu 19524) z konsultantem, który rozmawia w języku ukraińskim, w celu przejrzenia ofert pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy i innych portalach z ogłoszeniami o pracę.

www.psz.gov.pl czyli Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia

Ważnym źródłem sprawdzonych i przydatnych informacji na temat m.in. wsparcia z urzędów pracy i zatrudniania cudzoziemców jest wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.gov.pl. Znaleźć na nim można materiały dotyczące rynku pracy, rejestracji w urzędzie pracy czy formalności związanych z zatrudnianiem obcokrajowców. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie i napływem uchodźców treści zamieszczone na wortalu dostępne są również w ukraińskiej wersji językowej. Dzięki temu cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy mogą zapoznać się z ważnymi i przydatnymi informacjami w języku ojczystym.

Na wortalu pojawiła się również nowa zakładka, Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy, adresowana do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Treści, również w języku ukraińskim, zostały w niej umieszczone w trzech blokach tematycznych:

 1. Rynek pracy w Polsce
 2. Rynek pracy w Unii Europejskiej
 3. Pomoc w innych obszarach

Urzędy pracy - poradnictwo zawodowe dla Ukraińców

Uchodźcy z Ukrainy mogą również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc, należy zadzwonić lub udać się do urzędu pracy. Wsparcie takie obejmuje:

 • wybór odpowiedniego zawodu,
 • zmianę kwalifikacji,
 • podjęcie pracy,
 • zbadanie kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych,
 • zaplanowanie rozwoju kariery zawodowej.

Pomagam Ukrainie

Zarówno uchodźcy, którzy potrzebują pomocy, jak i pracodawcy, którzy chcą pomóc Ukraińcom mogą wejść na stronę www.pomagamukrainie.gov.pl. W prosty i intuicyjny sposób ikony na stronie kierują na podstrony – „Potrzebuję pomocy” lub „Chcę pomóc”.

Każdy pracodawca, który chce zatrudnić obywateli Ukrainy może wejść na tę stronę kliknąć w „Chcę pomóc”, potem „Firma”, w miejscu „Jaką pomoc możesz zapewnić?” zaznaczyć „Zatrudnienie” i wypełnić krótki formularz, m.in. o tym ile osób chciałbyś zatrudnić, na jakim stanowisku i w którym województwie. Po wypełnieniu formularza należy go podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Potem trafia on do właściwej jednostki, która koordynuje pomoc dla uchodźców i skontaktuje się z pracodawcą.

Informacji na temat rejestracji w urzędzie pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

W stosunku do niektórych ubezpieczonych od 1 czerwca 2024 roku będzie miało miejsce zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Dlaczego? Wszystko przez wysoką kwotę przeciętnego wynagrodzenia ogłoszoną na I kwartał 2024 roku. Jeśli jako emeryt lub rencista zarabiasz za dużo, musisz oddać część państwu.

Odprawa dla pracownika 2024 r. Termin wypłaty, wysokość, w jakich przypadkach

Odprawa dla pracownika 2024 r. temat ważny a często pomijany przez pracodawców. Pracownicy mają prawo do wielu odpraw, często jednak nie zdają sobie sprawy jakie kryteria trzeba spełnić. Należy pamiętać np. o limitach wypłacanych świadczeń czy stażu zatrudnienia, który często jest warunkiem koniecznym. Poniżej wykaz najczęściej wypłacanych świadczeń.

Wynagrodzenie minimalne pracowników w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. w zależności od wymiaru etatu – wyliczenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje nie małe zmiany w płacy minimalnej. Resort chce, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło 60% przeciętnego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że w I kwartale 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wynosi 8147,38​​​​​​​ zł. Tak więc na chwilę obecną minimalne wynagrodzenie wynosiłoby 4888 zł a nie 4300 jak ma to być od 1 lipca. Dobre i 500 zł więcej.

Dzień dziecka 2024: czego uczyć dzieci, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości?

Zbliża się 1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy praca dzieci jest dozwolona? W wielu przypadkach tak - jest dozwolona, jednak czego uczyć dzieci w 2024 roku, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości? Duży wpływ na pracę dzieci ma edukacja, jednak tradycyjny model edukacji nie nadąża za dynamicznie zmieniającymi się realiami współczesnego rynku pracy i technologii.

REKLAMA

Rewolucja w zawodzie psychologa

Szykują się nie małe zmiany w zawodzie psychologa. Trwają prace nad projektem nowej ustawy. Będzie nowy samorząd psychologów, regionalna lista psychologów, dookreślenie czym są usługi psychologiczne i zaostrzenie odpowiedzialności zawodowej. MPiPS uważa, że w zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów trzeba zaprowadzić zmiany, ponieważ aktualne regulacje są niezgodne z prawem UE. 

Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

REKLAMA

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA