REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Niemczech na krótkie zlecenia. Kim jest opiekun skoczek?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opiekun skoczek. Praca opiekuna osób starszych w Niemczech wiąże się zazwyczaj z kilkumiesięcznym pobytem za granicą – nie każdy opiekun może sobie na to pozwolić m.in. przez wzgląd na obowiązki rodzinne, dzieci, drugą pracę. Z myślą o takich osobach stworzono krótkoterminowe zlecenia – trwające kilka-kilkanaście dni, w większości przypadków nie dłużej jednak niż 3 tygodnie. Opiekunowie tacy nazywani są skoczkami. Jak wygląda ich praca? Na czym polega? 

Opiekun skoczek, czyli kto? 

Pracą „na skoczka” zainteresowane są osoby, które nie mogą bądź też nie chcą na dłużej opuszczać miejsca zamieszkania. Krótkoterminowe zlecenia zagraniczne są dla nich dodatkową formą zarobku. Zazwyczaj na bycie skoczkiem decydują się osoby pracujące w Polsce na etacie w szpitalu, domu opieki, studenci medycyny, pielęgniarstwa czy też rodzice małych dzieci, chcący w ten sposób podreperować domowy budżet. 

REKLAMA

Autopromocja

Praca opiekuna skoczka często wybierana jest przez osoby, które na stałe współpracują z domami opieki. W czasie wolnym od głównego zajęcia decydują się na krótkie wyjazdy celem dorobienia do regularnej pensji. 

Jaki powinien być opiekun skoczek

Opiekun skoczek podobnie jak każdy pracownik branży opiekuńczej, powinien przede wszystkim charakteryzować się chęcią niesienia pomocy seniorom oraz osobom schorowanym – w niemieckich zleceniach właśnie takich osób najczęściej dotyczy opieka. Nie bez znaczenia jest tutaj znajomość języka – dobrze jest znać podstawowe zwroty komunikacyjne, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie, jak i porozumiewanie się z seniorem i rodziną. 

Przyjmujący krótkoterminowe zlecenie powinien ponadto umieć szybko adaptować się w nowym środowisku – decyzja, by za każdym razem pracować w nowych warunkach, jest bez wątpienia wyzwaniem. Warto podkreślić, że na tego rodzaju zleceniach lepiej sprawdzają się doświadczeni opiekunowie, orientujący się w specyfice tej działalności. Nie wyklucza to jednak osób bez praktyki. Opiekun skoczek musi być gotowy nie tylko na ciągłą zmianę miejsca pracy, ale także na nowe wyzwania. Powinien chętnie nawiązywać znajomości i szybko się uczyć. 

Opiekun skoczek - gdzie najczęściej pracuje 

Bardzo często funkcję skoczka pełni zmienniczka stałej opiekunki. Zlecenia krótkoterminowe realizowane są zazwyczaj w przypadku, gdy główny opiekun chce skorzystać ze swojego urlopu. Ale ten rodzaj ofert pojawia się także w sytuacjach losowych, jak: choroba opiekuna, która uniemożliwia zajmowanie się podopiecznym; nieprzewidywana sytuacja rodzinna; nagła rezygnacja ze zlecenia przez stałego opiekuna; opóźnienie powrotu głównego opiekuna na miejsce pracy. W takich sytuacjach poszukiwany jest skoczek, który bezzwłocznie będzie mógł przejąć obowiązki opiekuna. Termin wyjazdu jest bardzo krótki – wymaga od skoczka szybkiego dostosowania się oraz dobrej organizacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opiekun skoczek w Niemczech - czy warto

Praca w zagranicznej opiece, jako skoczek ma swoje plusy, ale też i minusy. Przede wszystkim jest to zajęcie wymagające silnej elastyczności. Ale jak już była mowa powyżej, są osoby zainteresowane tego typu zleceniami. Do największych zalet pracy skoczka należy: 

  • krótki pobyt poza domem; 
  • większy komfort wyboru terminu wyjazdu oraz zlecenia (gdy praca w opiece nie stanowi podstawowego źródła dochodu); 
  • korzyści finansowe (szybki zarobek); 
  • niższe wymagania, co jest szansą dla osób mniej doświadczonych lub bez praktyki; 
  • nawiązanie znajomości i kontaktów;
  • poznanie i zwiedzenie ciekawych miejsc w czasie wolnym;
  • sprawdzenie się w branży.

Największym minusem tego rodzaju pracy jest nieprzewidywalność terminów. Ponieważ zlecenia stanowią z reguły krótkotrwałe zastępstwo – organizuje się je w sposób szybki, przewidując zazwyczaj natychmiastową datę rozpoczęcia pracy. Nie bez znaczenia jest tutaj też fakt braku czasu na stworzenie więzi opiekun-podopieczny. W nowe obowiązki trzeba wdrożyć się błyskawicznie i zaznajomić z najważniejszymi potrzebami oraz harmonogramem dnia osoby, którą będziemy się opiekować. 

W zleceniach o charakterze skoczka zazwyczaj nie ma premii wakacyjnej, którą przyznaje się najczęściej za pracę przez okres minimum jednego miesiąca. Jednakże opiekun skoczek może liczyć na bonusy za przyjęcie zlecenia w czasie świąt Bożego Narodzenia bądź Wielkiej Nocy, ponieważ zwykle nie ma obowiązku pozostawania w Niemczech dłużej niż przez kilka świątecznych dni. 

 

Opiekun skoczek - jak szukać zleceń

Najprościej jest znaleźć pracę opiekuna na zastępstwo, korzystając z agencji pośrednictwa. Zazwyczaj już na kilka tygodni przed (m.in. świętami, wakacjami) pojawiają się oferty, w których poszukuje się skoczków. W takich ogłoszeniach proponuje się przejęcie opieki nad osobą starszą na okres 1-3 tygodni. 

Opiekun na zastępstwo ma takie same warunki zatrudnienia, jak w przypadku stałej posady. Oprócz pensji gwarantowanej, jest także zagwarantowane zakwaterowanie oraz wyżywienie w domu osoby, która będzie pod naszą opieką. Ponadto bardzo często jest też bezpłatny transport na trasie Polska-Niemcy i Niemcy-Polska. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA