REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Platformy pracy, takie jak Uber, Airbnb czy Upwork, oferują przestrzeń, w której ludzie mogą zarabiać pieniądze
Platformy pracy, takie jak Uber, Airbnb czy Upwork, oferują przestrzeń, w której ludzie mogą zarabiać pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.
rozwiń >

Platformy pracy, takie jak Uber, Airbnb czy Upwork, oferują przestrzeń, w której ludzie mogą zarabiać pieniądze, oferując swoje umiejętności lub udostępniając swoje zasoby. To nowe zjawisko jest reakcją na zmieniające się potrzeby i oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców. Praca platformowa daje większą elastyczność i niezależność, umożliwiając jednocześnie dostęp do szerokiej bazy klientów i możliwość szybkiego zarobku.

Autopromocja

Praca platformowa w erze cyfrowej

Jednym z kluczowych elementów pracy platformowej jest wykorzystanie technologii i narzędzi internetowych do łączenia dostawców usług z klientami. W zależności od rodzaju platformy, pracownicy mogą oferować usługi z zakresu transportu, zakwaterowania, freelancingu, opieki nad dziećmi, a nawet dostarczania jedzenia. Praca platformowa umożliwia przekroczenie tradycyjnych granic rynku pracy i nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami na całym świecie.

Elastyczność i niezależność: Korzyści pracy platformowej

Jedną z największych zalet pracy platformowej jest elastyczność. Pracownicy mogą samodzielnie decydować o godzinach pracy i dostępności. To oznacza, że mogą pracować na pełen etat, częściowy etat lub wyłącznie wtedy, gdy mają na to ochotę lub czas. Dla wielu osób jest to niezwykle korzystne, zwłaszcza dla rodziców, studentów czy osób pracujących na drugim etacie. Praca platformowa pozwala na dostosowanie harmonogramu pracy do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Wyzwania pracy platformowej: Brak tradycyjnych świadczeń socjalnych i niepewność zatrudnienia

Praca platformowa ma również swoje wady. Jako samozatrudnieni, pracownicy platformowi nie mają dostępu do tradycyjnych świadczeń socjalnych, takich jak ubezpieczenie zdrowotne czy urlopy płatne. Ponadto, brak stabilności zatrudnienia i niepewność co do przyszłych zarobków mogą być wyzwaniem dla niektórych pracowników. Wielu z nich musi samodzielnie dbać o swoje finanse, płacąc podatki i opłacając ubezpieczenie społeczne.

Regulacje prawne i ochrona pracowników: Konieczność w pracy platformowej

Kolejnym aspektem, który wywołuje kontrowersje w przypadku pracy platformowej, jest kwestia praw pracowniczych. W niektórych krajach, pracownicy platformowi są uważani za niezależnych przedsiębiorców i nie mają dostępu do tych samych praw i ochrony, co tradycyjni pracownicy. Oznacza to, że mogą nie mieć prawa do minimalnej płacy, płatnego urlopu czy ochrony przed dyskryminacją. To jest obszar, który wymaga dalszych badań i regulacji prawnych, aby zapewnić uczciwe warunki pracy dla pracowników platformowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca platformowa a gospodarka: Wpływ na tradycyjne modele biznesowe i branże

Praca platformowa ma ogromny wpływ na gospodarkę i rynek pracy. Z jednej strony, umożliwia łatwiejszy dostęp do pracy dla wielu osób, zwłaszcza tych o niższych kwalifikacjach lub osobom, które nie mogą znaleźć tradycyjnego zatrudnienia. Z drugiej strony, może prowadzić do zwiększenia niepewności zatrudnienia i nierówności dochodowych. Dlatego ważne jest, aby monitorować i regulować ten sektor, aby zapewnić uczciwe warunki pracy i ochronę praw pracowników.

Ponadto, praca platformowa ma również wpływ na tradycyjne modele biznesowe i branże. Firmy, które nie dostosowują się do zmieniających się trendów, mogą być zmuszone do konkurowania z platformami pracy, które oferują tanie usługi i większą elastyczność. To z kolei może prowadzić do obniżenia cen usług i trudności w utrzymaniu stabilności finansowej dla tradycyjnych przedsiębiorstw.

Praca platformowa jako globalne wyzwanie: Konkurencja na międzynarodowym rynku pracy

Jednak praca platformowa nie jest tylko dla osób poszukujących dodatkowego źródła dochodu. Dla niektórych osób stała się głównym źródłem utrzymania. Freelancerzy i specjaliści działający na platformach takich jak Upwork czy Fiverr mają możliwość oferowania swoich umiejętności globalnej bazie klientów. Dzięki temu mają większe szanse na znalezienie interesujących projektów i zarabianie na nich. Praca platformowa otwiera drzwi do globalnej konkurencji i umożliwia pracownikom zdalnym konkurowanie na międzynarodowym rynku pracy.

W ostatnich latach obserwuje się również rozwój platform pracy skierowanych do specjalistów z konkretnych branż. Na przykład, istnieją platformy dla programistów, projektantów graficznych, konsultantów biznesowych itp. Tego rodzaju platformy umożliwiają pracownikom zdalnym dostęp do wysokiej jakości projektów i klientów, którzy szukają konkretnych umiejętności. Dzięki temu specjaliści mogą rozwijać się zawodowo i budować reputację w swojej dziedzinie.

Społeczne postrzeganie pracy: Praca platformowa a nowe podejście do kariery

Warto również zauważyć, że praca platformowa ma znaczący wpływ na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega pracę. Tradycyjnie praca była związana z zatrudnieniem na pełny etat w jednej firmie przez długie lata. Jednak obecnie coraz więcej osób wybiera pracę na platformach, gdzie mogą być zarówno pracownikami, jak i przedsiębiorcami. To zmienia nasze podejście do kariery zawodowej i wymaga większej elastyczności i adaptacji.

Praca platformowa to nowy i dynamiczny model zatrudnienia, który wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Daje pracownikom większą elastyczność i niezależność, ale jednocześnie niesie ze sobą wiele wyzwań, takich jak brak dostępu do tradycyjnych świadczeń socjalnych i niepewność zatrudnienia. Wpływ pracy platformowej na gospodarkę i rynek pracy jest znaczący, dlatego ważne jest, aby kontynuować badania i rozwijać odpowiednie regulacje prawne w celu zapewnienia uczciwych warunków pracy dla wszystkich pracowników platformowych.

Podsumowując, praca platformowa stanowi rewolucję na rynku pracy. Oferuje wiele korzyści, takich jak większa elastyczność, dostęp do globalnego rynku i możliwość zarabiania pieniędzy na swoich warunkach. Jednak wymaga również rozwiniętych regulacji prawnych i ochrony pracowników przed wyzwaniami związanymi z niepewnością zatrudnienia i brakiem tradycyjnych świadczeń socjalnych. Praca platformowa ma potencjał do dalszego rozwoju i wpływu na przyszłość rynku pracy, dlatego istotne jest, aby monitorować i dostosowywać się do tych zmian w odpowiedni sposób.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA