REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Centrum Wsparcia Młodych w Urzędzie Pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej otwarto Centrum Wsparcia Młodych. Centrum będzie się skupiało na nowych metod wsparcia osób do 30 r. życia, bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia. Urząd otrzymał  750 tysięcy zł. na realizację projektu.

Centrum Wsparcia Młodych w Urzędzie Pracy

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej otwarto Centrum Wsparcia Młodych. 

REKLAMA

Autopromocja

"Droga do zatrudnienia – centrum wsparcia młodych" to najnowszy projekt, który powstał w ramach naboru Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: "Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży" i finansowany jest z rezerwy finansowej Funduszu Pracy.

Czas na Młodych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje przeznaczenie na program „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży” 60-ciu mln złotych w latach 2023 – 2024.

Projekt był szczególnie skierowany do Powiatowych Urzędów Pracy działających na terenie powiatów, w których udział osób młodych wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest szczególnie wysoki (przekracza średnią dla kraju). Celem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pilotażowych dotyczących wypracowania i przetestowania nowych metod wsparcia osób do 30 r. życia, bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia, integrującego wybrane usługi publiczne, w celu stworzenia rozwiązań systemowych.

Jak można pomóc młodym osobom na rynku pracy?

Zakres udzielanego wsparcia i informacji dla osób do 30 r. ż. dotyczy następujących obszarów, które są szczególnie ważne przy aktywizacji bezrobotnych młodych osób, czy też przy wdrażaniu ich w rynek pracy: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego;

b) udzielania informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej;

c) doradztwa psychologicznego;

d) doradztwa w zakresie edukacji;

e) doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej;

f) doradztwa w zakresie możliwości mieszkaniowych;

g) doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego.

750 tys. zł dla PUP w Rudzie Śląskiej

Jak podaje PAP: 

"Jestem przekonany, że otwarcie Centrum Wsparcia Młodych przyczyni się do wyeliminowania barier oraz ograniczeń, które negatywnie wpływają na możliwość podjęcia zatrudnienia i rozwój na rynku pracy" – podkreślił w informacji prasowej Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

"Kwota, którą otrzymaliśmy na realizację projektu, wynosi 750 tysięcy zł. Celem jest opracowanie i przetestowanie koncepcji punktów doradztwa i zintegrowanych usług dla młodzieży na zasadzie jednego okienka, w którym każda osoba do 30. roku życia może uzyskać wsparcie i informację m.in. w zakresie możliwości zatrudnienia, edukacji, zdrowia" – zaznaczyła Beata Płaczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej.

Projekty mogą być realizowane przez urzędy samodzielnie lub w partnerstwie. Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej postanowił działać w partnerstwie z takimi instytucjami jak:

 • Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości,
 • Urząd Skarbowy,
 • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,
 •  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
 • Ośrodek Interwencji Kryzysowej,
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.

Kiedy ruszyło Centrum Wsparcia Młodych w Rudzie Śląskiej i jak wspiera młodych?

Centrum Wsparcia Młodych ruszyło 1 września 2023 r. Co ważne może je odwiedzić każdy bez rejestracji w urzędzie.

Centrum jest obsługiwane przez jednego głównego doradcę, który udziela potrzebnych informacji, przedstawia ofertę wsparcia w projekcie, realizuje spotkania doradcze, ustala indywidualnie zaplanowaną ścieżkę wsparcia oraz oferuje i ustala terminy spotkań bądź konsultacji. Odbywa się poradnictwo indywidualne i grupowe, w tym:

 • opracowanie CV,
 • indywidualne szkolenie zawodowe,
 • wsparcie psychologa przy współpracy z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej,
 • pomoc prawna z radcą prawnym,
 • indywidualne porady ze specjalistą MOPS.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA