Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022

Ruch bezwizowy Ukraina Polska 2022 - zmiany specustawa od 24 lutego 2022 r.
Ruch bezwizowy Ukraina Polska 2022 - zmiany specustawa od 24 lutego 2022 r.
shutterstock
Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022 - ile dni Ukraińcy mogą przebywać w Polsce? Jak je liczyć? Na jakich zasadach się odbywa się ruch bezwizowy? Co zmieniła specustawa od 24 lutego 2022 roku?

Ruch bezwizowy z Ukrainą - ile dni?

Ruch bezwizowy pomiędzy Ukrainą i Polską funkcjonuje od 11 czerwca 2017 r. Obejmuje państwa strefy Schengen. Ruch bezwizowy polega na przekraczaniu granicy bez konieczności posiadania wizy. Wystarczy legitymować się paszportem biometrycznym. Posiadanie paszportu biometrycznego i przyjazd w ramach ruchu bezwizowego stanowi podstawę legalnego pobytu Ukraińca na terytorium RP i taka osoba może podjąć legalnie zatrudnienie w Polsce.

Dodatkowe warunki, jakie trzeba spełniać, by podróżować w ramach ruchu bezwizowego to: podanie uzasadnienia celu i warunków planowanego pobytu, posiadanie wymaganych środków finansowych oraz brak informacji o danej osobie w bazach danych jako osoby, wobec której dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu, niestanowienie zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ile dni obywatel Ukrainy może przebywać w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi jest to 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni. Należy jednak pamiętać, że przy tym wyliczeniu bierze się pod uwagę wizyty we wszystkich państwach strefy Schengen. Jeśli obywatel Ukrainy planuje dłużej zostać w Polsce, by wykonywać tu pracę, powinien starać się o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy lub wizy.

Jak liczyć ruch bezwizowy?

Ruch bezwizowy, a dokładnie okres przebywania w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, liczy się cofając o 180 dni. Bierze się pod uwagę daty stempli w paszporcie Ukraińca. Data stempla wlicza się do sumy liczby dni ruchu bezwizowego. Jeśli Ukrainiec przebywający w Polsce na podstawie wizy krajowej uda się do innego państwa strefy Schengen, ten okres również zalicza się do maksymalnej liczby 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni kalendarzowych.

Ruch bezwizowy z Ukrainą - podstawa prawna

Podstawą prawną ruchu bezwizowego pomiędzy Polską i Ukrainą jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/850 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 539/2001, które wymienia państwa trzecie uprawnione do przekraczania granic zewnętrznych bez wizy. Rozporządzenie włączyło Ukrainę do listy z mocą obowiązującą od 11 czerwca 2017 r.

Ruch bezwizowy z Ukrainą w 2022 roku - specustawa

Co zmieniło się w ruchu bezwizowym pomiędzy Polską i Ukrainą od 24 lutego 2022 r. czyli napaści Rosji na Ukrainę? Na podstawie przepisów specustawy ukraińskiej, czyli Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ruch bezwizowy został wydłużony. Specustawa przedłuża także dokumenty takie jak zezwolenie na pobyt czasowy i wizę. Ukrainiec, który przybył do Polski przed datą 24 lutego 2022 r. i jego dokumenty legalizujące pobyt w Polsce kończą swoją ważność po tej dacie, może legalnie pozostać w Polsce na dłuższy czas. To samo dotyczy ruchu bezwizowego. Jeśli obywatel Ukrainy przybył wcześniej do RP i limit 90 dni kończy się po dacie 24 lutego 2022 r., wydłuża się możliwość legalnego pobytu w Polsce.

Kwestie przedłużenia pobytu Ukraińców w Polsce związaną z wojną reguluje art. 42 specustawy. Wiza krajowa i zezwolenie na pobyt czasowy przedłuża się z mocy prawa do 31 grudnia 2022 r. Natomiast karta pobytu, polskie dokumenty tożsamości obywatela Ukrainy, dokumenty „zgoda na pobyt tolerowany” ulegają przedłużeniu o okres 18 miesięcy, licząc od końca legalnego pobytu. To samo dotyczy ruchu bezwizowego i wizy Schengen – możliwość legalnego pobytu wydłuża się o 18 miesięcy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 specustawy Ukraińcy przekraczający granicę z Polską od 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi na terytorium ich kraju i deklarują zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mają uznany pobyt w Polsce za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Wyjazd do Ukrainy i powrót do Polski po 24 lutego 2022 r.

W związku z zagadnieniem pobytu w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego Ukraińców rodzą się następujące pytania:

 1. Czy obywatel Ukrainy przebywający na terytorium Polski na podstawie ruchu bezwizowego przed 24 lutego 2022 r., który zgodnie z przepisami specustawy ma wydłużoną o 18 miesięcy możliwość przebywania w Polsce, po powrocie do swojego kraju będzie miał nadal prawo do pozostałych miesięcy z wspomnianych 18 miesięcy pobytu w Polsce?
 2. Od kiedy liczy się 18 miesięcy? Od 24 lutego 222 roku?
 3. Czy ponowny powrót do Polski będzie wiązał się z uznaniem pobytu tego obywatela Ukrainy za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy?

Zadaliśmy je Urzędowi do Spraw Cudzoziemców i otrzymaliśmy następującą odpowiedź od rzecznika prasowego Jakuba Dudziaka:

1. W sytuacji gdy obywatel Ukrainy przebywający dotychczas w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego wyjedzie z kraju i wjedzie z Ukrainy bezpośrednio do Polski ponownie wówczas będzie objęty zakresem art. 1 ust. 1 ustawy specjalnej.

Art. 1 ust. 1 specustawy:

Ustawa określa szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Okres 18 miesięcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy jest liczony od 24 lutego 2022 roku. Natomiast 18 miesięcy, o których mowa w art. 42 ust. 5 – 8 i ust. 10-11 oraz art. 44 liczone będzie od końca legalnego pobytu.

3. To zależy na jakiej podstawie obywatel Ukrainy przebywał w Polsce i na jakiej podstawie wjedzie ponownie do Polski, ponieważ zgodnie z art. 2 ust. przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do obywateli Ukrainy:

1) posiadających:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,

c) zezwolenie na pobyt czasowy,

d) status uchodźcy,

e) ochronę uzupełniającą,

f) zgodę na pobyt tolerowany.

W związku z powyższą wypowiedzią rzecznika UDSC należy uznać, że Ukraińcom przebywającym w Polsce już przed 24 lutego 2022 r. na podstawie ruchu bezwizowego legalny pobyt przedłuża się o 18 miesięcy, licząc od końca legalnego pobytu, który przewidywały dotychczasowe przepisy regulujące ruch bezwizowy.

W związku z odpowiedzią na pytanie 3. taka osoba może powrócić do Ukrainy i następnie z powrotem do Polski i będzie podlegała wówczas pod przepisy art. 1 ust. 1 specustawy. Zgodnie z art. 2 ust. 1 specustawy jej legalny 18-miesięczny pobyt liczy się wówczas od 24 lutego 2022 r. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • maczo
  2022-03-27 11:26:26
  bardzo dobrze
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
Pracownicy skarżą się na upały
Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
Obowiązki pracodawców w czasie upałów
Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
Praca zdalna – przepisy i technologia
Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
Osadzeni pracują
"Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
Dekada z PUE
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?