REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza Dama RP podjęła wspólną inicjatywę z PIP. Ogłoszono ogólnopolską kampanię „Legitna praca”. Czym jest kampania „Legitna praca”? Jakie działania podejmuje PIP na rzecz młodych ludzi wkraczających na rynek pracy? Z jakimi ryzykami wiąże się pierwsza praca?
rozwiń >

Pierwsza Dama o kampanii

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser – Duda w ramach swoich inicjatyw nawiązała kontakt z Państwową Inspekcję Pracy, podkreśla:

REKLAMA

Autopromocja

 „Zachęcam wszystkich młodych ludzi, którzy noszą się z zamiarem podjęcia sezonowej pracy, by skorzystali również z programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”, który jest częścią kampanii, a realizowany będzie we współpracy z krajowymi placówkami oświatowymi.

Popieram gorąco Państwową Inspekcję Pracy w jej staraniach, by pierwsze w życiu zatrudnienie nie okazało się źródłem poważnych problemów i związanych z nimi zniechęcenia i stresu.

Życzę, by wejście na rynek pracy dla każdego ucznia i studenta było jak najłatwiejsze, by uzbrojeni w odpowiednią wiedzę zdawali sobie sprawę z przysługujących im praw, nie tylko obowiązków.”.

Do kogo adresowana jest kampania „Legitna praca”?

Ogólnopolska kampania „Legitna praca” ogłoszona przez Państwową Inspekcję Pracy ma głównie na celu ochronę pracy młodych osób, w tym młodocianych. Młode osoby wkraczające na rynek pracy, w tym uczniowie ale i studenci powinny być świadome swoich praw, m.in. w zakresie wynagrodzenia, czasu pracy, rodzaju umowy, urlopów, nadgodzin, wypadków przy pracy, chorób zawodowych, obowiązków, różnic pomiędzy prawem pracy a prawem cywilnym w zakresie umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypadki przy pracy młodych osób

Jak podaje PIP - Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w swoich badaniach dowodzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego wypadku w pracy jest wyższe w przypadku osób w wieku 18–24 lata niż co do starszych pracowników, powyżej 24 roku życia. Skąd może wynikać duży współczynnik wypadków? Z kilku przyczyn:

1. Młode osoby nie są należycie czy też w ogóle przeszkolone przez podmiot zatrudniający w zakresie BHP. Często nie mają zapewnionych środków ochrony indywidualnej, nie mają świadomości jak świadczyć pracę aby nie doszło do choroby zawodowej czy wypadku przy pracy. Co gorsza często pracodawcy, nie dbają o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony.

2. Pracownicy młodociani a nawet niekiedy studenci nie zawsze są wystarczająco psychicznie dojrzali i świadomi swoich praw oraz obowiązku. Czasami wolą przemilczeć pewne niedociągnięcia czy też ignorują świadomie zagrożenia – aby tylko nie stracić pracy. Najczęściej młode osoby dorabiają na wakacjach, świadcząc prace sezonowe czy też wykonują pracę w celu przyuczenia do danego zawodu, np. fryzjera czy mechanika.

3. Brak świadomości prawnej i skutków nielegalnej pracy czy też np. wypadków przy pracy.

Jakie są cele kampanii „Legitna praca”?

Podstawowymi celami kampanii „Legitna praca” jest upowszechnienie w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodych pracowników wiedzy na temat praw, obowiązków, konsekwencji prawnych nieprzestrzegania prawa pracy. Ponadto:

  • Kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy.
  • Informowanie o możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej udzielanej przez Państwową Inspekcję Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości w zatrudnieniu.
  • Tworzenie kultury bezpieczeństwa wśród młodych pracowników, poprzez kreowanie postaw i wartości związanych z eliminowaniem ryzyka zawodowego.

Jakie działania podejmuje PIP celem ochrony młodych pracowników?

Państwowa Inspekcja pracy wprowadził program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”. Program został wdrożony w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych. Jakie działania są podejmowane w ramach programu:

  1. Działania w mediach upowszechniające wśród młodzieży wiedzę z zakresu prawa pracy i bhp.
  2. Konkursy wiedzy z dziedziny prawa pracy.
  3. Wydawnictwa edukacyjne i inicjatywy popularyzacyjne, jak targi, dni kariery.
  4. Seminaria, konferencje, spotkania informacyjne – przy współudziale partnerów.
  5. Przygotowanie komiksów, grafik, plakatów.
  6. Szeroko pojęte działania w mediach społecznościowych.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
Link:
https://sklep.infor.pl/kodeks-pracy-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_
medium=linki-redakcyjne&utm_campaign=kodeks-pracy-2023-id102402

Z jakim najczęściej wątpliwościami mierzą się młodzi pracownicy?

Na stronie internetowej PIP można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez młodych pracowników, są to:

  1. Podpisałem umowę, zaczynam pracę. Czy jestem już pracownikiem?
  2. Mam ustną umowę z pracodawcą. Czy jest ona ważna?
  3. Właśnie podpisałam trzecią umowę o pracę na czas określony z tą samą firmą. Ile jeszcze takich umów może ze mną podpisać pracodawca? Czy jest jakiś limit?
  4. Kim jest pracownik młodociany?
  5. Ile godzin dziennie może pracować młodociany?
  6. Czy pracownikowi młodocianemu należą się przerwy w pracy?
  7. Czy pracownik młodociany może być zatrudniony w porze nocnej?
  8. Czy pracownik młodociany może pracować w godzinach nadliczbowych?
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

REKLAMA

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

REKLAMA