REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest wolontariat i na czym polega?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co to jest wolontariat i na czym polega?
Co to jest wolontariat i na czym polega?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 5 września przypada Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Według danych GUS, 1/4 Polaków angażuje się w wolontariat. My przyglądamy się temu, czym jest wolontariat pracowniczy. Kim jest wolontariusz? Komu może pomóc wolontariusz? Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracodawcy i pracowników?
rozwiń >

Czym jest wolontariat?

Definicje wolontariatu są różne. Można przykładowo przyjąć, że to dobrowolna, bezpłatna pomoc czy praca (np. społeczna), zwłaszcza związana z opieką nad nieuleczalnie chorymi lub niepełnosprawnymi ludźmi, ale też pomoc rzeczowa.

REKLAMA

Autopromocja

Kim jest wolontariusz?

Na gruncie ustawy  o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 571, dalej jako: ustawa) przez wolontariusza rozumie się osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie.

Komu może pomóc wolontariusz?

Przykładowymi podmiotami, którym mogą pomagać wolontariusze są:

1) organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej (np. fundacje, spółdzielnie, stowarzyszenia, wybrane spółki);
2) organy administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
3) jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub nadzorowanym przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
4) podmioty lecznicze w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

Ważne

Z badań wynika, że 4 na 10 zatrudnionych chciałoby mieć możliwość angażowania się w wolontariat pracowniczy w wymiarze 2-3 godzin w miesiącu („Filantropia w CEE 2020” - Kantar na zlecenie Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe)

Wolontariat pracowniczy - co to jest?

To czym jest wolontariat pracowniczy zależy od sposobu udzielanej pomocy przez wolontariusza. Wolontariat może mieć krótkotrwały charakter jak i długotrwały. Cel i rodzaj pomocy udzielanej przez pracowników mogą być dowolne. i są różnorodne. Istotne jest jednak to, aby pracownicy angażowali się w wybrany projekt dobrowolnie, nieodpłatnie i poza godzinami pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolontariat wprawdzie może być działalnością odpowiadającą świadczeniu pracy ale nie jest świadczeniem pracy w rozumieniu Kodeksu Pracy. Nie dochodzi do nawiązania więzi prawnej i stosunku pracy, ponieważ wolontariat jest nieodpłatny. Nie są przy wolontariacie zachowane wszystkie cechy stosunku pracy takie: wyznaczony czas i miejsce świadczenia, podporządkowanie, kierownictwo, odpłatność świadczenia, odpowiedzialność materialna i porządkowa itd.

Ważne
BRAK PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH WOLONTARIATU PRACOWNICZEGO

Pracodawcy i działy HR napotykają bariery regulacyjne i biurokratyczne co do wolontariatu pracowniczego.

W polskim prawie brak bezpośrednich regulacji prawnych odnoszących się do wolontariatu pracowniczego. Często powoduje to, że pracodawcy nie nawiązują formalnych umów z organizacjami pozarządowymi a jedynie np. udostępniają pracownikom pomieszczenie, gdzie pracownicy, którzy zaangażowali się w wolontariat spotykaliby się, organizowali zbiórki darów itp. 

Zdarza się, że np. pracodawcy w formie darowizny przekazują np. już wyeksploatowany ale nadal sprawny sprzęt np. laptopy, drukarki, komputery - na rzecz szkół czy organizacji pozarządowych, a pracownicy pomagają koordynować cały proces.

Jakie działania w ramach wolontariatu?

Rodzaj działań i pomocy zależy od potrzeb lokalnych społeczności, pomysłowości i przedsiębiorczości pracowników:

  • pomoc w pracach biurowych (np. porządkowanie dokumentacji),
  • bezpośrednia pomoc ludziom i zwierzętom (np. spotkania w domach pomocy społecznej, wyprowadzanie psów w schronisku, zbiórka darów),
  • praca w terenie (np. porządkowanie terenu, prace remontowe);
  • pracodawca informacje o działaniach wolontariackich można publikować w intranecie, zamieszczać na tablicach ogłoszeniowych, przekazywać na spotkaniach z pracownikami.

Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracodawcy?

Jak podaje Służba Cywilna i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w której funkcjonuje wolontariat pracowniczy korzyści płynące z wolontariatu są bardzo duże i różnorodne, m.in.:

  • pracodawca promuje pozytywne wartości, takie jak pomoc innym, wzajemna współpraca;
  • pracodawca kształtuje swój pozytywny wizerunek jako pracodawca, który daje przykład innym instytucjom i upowszechnia ideę pomocy potrzebującym;
  • pracownicy bardziej identyfikują się z pracodawcą - jeżeli on chce umożliwiać pracownikom pomoc;
  • kandydaci do pracy, którzy szukają pracodawcy zaangażowanego społecznie, częściej interesują się jego ofertą pracy, kandydaci doceniają takie miejsca pracy - pracownicy chcą pracować w miejscu pracy społecznie odpowiedzialnym – aż 40% z pracowników angażowałoby się w wolontariat pracowniczy, gdyby pracodawca dawał im taką możliwość;
  • pracownicy są ze sobą bardziej zintegrowani, a atmosfera w pracy jest lepsza;
  • pracodawca może nawiązywać współpracę z organizacjami pozarządowymi i współdziałać w różnych obszarach, nawiązując nowe kontakty i relacje biznesowe.

Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracownika?

Jak podaje Służba Cywilna i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w której funkcjonuje wolontariat pracowniczy korzyści płynące z wolontariatu są bardzo duże i różnorodne, m.in.:

  • pracownik może pomagać innym i doceniać to, że jego miejsce pracy pomaga mu "robić" coś pożytecznego;
  • pracownik może podzielić się swoją pasją i wykorzystać zdolności, których nie wykorzystuje w pracy;
  • pracownik rozwija się, nabywa nowe umiejętności i doskonali już posiadane umiejętności;
  • pracownik buduje pozytywne relacje i innymi współpracownikami.

Wady wolontariatu pracowniczego

Brakuje w polskim prawodawstwie przepisów z zakresu odpowiedzialności pracodawcy za pracownika w trakcie podejmowania przez niego działań w ramach wolontariatu. Trudne do interpretacji są też kwestie podatkowe, nie jest oczywiste jaki sposób rozliczać koszty ponoszone na wolontariat pracowniczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025: minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. jeszcze na starych zasadach. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2026 r.?

Najniższa krajowa 2025: minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. jeszcze na starych zasadach. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2026 r.? Jak zmieni się sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry!

Sektorowe rady ds. kompetencji to miejsca współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. Analizują sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotowują rekomendacje, w których wskazują, jakich kwalifikacji brakuje w poszczególnych sektorach. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznaje dofinansowanie na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji. Obecnie PARP prowadzi konkurs na wybór podmiotów, którym powierzy organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). Konkurs potrwa do 25 lutego 2025 roku. 

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Co się dzieje z projektem nowelizacji?

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana dotyczy m.in. podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Co po urlopie rodzicielskim? Zamiast urlopu wychowawczego można obniżyć czas pracy. Niewiele osób o tym wie

Niewiele osób zna wszystkie swoje prawa związane z rodzicielstwem. Czy wiesz, ze osoba uprawniona do urlopu wychowawczego może zamiast korzystać z tego urlopu, który jest całkowicie bezpłatny, obniżyć wymiar czasu pracy nawet o połowę?

REKLAMA

Maksymalnie 3 umowy na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące. Są od tego wyjątki, ale pracodawcy muszą pamiętać o terminie 5 dni na zgłoszenie

Co oznacza umowa o pracę na czas określony? Jak długo można być na umowie na czas określony? Jak się kończy umowa na czas określony? Ile wynosi umowa o pracę na czas określony? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości czytelników.

Dodatkowe 3 dni [przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia] i 2 dni [przy 2-tygodniowym i 1-miesięcznym]

Kiedy przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Czy urlop na szukanie pracy jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu na szukanie pracy? Komu przysługują dwa dni na poszukiwanie pracy? Kiedy należą się 3 dni na poszukiwanie pracy?

MRPiPS: Dodatek 1000 zł brutto także za okres choroby. Jako zasiłek chorobowy

Około 200 000 osób zatrudnionych przy świadczeniu usług związanych z pomocą społeczną aż do 2027 r. otrzymuje dodatek 1000 zł brutto. Powstały wątpliwości, czy dodatek można wypłacać za okres choroby. Odpowiedź MRPiPS jest prosta NIE. Ale jeszcze prostsze jest rozwiązanie tego problemu.

1000 zł dodatku motywacyjnego. Jak go naliczać? MRPiPS odpowiada

Resort pracy wyjaśnia zasady prawidłowego naliczania dodatku motywacyjnego dla pracowników pomocy społecznej z rządowego programu dofinansowania. Komu przysługuje 1000 zł dodatku motywacyjnego? Jak go prawidłowo ustalać?

REKLAMA

Tłumienie uczuć w pracy już nie świadczy o sile. Wrażliwy człowiek ma przewagę konkurencyjną

Nie osoba, która nigdy nie pokazuje swoich emocji w pracy, a osoba wrażliwa zyskuje na znaczeniu w biznesie. Wrażliwość to cecha coraz bardziej ceniona. Może stać się fundamentem odporności psychicznej. Ukrywanie i tłumienie uczuć już nie świadczy o sile.

160 zł podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w IV kwartale 2024 r.

We wrześniu 2024 r. wysokość emerytury podstawowej dla rolnika wynosi 1 602,86 zł. Ma to wpływ na wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za rolników, małżonków i domowników w IV kwartale 2024 r. Taka podstawowa składka wynosi 160,00 zł.

REKLAMA