REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dorywcza: Wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

Praca dorywcza jest formą zatrudnienia polegającą na wykonywaniu krótkoterminowych, tymczasowych lub nieregularnych zadań
Praca dorywcza jest formą zatrudnienia polegającą na wykonywaniu krótkoterminowych, tymczasowych lub nieregularnych zadań
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca dorywcza stała się powszechnym zjawiskiem w dzisiejszej nowoczesnej gospodarce. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zatrudnienia ze względu na elastyczność, możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy oraz zdobycia nowych umiejętności. Jednak dla specjalistów HR, praca dorywcza wiąże się zarówno z wyzwaniami, jak i możliwościami. 

W niniejszym artykule omówimy te kwestie, analizując wyzwania związane z zarządzaniem pracownikami dorywczymi oraz przedstawiając strategie, które pomogą specjalistom HR wykorzystać potencjał pracy dorywczej w nowoczesnej gospodarce.

Autopromocja

Praca dorywcza jest formą zatrudnienia polegającą na wykonywaniu krótkoterminowych, tymczasowych lub nieregularnych zadań. Charakteryzuje się elastycznym harmonogramem pracy i często jest oparta na umowach cywilnoprawnych. Pracownicy dorywczy zazwyczaj nie mają stałego miejsca zatrudnienia i często wykonują różnorodne zadania dla różnych pracodawców.

Praca dorywcza wyzwaniem dla działów HR

Jednym z największych wyzwań dla specjalistów HR związanych z pracą dorywczą jest skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników dorywczych. Wiele organizacji korzysta z platform online, takich jak portale ogłoszeniowe lub platformy freelancerskie, aby znaleźć odpowiednich kandydatów. Jednak w przypadku pracy dorywczej, istotne jest dokładne określenie wymagań i umiejętności potrzebnych do wykonania danego zadania oraz umiejętność dokonania szybkiej oceny kandydatów.

Pracownicy dorywczy często nie mają takiego samego poziomu zaangażowania i lojalności jak pracownicy na stałe etaty. Specjaliści HR muszą więc podjąć wysiłki, aby utrzymać wysoki poziom motywacji i zaangażowania pracowników dorywczych. To może obejmować dostarczanie jasnych celów, odpowiednich nagród, możliwości rozwoju i uczestnictwa w projektach interesujących dla pracownika.

Jedną z charakterystycznych cech pracy dorywczej jest elastyczność harmonogramu pracy. Dla specjalistów HR stanowi to wyzwanie w zakresie planowania zasobów ludzkich i zapewnienia odpowiedniej liczby pracowników w odpowiednich momentach. Konieczne jest skuteczne zarządzanie grafikami pracy, komunikacja z pracownikami dorywczymi w celu potwierdzenia dostępności oraz elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest, aby specjaliści HR zapewnili, że pracownicy dorywczy są traktowani uczciwie i równo. To oznacza, że wszyscy pracownicy, niezależnie od formy zatrudnienia, powinni mieć równy dostęp do możliwości rozwoju, szkoleń, awansów i innych korzyści oferowanych przez organizację. Ważne jest również unikanie dyskryminacji i zapewnienie, że prawa pracowników dorywczych są respektowane.

Praca dorywcza stwarza nowe możliwości

Praca dorywcza daje organizacjom możliwość zwiększenia elastyczności i skalowalności zespołów. Specjaliści HR mogą korzystać z pracowników dorywczych, aby zaspokoić krótkotrwałe zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą w przypadku wzmożonego popytu, projektów specjalistycznych lub okresowych obciążeń pracy. Praca dorywcza umożliwia organizacjom szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe i zapewnia dostęp do specjalistycznych umiejętności na krótki okres czasu.

Praca dorywcza daje organizacjom możliwość pozyskiwania specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Specjaliści HR mogą korzystać z pracowników dorywczych, którzy posiadają unikalne umiejętności lub doświadczenie w konkretnej dziedzinie. Może to obejmować specjalistów IT, projektantów graficznych, tłumaczy językowych czy ekspertów ds. marketingu. Dzięki pracy dorywczej organizacje mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, nie ponosząc długoterminowych kosztów związanych z zatrudnieniem stałego pracownika.

Praca dorywcza może przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku organizacji. Jeśli specjaliści HR zapewnią, że pracownicy dorywczy są traktowani uczciwie i równo, a ich prawa są respektowane, to organizacja może zyskać reputację jako atrakcyjny pracodawca. Pozytywne doświadczenia pracowników dorywczych mogą prowadzić do pozytywnych rekomendacji, a nawet do chęci przekształcenia pracy dorywczej w stałe zatrudnienie.

Praca dorywcza daje możliwość testowania potencjalnych kandydatów na stałe stanowiska. Specjaliści HR mogą korzystać z pracy dorywczej jako formy okresowego lub tymczasowego zatrudnienia, aby ocenić umiejętności i dopasowanie kandydatów do organizacji. W ten sposób można ograniczyć ryzyko związane z błędnymi decyzjami rekrutacyjnymi i zwiększyć szanse na znalezienie najlepszego kandydata na stałe stanowisko.

Strategie zarządzania pracą dorywczą dla specjalistów HR

Ważne jest opracowanie jasnej polityki dotyczącej pracy dorywczej, która określa zasady rekrutacji, selekcji, wynagradzania i traktowania pracowników dorywczych. Polityka powinna uwzględniać równość szans, uczciwe wynagradzanie, klarowne umowy i oczekiwania dotyczące wykonywanych zadań. Jasna polityka pomoże zarówno pracownikom dorywczym, jak i specjalistom HR w unikaniu nieporozumień i konfliktów.

Specjaliści HR mogą wykorzystać technologię i narzędzia rekrutacyjne, aby ułatwić proces rekrutacji i selekcji pracowników dorywczych. Portale ogłoszeniowe, platformy freelancerskie i systemy zarządzania zasobami ludzkimi (HRMS) mogą pomóc w skutecznym pozyskiwaniu, ocenie i zarządzaniu pracownikami dorywczymi. Automatyzacja procesów rekrutacyjnych może przyspieszyć i usprawnić cały proces.

Współpraca z agencjami doradztwa personalnego może być wartościowym narzędziem dla specjalistów HR w zarządzaniu pracą dorywczą. Agencje te mogą pomóc w pozyskiwaniu, selekcji i administracji pracownikami dorywczymi, co daje specjalistom HR więcej czasu na inne kluczowe zadania. Ważne jest jednak wybieranie wiarygodnych agencji, które przestrzegają etycznych standardów i oferują wysokiej jakości usługi.

Specjaliści HR powinni wreszcie dążyć do tworzenia inkludującej kultury organizacyjnej, która uwzględnia zarówno pracowników na stałe etaty, jak i pracowników dorywczych. Ważne jest zapewnienie, że wszyscy pracownicy są traktowani z szacunkiem i równością, niezależnie od formy zatrudnienia. Inkludująca kultura organizacyjna sprzyja budowaniu pozytywnych relacji, zaangażowaniu i zadowoleniu pracowników.

Podsumowując, praca dorywcza w nowoczesnej gospodarce stanowi zarówno wyzwania, jak i możliwości dla specjalistów HR. Skuteczne zarządzanie procesem rekrutacji, motywacją pracowników dorywczych, elastycznym harmonogramem pracy oraz dbałość o równość i inkluzję są kluczowe dla wykorzystania potencjału pracy dorywczej. Praca dorywcza może zapewnić organizacjom elastyczność, skalowalność, specjalistyczną wiedzę i umiejętności, a także pozytywny wizerunek. Jednak sukces wymaga jasnej polityki, współpracy z agencjami doradztwa personalnego, wykorzystania technologii oraz tworzenia inkludującej kultury organizacyjnej. Współpraca z pracownikami dorywczymi oparta na komunikacji, zapewnieniu odpowiednich warunków pracy i możliwości rozwoju, umożliwi budowanie trwałych relacji i pozytywnych doświadczeń pracowniczych. Praca dorywcza, gdy jest odpowiednio zarządzana, może stać się wartościowym elementem strategii HR i przyczynić się do osiągnięcia sukcesu organizacji w nowoczesnej gospodarce.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA