Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022

Ruch bezwizowy Ukraina Polska 2022 - zmiany specustawa od 24 lutego 2022 r.
Ruch bezwizowy Ukraina Polska 2022 - zmiany specustawa od 24 lutego 2022 r.
shutterstock
Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022 - ile dni Ukraińcy mogą przebywać w Polsce? Jak je liczyć? Na jakich zasadach się odbywa się ruch bezwizowy? Co zmieniła specustawa od 24 lutego 2022 roku?

Ruch bezwizowy z Ukrainą - ile dni?

Ruch bezwizowy pomiędzy Ukrainą i Polską funkcjonuje od 11 czerwca 2017 r. Obejmuje państwa strefy Schengen. Ruch bezwizowy polega na przekraczaniu granicy bez konieczności posiadania wizy. Wystarczy legitymować się paszportem biometrycznym. Posiadanie paszportu biometrycznego i przyjazd w ramach ruchu bezwizowego stanowi podstawę legalnego pobytu Ukraińca na terytorium RP i taka osoba może podjąć legalnie zatrudnienie w Polsce.

Dodatkowe warunki, jakie trzeba spełniać, by podróżować w ramach ruchu bezwizowego to: podanie uzasadnienia celu i warunków planowanego pobytu, posiadanie wymaganych środków finansowych oraz brak informacji o danej osobie w bazach danych jako osoby, wobec której dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu, niestanowienie zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ile dni obywatel Ukrainy może przebywać w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi jest to 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni. Należy jednak pamiętać, że przy tym wyliczeniu bierze się pod uwagę wizyty we wszystkich państwach strefy Schengen. Jeśli obywatel Ukrainy planuje dłużej zostać w Polsce, by wykonywać tu pracę, powinien starać się o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy lub wizy.

Jak liczyć ruch bezwizowy?

Ruch bezwizowy, a dokładnie okres przebywania w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, liczy się cofając o 180 dni. Bierze się pod uwagę daty stempli w paszporcie Ukraińca. Data stempla wlicza się do sumy liczby dni ruchu bezwizowego. Jeśli Ukrainiec przebywający w Polsce na podstawie wizy krajowej uda się do innego państwa strefy Schengen, ten okres również zalicza się do maksymalnej liczby 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni kalendarzowych.

Ruch bezwizowy z Ukrainą - podstawa prawna

Podstawą prawną ruchu bezwizowego pomiędzy Polską i Ukrainą jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/850 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 539/2001, które wymienia państwa trzecie uprawnione do przekraczania granic zewnętrznych bez wizy. Rozporządzenie włączyło Ukrainę do listy z mocą obowiązującą od 11 czerwca 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruch bezwizowy z Ukrainą w 2022 roku - specustawa

Co zmieniło się w ruchu bezwizowym pomiędzy Polską i Ukrainą od 24 lutego 2022 r. czyli napaści Rosji na Ukrainę? Na podstawie przepisów specustawy ukraińskiej, czyli Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ruch bezwizowy został wydłużony. Specustawa przedłuża także dokumenty takie jak zezwolenie na pobyt czasowy i wizę. Ukrainiec, który przybył do Polski przed datą 24 lutego 2022 r. i jego dokumenty legalizujące pobyt w Polsce kończą swoją ważność po tej dacie, może legalnie pozostać w Polsce na dłuższy czas. To samo dotyczy ruchu bezwizowego. Jeśli obywatel Ukrainy przybył wcześniej do RP i limit 90 dni kończy się po dacie 24 lutego 2022 r., wydłuża się możliwość legalnego pobytu w Polsce.

Kwestie przedłużenia pobytu Ukraińców w Polsce związaną z wojną reguluje art. 42 specustawy. Wiza krajowa i zezwolenie na pobyt czasowy przedłuża się z mocy prawa do 31 grudnia 2022 r. Natomiast karta pobytu, polskie dokumenty tożsamości obywatela Ukrainy, dokumenty „zgoda na pobyt tolerowany” ulegają przedłużeniu o okres 18 miesięcy, licząc od końca legalnego pobytu. To samo dotyczy ruchu bezwizowego i wizy Schengen – możliwość legalnego pobytu wydłuża się o 18 miesięcy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 specustawy Ukraińcy przekraczający granicę z Polską od 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi na terytorium ich kraju i deklarują zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mają uznany pobyt w Polsce za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Wyjazd do Ukrainy i powrót do Polski po 24 lutego 2022 r.

W związku z zagadnieniem pobytu w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego Ukraińców rodzą się następujące pytania:

 1. Czy obywatel Ukrainy przebywający na terytorium Polski na podstawie ruchu bezwizowego przed 24 lutego 2022 r., który zgodnie z przepisami specustawy ma wydłużoną o 18 miesięcy możliwość przebywania w Polsce, po powrocie do swojego kraju będzie miał nadal prawo do pozostałych miesięcy z wspomnianych 18 miesięcy pobytu w Polsce?
 2. Od kiedy liczy się 18 miesięcy? Od 24 lutego 222 roku?
 3. Czy ponowny powrót do Polski będzie wiązał się z uznaniem pobytu tego obywatela Ukrainy za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy?

Zadaliśmy je Urzędowi do Spraw Cudzoziemców i otrzymaliśmy następującą odpowiedź od rzecznika prasowego Jakuba Dudziaka:

1. W sytuacji gdy obywatel Ukrainy przebywający dotychczas w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego wyjedzie z kraju i wjedzie z Ukrainy bezpośrednio do Polski ponownie wówczas będzie objęty zakresem art. 1 ust. 1 ustawy specjalnej.

Art. 1 ust. 1 specustawy:

Ustawa określa szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Okres 18 miesięcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy jest liczony od 24 lutego 2022 roku. Natomiast 18 miesięcy, o których mowa w art. 42 ust. 5 – 8 i ust. 10-11 oraz art. 44 liczone będzie od końca legalnego pobytu.

3. To zależy na jakiej podstawie obywatel Ukrainy przebywał w Polsce i na jakiej podstawie wjedzie ponownie do Polski, ponieważ zgodnie z art. 2 ust. przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do obywateli Ukrainy:

1) posiadających:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,

c) zezwolenie na pobyt czasowy,

d) status uchodźcy,

e) ochronę uzupełniającą,

f) zgodę na pobyt tolerowany.

W związku z powyższą wypowiedzią rzecznika UDSC należy uznać, że Ukraińcom przebywającym w Polsce już przed 24 lutego 2022 r. na podstawie ruchu bezwizowego legalny pobyt przedłuża się o 18 miesięcy, licząc od końca legalnego pobytu, który przewidywały dotychczasowe przepisy regulujące ruch bezwizowy.

W związku z odpowiedzią na pytanie 3. taka osoba może powrócić do Ukrainy i następnie z powrotem do Polski i będzie podlegała wówczas pod przepisy art. 1 ust. 1 specustawy. Zgodnie z art. 2 ust. 1 specustawy jej legalny 18-miesięczny pobyt liczy się wówczas od 24 lutego 2022 r. 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • gość
  2022-09-07 13:36:59
  Art 11. ust. 2. Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia, o którym mowa w art. 2 ust. 1.
  0
 • maczo
  2022-03-27 11:26:26
  bardzo dobrze
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szczyt UE w sprawie BHP

W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze? 

Mały ZUS plus wydłużony o rok

Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

O prawach dziecka - po dziecięcemu

Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?

Praca dzieci na roli - wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych

W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.

ZUS online: elektroniczne wiadomości i umawianie wizyt

Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.

Świadczenie wspierające - prace Sejmu trwają

Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?

Renta socjalna 2023
Co to jest renta socjalna? Co trzeba zrobić żeby dostać rentę socjalną? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? Ile wynosi renta socjalna w 2023 roku? Czy od decyzji lekarza w sprawie renty socjalnej można się odwołać?
Dzień Dziecka - czy dzieci mogą pracować?

W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa. 

Rynek IT w Polsce - specjaliści poszukiwani

Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science. 

KRUS - do 31 maja 2023 r. termin na złożenie oświadczenia o podatku

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.

Kryzys gospodarczy i niskie płace

Zakończyć kryzys rosnących kosztów utrzymania: podnieść płace, opodatkować zyski! Takie hasło przewodnie towarzyszy kampanii, którą prowadzi Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, czyli Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ETUC). Związki podkreślają konieczność wyrównania płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami jak i ogólnie zagwarantowanie wyższych wynagrodzeń.

Zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej - ostatnie dwa dni na wysłanie wniosku

Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty. 

Płace w sektorze IT w Polsce w 2023 roku hamują po latach dynamicznych wzrostów

Średnie wynagrodzenie rodzimych specjalistów w sektorze IT wzrosło – takie są wnioski wynikające z badania „Raport Płacowy 2023”, przeprowadzonego przez firmę badawczą Valueships na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA w lutym 2023 roku. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. r/r. Natomiast w przypadku kontraktów B2B pensje świadczących usługi urosły o 6 proc. r/r. Podwyżki te są odzwierciedleniem koniunktury, która w panowała w 2022 r. Na początku br. firmy deklarowały kolejne wzrosty płac. W związku z dynamicznymi zmianami w IT branżowi eksperci przewidują dalsze podwyżki, jednak nie na spodziewanych wcześniej poziomach. Według nich wyniosą one od 5 do 10 procent i będą dotyczyły jedynie konkretnych stanowisk, co wynika ze słabnącej sytuacji gospodarczej na świecie.

Czym jest urlop na żądanie?

Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

Praca zdalna i cyberbezpieczeństwo. Wyzwania dla pracodawców w erze pracy na odległość

W ostatnich latach praca zdalna stała się coraz popularniejsza, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszyła ten trend. Pracownicy coraz częściej pracują z domu lub innego miejsca poza tradycyjnym biurem. Choć praca zdalna ma wiele korzyści, to również stawia przed pracodawcami wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. 

Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli.