REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Wojciech Napora
Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy - infolinia, porady zawodowe, oferty pracy, rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy.
Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy - infolinia, porady zawodowe, oferty pracy, rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaką pomoc dla obywateli Ukrainy można uzyskać z urzędu pracy? Ukraińcy mogą dzwonić na infolinię, spotkać się z pracownikiem urzędu pracy i otrzymać porady zawodowe. Możliwe jest również zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Gdzie znaleźć oferty pracy dla Ukraińców?

Pomoc dla obywateli Ukrainy - urząd pracy

Jedną z form pomocy uchodźcom z Ukrainy jest wsparcie oferowane przez urzędy pracy. Cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy mogą zarejestrować się jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy i korzystać ze wsparcia oferowanego przez urząd, w tym pośrednictwa pracy. Obywatele Ukrainy zainteresowani taką pomocą mogą nawiązać kontakt telefoniczny albo bezpośredni z urzędem pracy lub z ogólnopolską infolinią urzędów pracy, Zieloną Linią – tel. 19524.

REKLAMA

Autopromocja

Wielu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną, szuka wsparcia w odnalezieniu się w nowej, trudnej rzeczywistości. Ci, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny lub znajomych, zmuszeni są radzić sobie sami. Dlatego tak ważny jest dostęp do informacji dla uchodźców, w tym informacji na temat możliwości zatrudnienia lub rejestracji w urzędzie pracy. Uchodźcy, którym ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym
na terytorium tego państwa daje możliwość podjęcia pracy bez zezwolenia i nadmiernych formalności oraz rejestracji jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, mogą się zgłaszać do urzędów pracy – 340 powiatowych i 16 wojewódzkich.

Infolinia urzędów pracy dla obywateli Ukrainy i pracodawców

Również infolinia urzędów pracy – Zielona Linia – jest dostępna zarówno dla uchodźców (możliwa rozmowa w języku ukraińskim), jak i pracodawców, którzy chcą zatrudnić Ukraińców. Wszyscy zainteresowani mogą się kontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20, dzwoniąc pod numer 19524, pisząc na czacie lub wysyłając pytanie mailem na adres kontakt@zielonalinia.gov.pl. Dodatkowo uruchomiono adres: ukraina@zielonalinia.gov.pl (obsługiwany w języku ukraińskim, przeznaczony dla obywateli Ukrainy).

Konsultanci Zielonej Linii udzielają informacji na temat zatrudniania cudzoziemców (także uchodźców), rejestracji w urzędzie pracy (także uchodźców) oraz oferowanego wsparcia bezrobotnym i pracodawcom w językach polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Uchodźcy mogą również udać się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia (w wielu urzędach możliwa jest rozmowa w języku ukraińskim) i ustali sytuację i potrzeby każdej osoby indywidualnie. Zapyta m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca byłaby interesująca, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze. Na takie spotkanie z doradcą warto zabrać, jeśli się posiada, dokumenty dotyczące kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja obywatela Ukrainy w urzędzie pracy

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatel Ukrainy, który legalnie przebywa w Polsce, może zarejestrować się oraz zostać uznany jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy. Do obywateli Ukrainy, rejestrujących się w urzędzie pracy, nie stosuje się warunku, że osobą bezrobotną nie może być kobieta, która ma więcej niż 60 lat i mężczyzna, który ma więcej niż 65 lat.

Ukraińcy zarejestrowani jako bezrobotni

Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne mogą korzystać ze wszystkich form wsparcia oferowanych przez urząd. Mogą więc m.in. odbyć staż, szkolenie, pozyskać środki na otwarcie działalności gospodarczej czy otrzymać któryś z bonów dla osób do 30. roku życia.

Na portalu praca.gov.pl dostępny jest formularz, przeznaczony dla obywateli Ukrainy, którzy chcą się zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy - „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku albo poszukująca pracy (KRB-UA)”. Umożliwia on załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć profil zaufany lub podpis kwalifikowany, by założyć konto i dokonać pełnej rejestracji. Dla osób, które nie mają takiej możliwości jest ścieżka „Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy”. Ten tryb nie wymaga podpisania wniosku o dokonanie rejestracji wraz z załącznikami kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e PUAP. Dokumenty wymagane do rejestracji należy dostarczyć podczas wizyty w powiatowym urzędzie pracy.

Oferty pracy dla Ukraińców

Osoby zainteresowane znalezieniem pracy w Polsce mogą również samodzielnie przeglądać oferty pracy. W tym celu najlepiej skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Baza dostępna jest także w języku ukraińskim (na górze strony możliwy jest wybór języka ukraińskiego).

REKLAMA

Można również zainstalować bezpłatną aplikację ePraca, która w łatwy i intuicyjny sposób umożliwia przeglądanie ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy i OHP (Centralna Baza Ofert Pracy). Po uruchomieniu ePracy możliwe jest szybkie filtrowanie ofert: według zawodu (wpisując tylko nazwę zawodu) lub według lokalizacji (wpisując nazwę lokalizacji lub kod pocztowy). Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android oraz w sklepie AppStore na urządzenia mobilne z systemem iOS.

Osoby, które wolą bezpośredni kontakt mogą skorzystać z pomocy pracownika urzędu pracy, który przeszuka Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje).

Również Zielona Linia umożliwia kontakt (pod nr. telefonu 19524) z konsultantem, który rozmawia w języku ukraińskim, w celu przejrzenia ofert pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy i innych portalach z ogłoszeniami o pracę.

www.psz.gov.pl czyli Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia

Ważnym źródłem sprawdzonych i przydatnych informacji na temat m.in. wsparcia z urzędów pracy i zatrudniania cudzoziemców jest wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.gov.pl. Znaleźć na nim można materiały dotyczące rynku pracy, rejestracji w urzędzie pracy czy formalności związanych z zatrudnianiem obcokrajowców. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie i napływem uchodźców treści zamieszczone na wortalu dostępne są również w ukraińskiej wersji językowej. Dzięki temu cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy mogą zapoznać się z ważnymi i przydatnymi informacjami w języku ojczystym.

Na wortalu pojawiła się również nowa zakładka, Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy, adresowana do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Treści, również w języku ukraińskim, zostały w niej umieszczone w trzech blokach tematycznych:

  1. Rynek pracy w Polsce
  2. Rynek pracy w Unii Europejskiej
  3. Pomoc w innych obszarach

Urzędy pracy - poradnictwo zawodowe dla Ukraińców

Uchodźcy z Ukrainy mogą również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc, należy zadzwonić lub udać się do urzędu pracy. Wsparcie takie obejmuje:

  • wybór odpowiedniego zawodu,
  • zmianę kwalifikacji,
  • podjęcie pracy,
  • zbadanie kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych,
  • zaplanowanie rozwoju kariery zawodowej.

Pomagam Ukrainie

Zarówno uchodźcy, którzy potrzebują pomocy, jak i pracodawcy, którzy chcą pomóc Ukraińcom mogą wejść na stronę www.pomagamukrainie.gov.pl. W prosty i intuicyjny sposób ikony na stronie kierują na podstrony – „Potrzebuję pomocy” lub „Chcę pomóc”.

Każdy pracodawca, który chce zatrudnić obywateli Ukrainy może wejść na tę stronę kliknąć w „Chcę pomóc”, potem „Firma”, w miejscu „Jaką pomoc możesz zapewnić?” zaznaczyć „Zatrudnienie” i wypełnić krótki formularz, m.in. o tym ile osób chciałbyś zatrudnić, na jakim stanowisku i w którym województwie. Po wypełnieniu formularza należy go podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Potem trafia on do właściwej jednostki, która koordynuje pomoc dla uchodźców i skontaktuje się z pracodawcą.

Informacji na temat rejestracji w urzędzie pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

REKLAMA

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

REKLAMA

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie. A co z handlem w 2025 r.?

Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie, nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

REKLAMA