REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Platformy pracy, takie jak Uber, Airbnb czy Upwork, oferują przestrzeń, w której ludzie mogą zarabiać pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.
rozwiń >

Platformy pracy, takie jak Uber, Airbnb czy Upwork, oferują przestrzeń, w której ludzie mogą zarabiać pieniądze, oferując swoje umiejętności lub udostępniając swoje zasoby. To nowe zjawisko jest reakcją na zmieniające się potrzeby i oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Praca platformowa daje większą elastyczność i niezależność, umożliwiając jednocześnie dostęp do szerokiej bazy klientów i możliwość szybkiego zarobku.

REKLAMA

Autopromocja

Praca platformowa w erze cyfrowej

Jednym z kluczowych elementów pracy platformowej jest wykorzystanie technologii i narzędzi internetowych do łączenia dostawców usług z klientami. W zależności od rodzaju platformy, pracownicy mogą oferować usługi z zakresu transportu, zakwaterowania, freelancingu, opieki nad dziećmi, a nawet dostarczania jedzenia. Praca platformowa umożliwia przekroczenie tradycyjnych granic rynku pracy i nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami na całym świecie.

Elastyczność i niezależność: Korzyści pracy platformowej

Jedną z największych zalet pracy platformowej jest elastyczność. Pracownicy mogą samodzielnie decydować o godzinach pracy i dostępności. To oznacza, że mogą pracować na pełen etat, częściowy etat lub wyłącznie wtedy, gdy mają na to ochotę lub czas. Dla wielu osób jest to niezwykle korzystne, zwłaszcza dla rodziców, studentów czy osób pracujących na drugim etacie. Praca platformowa pozwala na dostosowanie harmonogramu pracy do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Wyzwania pracy platformowej: Brak tradycyjnych świadczeń socjalnych i niepewność zatrudnienia

Praca platformowa ma również swoje wady. Jako samozatrudnieni, pracownicy platformowi nie mają dostępu do tradycyjnych świadczeń socjalnych, takich jak ubezpieczenie zdrowotne czy urlopy płatne. Ponadto, brak stabilności zatrudnienia i niepewność co do przyszłych zarobków mogą być wyzwaniem dla niektórych pracowników. Wielu z nich musi samodzielnie dbać o swoje finanse, płacąc podatki i opłacając ubezpieczenie społeczne.

Regulacje prawne i ochrona pracowników: Konieczność w pracy platformowej

Kolejnym aspektem, który wywołuje kontrowersje w przypadku pracy platformowej, jest kwestia praw pracowniczych. W niektórych krajach, pracownicy platformowi są uważani za niezależnych przedsiębiorców i nie mają dostępu do tych samych praw i ochrony, co tradycyjni pracownicy. Oznacza to, że mogą nie mieć prawa do minimalnej płacy, płatnego urlopu czy ochrony przed dyskryminacją. To jest obszar, który wymaga dalszych badań i regulacji prawnych, aby zapewnić uczciwe warunki pracy dla pracowników platformowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca platformowa a gospodarka: Wpływ na tradycyjne modele biznesowe i branże

Praca platformowa ma ogromny wpływ na gospodarkę i rynek pracy. Z jednej strony, umożliwia łatwiejszy dostęp do pracy dla wielu osób, zwłaszcza tych o niższych kwalifikacjach lub osobom, które nie mogą znaleźć tradycyjnego zatrudnienia. Z drugiej strony, może prowadzić do zwiększenia niepewności zatrudnienia i nierówności dochodowych. Dlatego ważne jest, aby monitorować i regulować ten sektor, aby zapewnić uczciwe warunki pracy i ochronę praw pracowników.

Ponadto, praca platformowa ma również wpływ na tradycyjne modele biznesowe i branże. Firmy, które nie dostosowują się do zmieniających się trendów, mogą być zmuszone do konkurowania z platformami pracy, które oferują tanie usługi i większą elastyczność. To z kolei może prowadzić do obniżenia cen usług i trudności w utrzymaniu stabilności finansowej dla tradycyjnych przedsiębiorstw.

Praca platformowa jako globalne wyzwanie: Konkurencja na międzynarodowym rynku pracy

REKLAMA

Jednak praca platformowa nie jest tylko dla osób poszukujących dodatkowego źródła dochodu. Dla niektórych osób stała się głównym źródłem utrzymania. Freelancerzy i specjaliści działający na platformach takich jak Upwork czy Fiverr mają możliwość oferowania swoich umiejętności globalnej bazie klientów. Dzięki temu mają większe szanse na znalezienie interesujących projektów i zarabianie na nich. Praca platformowa otwiera drzwi do globalnej konkurencji i umożliwia pracownikom zdalnym konkurowanie na międzynarodowym rynku pracy.

W ostatnich latach obserwuje się również rozwój platform pracy skierowanych do specjalistów z konkretnych branż. Na przykład, istnieją platformy dla programistów, projektantów graficznych, konsultantów biznesowych itp. Tego rodzaju platformy umożliwiają pracownikom zdalnym dostęp do wysokiej jakości projektów i klientów, którzy szukają konkretnych umiejętności. Dzięki temu specjaliści mogą rozwijać się zawodowo i budować reputację w swojej dziedzinie.

Społeczne postrzeganie pracy: Praca platformowa a nowe podejście do kariery

Warto również zauważyć, że praca platformowa ma znaczący wpływ na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega pracę. Tradycyjnie praca była związana z zatrudnieniem na pełny etat w jednej firmie przez długie lata. Jednak obecnie coraz więcej osób wybiera pracę na platformach, gdzie mogą być zarówno pracownikami, jak i przedsiębiorcami. To zmienia nasze podejście do kariery zawodowej i wymaga większej elastyczności i adaptacji.

Praca platformowa to nowy i dynamiczny model zatrudnienia, który wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Daje pracownikom większą elastyczność i niezależność, ale jednocześnie niesie ze sobą wiele wyzwań, takich jak brak dostępu do tradycyjnych świadczeń socjalnych i niepewność zatrudnienia. Wpływ pracy platformowej na gospodarkę i rynek pracy jest znaczący, dlatego ważne jest, aby kontynuować badania i rozwijać odpowiednie regulacje prawne w celu zapewnienia uczciwych warunków pracy dla wszystkich pracowników platformowych.

Podsumowując, praca platformowa stanowi rewolucję na rynku pracy. Oferuje wiele korzyści, takich jak większa elastyczność, dostęp do globalnego rynku i możliwość zarabiania pieniędzy na swoich warunkach. Jednak wymaga również rozwiniętych regulacji prawnych i ochrony pracowników przed wyzwaniami związanymi z niepewnością zatrudnienia i brakiem tradycyjnych świadczeń socjalnych. Praca platformowa ma potencjał do dalszego rozwoju i wpływu na przyszłość rynku pracy, dlatego istotne jest, aby monitorować i dostosowywać się do tych zmian w odpowiedni sposób.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA