REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza Dama RP podjęła wspólną inicjatywę z PIP. Ogłoszono ogólnopolską kampanię „Legitna praca”. Czym jest kampania „Legitna praca”? Jakie działania podejmuje PIP na rzecz młodych ludzi wkraczających na rynek pracy? Z jakimi ryzykami wiąże się pierwsza praca?
rozwiń >

Pierwsza Dama o kampanii

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser – Duda w ramach swoich inicjatyw nawiązała kontakt z Państwową Inspekcję Pracy, podkreśla:

REKLAMA

Autopromocja

 „Zachęcam wszystkich młodych ludzi, którzy noszą się z zamiarem podjęcia sezonowej pracy, by skorzystali również z programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”, który jest częścią kampanii, a realizowany będzie we współpracy z krajowymi placówkami oświatowymi.

Popieram gorąco Państwową Inspekcję Pracy w jej staraniach, by pierwsze w życiu zatrudnienie nie okazało się źródłem poważnych problemów i związanych z nimi zniechęcenia i stresu.

Życzę, by wejście na rynek pracy dla każdego ucznia i studenta było jak najłatwiejsze, by uzbrojeni w odpowiednią wiedzę zdawali sobie sprawę z przysługujących im praw, nie tylko obowiązków.”.

Do kogo adresowana jest kampania „Legitna praca”?

Ogólnopolska kampania „Legitna praca” ogłoszona przez Państwową Inspekcję Pracy ma głównie na celu ochronę pracy młodych osób, w tym młodocianych. Młode osoby wkraczające na rynek pracy, w tym uczniowie ale i studenci powinny być świadome swoich praw, m.in. w zakresie wynagrodzenia, czasu pracy, rodzaju umowy, urlopów, nadgodzin, wypadków przy pracy, chorób zawodowych, obowiązków, różnic pomiędzy prawem pracy a prawem cywilnym w zakresie umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypadki przy pracy młodych osób

REKLAMA

Jak podaje PIP - Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w swoich badaniach dowodzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego wypadku w pracy jest wyższe w przypadku osób w wieku 18–24 lata niż co do starszych pracowników, powyżej 24 roku życia. Skąd może wynikać duży współczynnik wypadków? Z kilku przyczyn:

1. Młode osoby nie są należycie czy też w ogóle przeszkolone przez podmiot zatrudniający w zakresie BHP. Często nie mają zapewnionych środków ochrony indywidualnej, nie mają świadomości jak świadczyć pracę aby nie doszło do choroby zawodowej czy wypadku przy pracy. Co gorsza często pracodawcy, nie dbają o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony.

2. Pracownicy młodociani a nawet niekiedy studenci nie zawsze są wystarczająco psychicznie dojrzali i świadomi swoich praw oraz obowiązku. Czasami wolą przemilczeć pewne niedociągnięcia czy też ignorują świadomie zagrożenia – aby tylko nie stracić pracy. Najczęściej młode osoby dorabiają na wakacjach, świadcząc prace sezonowe czy też wykonują pracę w celu przyuczenia do danego zawodu, np. fryzjera czy mechanika.

3. Brak świadomości prawnej i skutków nielegalnej pracy czy też np. wypadków przy pracy.

Jakie są cele kampanii „Legitna praca”?

Podstawowymi celami kampanii „Legitna praca” jest upowszechnienie w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodych pracowników wiedzy na temat praw, obowiązków, konsekwencji prawnych nieprzestrzegania prawa pracy. Ponadto:

  • Kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy.
  • Informowanie o możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej udzielanej przez Państwową Inspekcję Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości w zatrudnieniu.
  • Tworzenie kultury bezpieczeństwa wśród młodych pracowników, poprzez kreowanie postaw i wartości związanych z eliminowaniem ryzyka zawodowego.

Jakie działania podejmuje PIP celem ochrony młodych pracowników?

Państwowa Inspekcja pracy wprowadził program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”. Program został wdrożony w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych. Jakie działania są podejmowane w ramach programu:

  1. Działania w mediach upowszechniające wśród młodzieży wiedzę z zakresu prawa pracy i bhp.
  2. Konkursy wiedzy z dziedziny prawa pracy.
  3. Wydawnictwa edukacyjne i inicjatywy popularyzacyjne, jak targi, dni kariery.
  4. Seminaria, konferencje, spotkania informacyjne – przy współudziale partnerów.
  5. Przygotowanie komiksów, grafik, plakatów.
  6. Szeroko pojęte działania w mediach społecznościowych.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
Link:
https://sklep.infor.pl/kodeks-pracy-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_
medium=linki-redakcyjne&utm_campaign=kodeks-pracy-2023-id102402

Z jakim najczęściej wątpliwościami mierzą się młodzi pracownicy?

Na stronie internetowej PIP można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez młodych pracowników, są to:

  1. Podpisałem umowę, zaczynam pracę. Czy jestem już pracownikiem?
  2. Mam ustną umowę z pracodawcą. Czy jest ona ważna?
  3. Właśnie podpisałam trzecią umowę o pracę na czas określony z tą samą firmą. Ile jeszcze takich umów może ze mną podpisać pracodawca? Czy jest jakiś limit?
  4. Kim jest pracownik młodociany?
  5. Ile godzin dziennie może pracować młodociany?
  6. Czy pracownikowi młodocianemu należą się przerwy w pracy?
  7. Czy pracownik młodociany może być zatrudniony w porze nocnej?
  8. Czy pracownik młodociany może pracować w godzinach nadliczbowych?
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

Od grudnia zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

500 plus dla niesamodzielnych - jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? [Katalog świadczeń]

Świadczenie 500 plus dla osoby niesamodzielnej wypłacane z ZUS od marca tego roku przysługuje większej liczbie osób. Przeciętnie przyznawane jest w kwocie 462 złotych, a maksymalnie można otrzymać 500 złotych. Od czego to zależy? Jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? Oto katalog świadczeń.

REKLAMA

Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków

Pracownicy, którym pozostały 4 lata do emerytury, podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem umowy o pracę nie można wypowiedzieć pracownicy, która ukończyła 56 lat oraz pracownikowi, który skończył 61 lat. Ochrona kończy się, gdy zostanie osiągnięty wiek emerytalny.

Kodeks pracy w 2025 roku – jakie ważne zmiany nas czekają?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie w 2025 roku. Pracodawcy zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Umowy cywilnoprawne będą wliczane do stażu pracy. Przepisy o układach zbiorowych pracy znajdą się w osobnej ustawie. Wzrośnie wiele świadczeń przysługujących pracownikom. Zmiany w prawie pracy obejmują szeroki zakres zagadnień - od praw pracowniczych po mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne i starsze.

Wybór instytucji zarządzającej PPK wymaga porozumienia z tzw. stroną społeczną

Wybór instytucji finansowej, która zarządza PPK, wymaga dokonania porozumienia ze stroną społeczną. Co to właściwie oznacza? Co więcej, porozumienia ze stroną społeczną wymaga również zmiana umowy o zarządzanie PPK oraz zmiana instytucji finansowej.

Za wcześnie na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Wynagrodzenia pracowników byłyby niższe

Tydzień pracy skrócony do czterech dni nie ma uzasadnienia. Krótszy tydzień pracy wymagałby zatrudnienia nowych pracowników. Niemożliwe byłoby utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie.

REKLAMA

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy. Komu przysługuje 20 dni, a kto może liczyć na 26 dni? Ile dni urlopu na żądanie w 2025 r.? Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r.?

Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?

REKLAMA