REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022

Ruch bezwizowy Ukraina Polska 2022 - zmiany specustawa od 24 lutego 2022 r.
Ruch bezwizowy Ukraina Polska 2022 - zmiany specustawa od 24 lutego 2022 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022 - ile dni Ukraińcy mogą przebywać w Polsce? Jak je liczyć? Na jakich zasadach się odbywa się ruch bezwizowy? Co zmieniła specustawa od 24 lutego 2022 roku?

Ruch bezwizowy z Ukrainą - ile dni?

Ruch bezwizowy pomiędzy Ukrainą i Polską funkcjonuje od 11 czerwca 2017 r. Obejmuje państwa strefy Schengen. Ruch bezwizowy polega na przekraczaniu granicy bez konieczności posiadania wizy. Wystarczy legitymować się paszportem biometrycznym. Posiadanie paszportu biometrycznego i przyjazd w ramach ruchu bezwizowego stanowi podstawę legalnego pobytu Ukraińca na terytorium RP i taka osoba może podjąć legalnie zatrudnienie w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowe warunki, jakie trzeba spełniać, by podróżować w ramach ruchu bezwizowego to: podanie uzasadnienia celu i warunków planowanego pobytu, posiadanie wymaganych środków finansowych oraz brak informacji o danej osobie w bazach danych jako osoby, wobec której dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu, niestanowienie zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ile dni obywatel Ukrainy może przebywać w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi jest to 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni. Należy jednak pamiętać, że przy tym wyliczeniu bierze się pod uwagę wizyty we wszystkich państwach strefy Schengen. Jeśli obywatel Ukrainy planuje dłużej zostać w Polsce, by wykonywać tu pracę, powinien starać się o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy lub wizy.

Jak liczyć ruch bezwizowy?

Ruch bezwizowy, a dokładnie okres przebywania w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, liczy się cofając o 180 dni. Bierze się pod uwagę daty stempli w paszporcie Ukraińca. Data stempla wlicza się do sumy liczby dni ruchu bezwizowego. Jeśli Ukrainiec przebywający w Polsce na podstawie wizy krajowej uda się do innego państwa strefy Schengen, ten okres również zalicza się do maksymalnej liczby 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni kalendarzowych.

Ruch bezwizowy z Ukrainą - podstawa prawna

Podstawą prawną ruchu bezwizowego pomiędzy Polską i Ukrainą jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/850 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 539/2001, które wymienia państwa trzecie uprawnione do przekraczania granic zewnętrznych bez wizy. Rozporządzenie włączyło Ukrainę do listy z mocą obowiązującą od 11 czerwca 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruch bezwizowy z Ukrainą w 2022 roku - specustawa

REKLAMA

Co zmieniło się w ruchu bezwizowym pomiędzy Polską i Ukrainą od 24 lutego 2022 r. czyli napaści Rosji na Ukrainę? Na podstawie przepisów specustawy ukraińskiej, czyli Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ruch bezwizowy został wydłużony. Specustawa przedłuża także dokumenty takie jak zezwolenie na pobyt czasowy i wizę. Ukrainiec, który przybył do Polski przed datą 24 lutego 2022 r. i jego dokumenty legalizujące pobyt w Polsce kończą swoją ważność po tej dacie, może legalnie pozostać w Polsce na dłuższy czas. To samo dotyczy ruchu bezwizowego. Jeśli obywatel Ukrainy przybył wcześniej do RP i limit 90 dni kończy się po dacie 24 lutego 2022 r., wydłuża się możliwość legalnego pobytu w Polsce.

Kwestie przedłużenia pobytu Ukraińców w Polsce związaną z wojną reguluje art. 42 specustawy. Wiza krajowa i zezwolenie na pobyt czasowy przedłuża się z mocy prawa do 31 grudnia 2022 r. Natomiast karta pobytu, polskie dokumenty tożsamości obywatela Ukrainy, dokumenty „zgoda na pobyt tolerowany” ulegają przedłużeniu o okres 18 miesięcy, licząc od końca legalnego pobytu. To samo dotyczy ruchu bezwizowego i wizy Schengen – możliwość legalnego pobytu wydłuża się o 18 miesięcy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 specustawy Ukraińcy przekraczający granicę z Polską od 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi na terytorium ich kraju i deklarują zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mają uznany pobyt w Polsce za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Wyjazd do Ukrainy i powrót do Polski po 24 lutego 2022 r.

W związku z zagadnieniem pobytu w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego Ukraińców rodzą się następujące pytania:

  1. Czy obywatel Ukrainy przebywający na terytorium Polski na podstawie ruchu bezwizowego przed 24 lutego 2022 r., który zgodnie z przepisami specustawy ma wydłużoną o 18 miesięcy możliwość przebywania w Polsce, po powrocie do swojego kraju będzie miał nadal prawo do pozostałych miesięcy z wspomnianych 18 miesięcy pobytu w Polsce?
  2. Od kiedy liczy się 18 miesięcy? Od 24 lutego 222 roku?
  3. Czy ponowny powrót do Polski będzie wiązał się z uznaniem pobytu tego obywatela Ukrainy za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy?

Zadaliśmy je Urzędowi do Spraw Cudzoziemców i otrzymaliśmy następującą odpowiedź od rzecznika prasowego Jakuba Dudziaka:

1. W sytuacji gdy obywatel Ukrainy przebywający dotychczas w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego wyjedzie z kraju i wjedzie z Ukrainy bezpośrednio do Polski ponownie wówczas będzie objęty zakresem art. 1 ust. 1 ustawy specjalnej.

Art. 1 ust. 1 specustawy:

Ustawa określa szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Okres 18 miesięcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy jest liczony od 24 lutego 2022 roku. Natomiast 18 miesięcy, o których mowa w art. 42 ust. 5 – 8 i ust. 10-11 oraz art. 44 liczone będzie od końca legalnego pobytu.

3. To zależy na jakiej podstawie obywatel Ukrainy przebywał w Polsce i na jakiej podstawie wjedzie ponownie do Polski, ponieważ zgodnie z art. 2 ust. przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do obywateli Ukrainy:

1) posiadających:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,

c) zezwolenie na pobyt czasowy,

d) status uchodźcy,

e) ochronę uzupełniającą,

f) zgodę na pobyt tolerowany.

W związku z powyższą wypowiedzią rzecznika UDSC należy uznać, że Ukraińcom przebywającym w Polsce już przed 24 lutego 2022 r. na podstawie ruchu bezwizowego legalny pobyt przedłuża się o 18 miesięcy, licząc od końca legalnego pobytu, który przewidywały dotychczasowe przepisy regulujące ruch bezwizowy.

W związku z odpowiedzią na pytanie 3. taka osoba może powrócić do Ukrainy i następnie z powrotem do Polski i będzie podlegała wówczas pod przepisy art. 1 ust. 1 specustawy. Zgodnie z art. 2 ust. 1 specustawy jej legalny 18-miesięczny pobyt liczy się wówczas od 24 lutego 2022 r. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA