Praca cudzoziemców. Czy student – cudzoziemiec musi mieć zezwolenie na pracę
REKLAMA
REKLAMA
Kwestię zwolnienia z obowiązku posiadania przez cudzoziemca z kraju trzeciego zezwolenia na pracę regulują przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. O studentach czytamy w § 1 pkt 10 ww. rozporządzenia.
REKLAMA
Zgodnie z tym przepisem powierzenie cudzoziemcowi wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę jest dopuszczalne w przypadku cudzoziemców będących:
- studentami studiów stacjonarnych odbywanych w Rzeczypospolitej Polskiej lub
- uczestnikami stacjonarnych studiów doktoranckich odbywanych w Rzeczypospolitej Polskiej.
Studia stacjonarne, czyli jakie?
W przywołanym wyżej przepisie czytamy, że z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę zwolniony jest student studiów stacjonarnych (dawniej dziennych). Zgodnie z art. 63 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce studia są prowadzone w formie:
- studiów stacjonarnych, w ramach których co najmniej połowa punktów ECTS (Europejski System Transferu Punktów) objętych programem studiów jest uzyskiwana w ramach zajęć z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów,
- studiów niestacjonarnych wskazanych w uchwale senatu, w ramach których mniej niż połowa punktów ECTS objętych programem studiów może być uzyskiwana z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów.
Warto jeszcze dodać, że zgodnie z art. 64 ww. ustawy studia są prowadzone na poziomie:
- studiów pierwszego stopnia,
- studiów drugiego stopnia,
- jednolitych studiów magisterskich.
Z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi / powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy) zwolnieni są jedynie studenci studiów stacjonarnych odbywających się na polskiej uczelni. Nie ma tu znaczenia, czy studia są na uczelni publicznej, czy niepublicznej.
Zwolnienie z tego obowiązku nie dotyczy studentów (cudzoziemców), którzy studiują na studiach niestacjonarnych (zaocznych, wieczorowych, eksternistycznych itp.).
„cudzoziemiec musi odpowiednio udokumentować swoje uprawnienie do świadczenia pracy bez zezwolenia na pracę, przedkładając podmiotowi powierzającemu pracę ważną legitymację studencką, poświadczającą odbywanie w Polsce studiów wyższych w formie stacjonarnej.”
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat