REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Niemczech na krótkie zlecenia. Kim jest opiekun skoczek?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opiekun skoczek. Praca opiekuna osób starszych w Niemczech wiąże się zazwyczaj z kilkumiesięcznym pobytem za granicą – nie każdy opiekun może sobie na to pozwolić m.in. przez wzgląd na obowiązki rodzinne, dzieci, drugą pracę. Z myślą o takich osobach stworzono krótkoterminowe zlecenia – trwające kilka-kilkanaście dni, w większości przypadków nie dłużej jednak niż 3 tygodnie. Opiekunowie tacy nazywani są skoczkami. Jak wygląda ich praca? Na czym polega? 

Opiekun skoczek, czyli kto? 

Pracą „na skoczka” zainteresowane są osoby, które nie mogą bądź też nie chcą na dłużej opuszczać miejsca zamieszkania. Krótkoterminowe zlecenia zagraniczne są dla nich dodatkową formą zarobku. Zazwyczaj na bycie skoczkiem decydują się osoby pracujące w Polsce na etacie w szpitalu, domu opieki, studenci medycyny, pielęgniarstwa czy też rodzice małych dzieci, chcący w ten sposób podreperować domowy budżet. 

REKLAMA

Autopromocja

Praca opiekuna skoczka często wybierana jest przez osoby, które na stałe współpracują z domami opieki. W czasie wolnym od głównego zajęcia decydują się na krótkie wyjazdy celem dorobienia do regularnej pensji. 

Jaki powinien być opiekun skoczek

Opiekun skoczek podobnie jak każdy pracownik branży opiekuńczej, powinien przede wszystkim charakteryzować się chęcią niesienia pomocy seniorom oraz osobom schorowanym – w niemieckich zleceniach właśnie takich osób najczęściej dotyczy opieka. Nie bez znaczenia jest tutaj znajomość języka – dobrze jest znać podstawowe zwroty komunikacyjne, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie, jak i porozumiewanie się z seniorem i rodziną. 

Przyjmujący krótkoterminowe zlecenie powinien ponadto umieć szybko adaptować się w nowym środowisku – decyzja, by za każdym razem pracować w nowych warunkach, jest bez wątpienia wyzwaniem. Warto podkreślić, że na tego rodzaju zleceniach lepiej sprawdzają się doświadczeni opiekunowie, orientujący się w specyfice tej działalności. Nie wyklucza to jednak osób bez praktyki. Opiekun skoczek musi być gotowy nie tylko na ciągłą zmianę miejsca pracy, ale także na nowe wyzwania. Powinien chętnie nawiązywać znajomości i szybko się uczyć. 

Opiekun skoczek - gdzie najczęściej pracuje 

Bardzo często funkcję skoczka pełni zmienniczka stałej opiekunki. Zlecenia krótkoterminowe realizowane są zazwyczaj w przypadku, gdy główny opiekun chce skorzystać ze swojego urlopu. Ale ten rodzaj ofert pojawia się także w sytuacjach losowych, jak: choroba opiekuna, która uniemożliwia zajmowanie się podopiecznym; nieprzewidywana sytuacja rodzinna; nagła rezygnacja ze zlecenia przez stałego opiekuna; opóźnienie powrotu głównego opiekuna na miejsce pracy. W takich sytuacjach poszukiwany jest skoczek, który bezzwłocznie będzie mógł przejąć obowiązki opiekuna. Termin wyjazdu jest bardzo krótki – wymaga od skoczka szybkiego dostosowania się oraz dobrej organizacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opiekun skoczek w Niemczech - czy warto

Praca w zagranicznej opiece, jako skoczek ma swoje plusy, ale też i minusy. Przede wszystkim jest to zajęcie wymagające silnej elastyczności. Ale jak już była mowa powyżej, są osoby zainteresowane tego typu zleceniami. Do największych zalet pracy skoczka należy: 

  • krótki pobyt poza domem; 
  • większy komfort wyboru terminu wyjazdu oraz zlecenia (gdy praca w opiece nie stanowi podstawowego źródła dochodu); 
  • korzyści finansowe (szybki zarobek); 
  • niższe wymagania, co jest szansą dla osób mniej doświadczonych lub bez praktyki; 
  • nawiązanie znajomości i kontaktów;
  • poznanie i zwiedzenie ciekawych miejsc w czasie wolnym;
  • sprawdzenie się w branży.

Największym minusem tego rodzaju pracy jest nieprzewidywalność terminów. Ponieważ zlecenia stanowią z reguły krótkotrwałe zastępstwo – organizuje się je w sposób szybki, przewidując zazwyczaj natychmiastową datę rozpoczęcia pracy. Nie bez znaczenia jest tutaj też fakt braku czasu na stworzenie więzi opiekun-podopieczny. W nowe obowiązki trzeba wdrożyć się błyskawicznie i zaznajomić z najważniejszymi potrzebami oraz harmonogramem dnia osoby, którą będziemy się opiekować. 

W zleceniach o charakterze skoczka zazwyczaj nie ma premii wakacyjnej, którą przyznaje się najczęściej za pracę przez okres minimum jednego miesiąca. Jednakże opiekun skoczek może liczyć na bonusy za przyjęcie zlecenia w czasie świąt Bożego Narodzenia bądź Wielkiej Nocy, ponieważ zwykle nie ma obowiązku pozostawania w Niemczech dłużej niż przez kilka świątecznych dni. 

 

Opiekun skoczek - jak szukać zleceń

Najprościej jest znaleźć pracę opiekuna na zastępstwo, korzystając z agencji pośrednictwa. Zazwyczaj już na kilka tygodni przed (m.in. świętami, wakacjami) pojawiają się oferty, w których poszukuje się skoczków. W takich ogłoszeniach proponuje się przejęcie opieki nad osobą starszą na okres 1-3 tygodni. 

Opiekun na zastępstwo ma takie same warunki zatrudnienia, jak w przypadku stałej posady. Oprócz pensji gwarantowanej, jest także zagwarantowane zakwaterowanie oraz wyżywienie w domu osoby, która będzie pod naszą opieką. Ponadto bardzo często jest też bezpłatny transport na trasie Polska-Niemcy i Niemcy-Polska. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA