REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest wolontariat i na czym polega?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co to jest wolontariat i na czym polega?
Co to jest wolontariat i na czym polega?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 5 września przypada Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Według danych GUS, 1/4 Polaków angażuje się w wolontariat. My przyglądamy się temu, czym jest wolontariat pracowniczy. Kim jest wolontariusz? Komu może pomóc wolontariusz? Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracodawcy i pracowników?
rozwiń >

Czym jest wolontariat?

Definicje wolontariatu są różne. Można przykładowo przyjąć, że to dobrowolna, bezpłatna pomoc czy praca (np. społeczna), zwłaszcza związana z opieką nad nieuleczalnie chorymi lub niepełnosprawnymi ludźmi, ale też pomoc rzeczowa.

REKLAMA

Autopromocja

Kim jest wolontariusz?

Na gruncie ustawy  o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 571, dalej jako: ustawa) przez wolontariusza rozumie się osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie.

Komu może pomóc wolontariusz?

Przykładowymi podmiotami, którym mogą pomagać wolontariusze są:

1) organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej (np. fundacje, spółdzielnie, stowarzyszenia, wybrane spółki);
2) organy administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
3) jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub nadzorowanym przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
4) podmioty lecznicze w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

Ważne

Z badań wynika, że 4 na 10 zatrudnionych chciałoby mieć możliwość angażowania się w wolontariat pracowniczy w wymiarze 2-3 godzin w miesiącu („Filantropia w CEE 2020” - Kantar na zlecenie Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe)

Wolontariat pracowniczy - co to jest?

To czym jest wolontariat pracowniczy zależy od sposobu udzielanej pomocy przez wolontariusza. Wolontariat może mieć krótkotrwały charakter jak i długotrwały. Cel i rodzaj pomocy udzielanej przez pracowników mogą być dowolne. i są różnorodne. Istotne jest jednak to, aby pracownicy angażowali się w wybrany projekt dobrowolnie, nieodpłatnie i poza godzinami pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolontariat wprawdzie może być działalnością odpowiadającą świadczeniu pracy ale nie jest świadczeniem pracy w rozumieniu Kodeksu Pracy. Nie dochodzi do nawiązania więzi prawnej i stosunku pracy, ponieważ wolontariat jest nieodpłatny. Nie są przy wolontariacie zachowane wszystkie cechy stosunku pracy takie: wyznaczony czas i miejsce świadczenia, podporządkowanie, kierownictwo, odpłatność świadczenia, odpowiedzialność materialna i porządkowa itd.

Ważne
BRAK PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH WOLONTARIATU PRACOWNICZEGO

Pracodawcy i działy HR napotykają bariery regulacyjne i biurokratyczne co do wolontariatu pracowniczego.

W polskim prawie brak bezpośrednich regulacji prawnych odnoszących się do wolontariatu pracowniczego. Często powoduje to, że pracodawcy nie nawiązują formalnych umów z organizacjami pozarządowymi a jedynie np. udostępniają pracownikom pomieszczenie, gdzie pracownicy, którzy zaangażowali się w wolontariat spotykaliby się, organizowali zbiórki darów itp. 

Zdarza się, że np. pracodawcy w formie darowizny przekazują np. już wyeksploatowany ale nadal sprawny sprzęt np. laptopy, drukarki, komputery - na rzecz szkół czy organizacji pozarządowych, a pracownicy pomagają koordynować cały proces.

Jakie działania w ramach wolontariatu?

Rodzaj działań i pomocy zależy od potrzeb lokalnych społeczności, pomysłowości i przedsiębiorczości pracowników:

  • pomoc w pracach biurowych (np. porządkowanie dokumentacji),
  • bezpośrednia pomoc ludziom i zwierzętom (np. spotkania w domach pomocy społecznej, wyprowadzanie psów w schronisku, zbiórka darów),
  • praca w terenie (np. porządkowanie terenu, prace remontowe);
  • pracodawca informacje o działaniach wolontariackich można publikować w intranecie, zamieszczać na tablicach ogłoszeniowych, przekazywać na spotkaniach z pracownikami.

Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracodawcy?

Jak podaje Służba Cywilna i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w której funkcjonuje wolontariat pracowniczy korzyści płynące z wolontariatu są bardzo duże i różnorodne, m.in.:

  • pracodawca promuje pozytywne wartości, takie jak pomoc innym, wzajemna współpraca;
  • pracodawca kształtuje swój pozytywny wizerunek jako pracodawca, który daje przykład innym instytucjom i upowszechnia ideę pomocy potrzebującym;
  • pracownicy bardziej identyfikują się z pracodawcą - jeżeli on chce umożliwiać pracownikom pomoc;
  • kandydaci do pracy, którzy szukają pracodawcy zaangażowanego społecznie, częściej interesują się jego ofertą pracy, kandydaci doceniają takie miejsca pracy - pracownicy chcą pracować w miejscu pracy społecznie odpowiedzialnym – aż 40% z pracowników angażowałoby się w wolontariat pracowniczy, gdyby pracodawca dawał im taką możliwość;
  • pracownicy są ze sobą bardziej zintegrowani, a atmosfera w pracy jest lepsza;
  • pracodawca może nawiązywać współpracę z organizacjami pozarządowymi i współdziałać w różnych obszarach, nawiązując nowe kontakty i relacje biznesowe.

Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracownika?

Jak podaje Służba Cywilna i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w której funkcjonuje wolontariat pracowniczy korzyści płynące z wolontariatu są bardzo duże i różnorodne, m.in.:

  • pracownik może pomagać innym i doceniać to, że jego miejsce pracy pomaga mu "robić" coś pożytecznego;
  • pracownik może podzielić się swoją pasją i wykorzystać zdolności, których nie wykorzystuje w pracy;
  • pracownik rozwija się, nabywa nowe umiejętności i doskonali już posiadane umiejętności;
  • pracownik buduje pozytywne relacje i innymi współpracownikami.

Wady wolontariatu pracowniczego

Brakuje w polskim prawodawstwie przepisów z zakresu odpowiedzialności pracodawcy za pracownika w trakcie podejmowania przez niego działań w ramach wolontariatu. Trudne do interpretacji są też kwestie podatkowe, nie jest oczywiste jaki sposób rozliczać koszty ponoszone na wolontariat pracowniczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA