Opieka wytchnieniowa 2023
REKLAMA
REKLAMA
- Opieka wytchnieniowa 2023
- Jak wygląda procedura?
- Dla kogo opieka wytchnieniowa oraz asystent osobisty?
- Na czym polega opieka wytchnieniowa i pomoc asystenta?
- Czym jest Fundusz Solidarnościowy?
- Ile w 2022 r. kosztuje godzina opieki wytchnieniowej?
- Czym się różni pobyt dzienny od całodobowego?
Opieka wytchnieniowa 2023
W październiku 2022 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło dla jednostek samorządu terytorialnego nabór wniosków na 2023 r. na finansowanie tzw. opieki wytchnieniowej oraz asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
REKLAMA
Jak wygląda procedura?
Wnioski do właściwego wojewody gminy i powiaty mogą składać tylko do 10 listopada 2022 r. Kolejno wojewoda w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje rekomendowaną przez siebie listę podmiotów, które chciałaby skorzystać z finansowania z Funduszu Solidarnościowego. Wojewoda ma na to 15 dni, ponieważ do 25 listopada 2022 r. pismo ma trafić do Ministerstwa. Do dnia 9 grudnia 2022 r. Ministerstwo ogłosi listę dofinansowanych wniosków, dokonując uprzednio weryfikacji listy podmiotów.
Dla kogo opieka wytchnieniowa oraz asystent osobisty?
Program pomocowy jest generalnie wsparciem członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
-
dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
-
osobami posiadającymi:
-
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) albo
-
orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy)
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Gmina czy powiat przyznaje usługi opieki wytchnieniowej na podstawie adresu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, uwzględniając potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnymi.
Na czym polega opieka wytchnieniowa i pomoc asystenta?
Pomoc z programu skierowana jest głównie do osób z niepełnosprawnościami ale też do ich rodzin. W czasie kiedy opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny przejmuje opiekun, rodzina ma wówczas czas na załatwienie bieżących spraw życia codziennego czy też może po prostu odpocząć. Opiekun czy asystent pomaga osobom niepełnosprawnym w życiu codziennym, przy wykonywaniu codziennych czynnościach (czy to higienicznych - mycie, czesanie, ubieranie czy rehabilitacyjnych jak i zdrowotnych – podawanie leków, robienie zastrzyków). Opiekun ma też możliwość zabrać taką osobę do lekarza, na zakupy, do urzędu czy też może iść z nią na spacer. Wykonuje więc takie czynności jakie wykonywał był rodzic czy prawny opiekun.
Czym jest Fundusz Solidarnościowy?
Fundusz Solidarnościowy jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Fundusz został utworzony na mocy ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1787 ze zm.).
Środki dla jednostek samorządu terytorialnego przekazywane są z Funduszu Solidarnościowego. W 2023 r. państwo na realizację programu dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin przeznaczy kilkaset mln zł. Celem Funduszu jest udzielanie wsparcia społecznego, zawodowego, zdrowotnego oraz finansowego osobom niepełnosprawnym jak i emerytom i rencistom. Założeniem jest wpływanie na większy komfort życia ww. grup społecznych oraz ich rodzin. W ramach działania Funduszu i pomocy dla niepełnosprawnych wprowadzono dodatkowe wsparcie finansowe dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w postaci świadczenia uzupełniającego. Z Funduszu pokrywane są też 13-tki i 14-tki w ramach dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.
Z dniem 30 października 2022 r. zakres działania Funduszu Solidarnościowego będzie szerszy, ponieważ zacznie obowiązywać przepis wskazujący na tok, że Fundusz może wspierać działania na rzecz rozwoju ekonomii społecznej, w szczególności działania w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej podejmowane przez przedsiębiorstwo społeczne na rzecz swoich pracowników będących osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
Ile w 2022 r. kosztuje godzina opieki wytchnieniowej?
W 2022 r. dana osoba niepełnosprawna ma prawo do maksymalnie 240 godzin opieki nad nią w ramach pobytu dziennego oraz 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego. Wynagrodzenie dla opiekuna wynosi 40,00 zł brutto za godzinę zegarową opieki.
Czym się różni pobyt dzienny od całodobowego?
Świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego ma miejsce w:
-
miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
-
ośrodku wsparcia,
-
innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu,
-
domu pomocy społecznej
Świadczenie usług opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu całodobowego ma miejsce w:
-
ośrodku wsparcia,
-
ośrodku/placówce wpisanej do rejestru właściwego wojewody zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym,
-
innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu,
-
domu pomocy społecznej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1787 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat