REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022

Ruch bezwizowy Ukraina Polska 2022 - zmiany specustawa od 24 lutego 2022 r.
Ruch bezwizowy Ukraina Polska 2022 - zmiany specustawa od 24 lutego 2022 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022 - ile dni Ukraińcy mogą przebywać w Polsce? Jak je liczyć? Na jakich zasadach się odbywa się ruch bezwizowy? Co zmieniła specustawa od 24 lutego 2022 roku?

Ruch bezwizowy z Ukrainą - ile dni?

Ruch bezwizowy pomiędzy Ukrainą i Polską funkcjonuje od 11 czerwca 2017 r. Obejmuje państwa strefy Schengen. Ruch bezwizowy polega na przekraczaniu granicy bez konieczności posiadania wizy. Wystarczy legitymować się paszportem biometrycznym. Posiadanie paszportu biometrycznego i przyjazd w ramach ruchu bezwizowego stanowi podstawę legalnego pobytu Ukraińca na terytorium RP i taka osoba może podjąć legalnie zatrudnienie w Polsce.

Autopromocja

Dodatkowe warunki, jakie trzeba spełniać, by podróżować w ramach ruchu bezwizowego to: podanie uzasadnienia celu i warunków planowanego pobytu, posiadanie wymaganych środków finansowych oraz brak informacji o danej osobie w bazach danych jako osoby, wobec której dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu, niestanowienie zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ile dni obywatel Ukrainy może przebywać w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi jest to 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni. Należy jednak pamiętać, że przy tym wyliczeniu bierze się pod uwagę wizyty we wszystkich państwach strefy Schengen. Jeśli obywatel Ukrainy planuje dłużej zostać w Polsce, by wykonywać tu pracę, powinien starać się o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy lub wizy.

Jak liczyć ruch bezwizowy?

Ruch bezwizowy, a dokładnie okres przebywania w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, liczy się cofając o 180 dni. Bierze się pod uwagę daty stempli w paszporcie Ukraińca. Data stempla wlicza się do sumy liczby dni ruchu bezwizowego. Jeśli Ukrainiec przebywający w Polsce na podstawie wizy krajowej uda się do innego państwa strefy Schengen, ten okres również zalicza się do maksymalnej liczby 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni kalendarzowych.

Ruch bezwizowy z Ukrainą - podstawa prawna

Podstawą prawną ruchu bezwizowego pomiędzy Polską i Ukrainą jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/850 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 539/2001, które wymienia państwa trzecie uprawnione do przekraczania granic zewnętrznych bez wizy. Rozporządzenie włączyło Ukrainę do listy z mocą obowiązującą od 11 czerwca 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruch bezwizowy z Ukrainą w 2022 roku - specustawa

Co zmieniło się w ruchu bezwizowym pomiędzy Polską i Ukrainą od 24 lutego 2022 r. czyli napaści Rosji na Ukrainę? Na podstawie przepisów specustawy ukraińskiej, czyli Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ruch bezwizowy został wydłużony. Specustawa przedłuża także dokumenty takie jak zezwolenie na pobyt czasowy i wizę. Ukrainiec, który przybył do Polski przed datą 24 lutego 2022 r. i jego dokumenty legalizujące pobyt w Polsce kończą swoją ważność po tej dacie, może legalnie pozostać w Polsce na dłuższy czas. To samo dotyczy ruchu bezwizowego. Jeśli obywatel Ukrainy przybył wcześniej do RP i limit 90 dni kończy się po dacie 24 lutego 2022 r., wydłuża się możliwość legalnego pobytu w Polsce.

Kwestie przedłużenia pobytu Ukraińców w Polsce związaną z wojną reguluje art. 42 specustawy. Wiza krajowa i zezwolenie na pobyt czasowy przedłuża się z mocy prawa do 31 grudnia 2022 r. Natomiast karta pobytu, polskie dokumenty tożsamości obywatela Ukrainy, dokumenty „zgoda na pobyt tolerowany” ulegają przedłużeniu o okres 18 miesięcy, licząc od końca legalnego pobytu. To samo dotyczy ruchu bezwizowego i wizy Schengen – możliwość legalnego pobytu wydłuża się o 18 miesięcy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 specustawy Ukraińcy przekraczający granicę z Polską od 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi na terytorium ich kraju i deklarują zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mają uznany pobyt w Polsce za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Wyjazd do Ukrainy i powrót do Polski po 24 lutego 2022 r.

W związku z zagadnieniem pobytu w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego Ukraińców rodzą się następujące pytania:

  1. Czy obywatel Ukrainy przebywający na terytorium Polski na podstawie ruchu bezwizowego przed 24 lutego 2022 r., który zgodnie z przepisami specustawy ma wydłużoną o 18 miesięcy możliwość przebywania w Polsce, po powrocie do swojego kraju będzie miał nadal prawo do pozostałych miesięcy z wspomnianych 18 miesięcy pobytu w Polsce?
  2. Od kiedy liczy się 18 miesięcy? Od 24 lutego 222 roku?
  3. Czy ponowny powrót do Polski będzie wiązał się z uznaniem pobytu tego obywatela Ukrainy za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy?

Zadaliśmy je Urzędowi do Spraw Cudzoziemców i otrzymaliśmy następującą odpowiedź od rzecznika prasowego Jakuba Dudziaka:

1. W sytuacji gdy obywatel Ukrainy przebywający dotychczas w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego wyjedzie z kraju i wjedzie z Ukrainy bezpośrednio do Polski ponownie wówczas będzie objęty zakresem art. 1 ust. 1 ustawy specjalnej.

Art. 1 ust. 1 specustawy:

Ustawa określa szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Okres 18 miesięcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy jest liczony od 24 lutego 2022 roku. Natomiast 18 miesięcy, o których mowa w art. 42 ust. 5 – 8 i ust. 10-11 oraz art. 44 liczone będzie od końca legalnego pobytu.

3. To zależy na jakiej podstawie obywatel Ukrainy przebywał w Polsce i na jakiej podstawie wjedzie ponownie do Polski, ponieważ zgodnie z art. 2 ust. przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do obywateli Ukrainy:

1) posiadających:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,

c) zezwolenie na pobyt czasowy,

d) status uchodźcy,

e) ochronę uzupełniającą,

f) zgodę na pobyt tolerowany.

W związku z powyższą wypowiedzią rzecznika UDSC należy uznać, że Ukraińcom przebywającym w Polsce już przed 24 lutego 2022 r. na podstawie ruchu bezwizowego legalny pobyt przedłuża się o 18 miesięcy, licząc od końca legalnego pobytu, który przewidywały dotychczasowe przepisy regulujące ruch bezwizowy.

W związku z odpowiedzią na pytanie 3. taka osoba może powrócić do Ukrainy i następnie z powrotem do Polski i będzie podlegała wówczas pod przepisy art. 1 ust. 1 specustawy. Zgodnie z art. 2 ust. 1 specustawy jej legalny 18-miesięczny pobyt liczy się wówczas od 24 lutego 2022 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA