Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”
REKLAMA
REKLAMA
- Pierwsza Dama o kampanii
- Do kogo adresowana jest kampania „Legitna praca”?
- Wypadki przy pracy młodych osób
- Jakie są cele kampanii „Legitna praca”?
- Jakie działania podejmuje PIP celem ochrony młodych pracowników?
- Z jakim najczęściej wątpliwościami mierzą się młodzi pracownicy?
Pierwsza Dama o kampanii
Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser – Duda w ramach swoich inicjatyw nawiązała kontakt z Państwową Inspekcję Pracy, podkreśla:
REKLAMA
„Zachęcam wszystkich młodych ludzi, którzy noszą się z zamiarem podjęcia sezonowej pracy, by skorzystali również z programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”, który jest częścią kampanii, a realizowany będzie we współpracy z krajowymi placówkami oświatowymi.
Popieram gorąco Państwową Inspekcję Pracy w jej staraniach, by pierwsze w życiu zatrudnienie nie okazało się źródłem poważnych problemów i związanych z nimi zniechęcenia i stresu.
Życzę, by wejście na rynek pracy dla każdego ucznia i studenta było jak najłatwiejsze, by uzbrojeni w odpowiednią wiedzę zdawali sobie sprawę z przysługujących im praw, nie tylko obowiązków.”.
Do kogo adresowana jest kampania „Legitna praca”?
Ogólnopolska kampania „Legitna praca” ogłoszona przez Państwową Inspekcję Pracy ma głównie na celu ochronę pracy młodych osób, w tym młodocianych. Młode osoby wkraczające na rynek pracy, w tym uczniowie ale i studenci powinny być świadome swoich praw, m.in. w zakresie wynagrodzenia, czasu pracy, rodzaju umowy, urlopów, nadgodzin, wypadków przy pracy, chorób zawodowych, obowiązków, różnic pomiędzy prawem pracy a prawem cywilnym w zakresie umów.
Wypadki przy pracy młodych osób
REKLAMA
Jak podaje PIP - Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w swoich badaniach dowodzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego wypadku w pracy jest wyższe w przypadku osób w wieku 18–24 lata niż co do starszych pracowników, powyżej 24 roku życia. Skąd może wynikać duży współczynnik wypadków? Z kilku przyczyn:
1. Młode osoby nie są należycie czy też w ogóle przeszkolone przez podmiot zatrudniający w zakresie BHP. Często nie mają zapewnionych środków ochrony indywidualnej, nie mają świadomości jak świadczyć pracę aby nie doszło do choroby zawodowej czy wypadku przy pracy. Co gorsza często pracodawcy, nie dbają o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony.
2. Pracownicy młodociani a nawet niekiedy studenci nie zawsze są wystarczająco psychicznie dojrzali i świadomi swoich praw oraz obowiązku. Czasami wolą przemilczeć pewne niedociągnięcia czy też ignorują świadomie zagrożenia – aby tylko nie stracić pracy. Najczęściej młode osoby dorabiają na wakacjach, świadcząc prace sezonowe czy też wykonują pracę w celu przyuczenia do danego zawodu, np. fryzjera czy mechanika.
3. Brak świadomości prawnej i skutków nielegalnej pracy czy też np. wypadków przy pracy.
Jakie są cele kampanii „Legitna praca”?
Podstawowymi celami kampanii „Legitna praca” jest upowszechnienie w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodych pracowników wiedzy na temat praw, obowiązków, konsekwencji prawnych nieprzestrzegania prawa pracy. Ponadto:
- Kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy.
- Informowanie o możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej udzielanej przez Państwową Inspekcję Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości w zatrudnieniu.
- Tworzenie kultury bezpieczeństwa wśród młodych pracowników, poprzez kreowanie postaw i wartości związanych z eliminowaniem ryzyka zawodowego.
Jakie działania podejmuje PIP celem ochrony młodych pracowników?
Państwowa Inspekcja pracy wprowadził program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”. Program został wdrożony w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych. Jakie działania są podejmowane w ramach programu:
- Działania w mediach upowszechniające wśród młodzieży wiedzę z zakresu prawa pracy i bhp.
- Konkursy wiedzy z dziedziny prawa pracy.
- Wydawnictwa edukacyjne i inicjatywy popularyzacyjne, jak targi, dni kariery.
- Seminaria, konferencje, spotkania informacyjne – przy współudziale partnerów.
- Przygotowanie komiksów, grafik, plakatów.
- Szeroko pojęte działania w mediach społecznościowych.
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
Link:
https://sklep.infor.pl/kodeks-pracy-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_
medium=linki-redakcyjne&utm_campaign=kodeks-pracy-2023-id102402
Z jakim najczęściej wątpliwościami mierzą się młodzi pracownicy?
Na stronie internetowej PIP można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez młodych pracowników, są to:
- Podpisałem umowę, zaczynam pracę. Czy jestem już pracownikiem?
- Mam ustną umowę z pracodawcą. Czy jest ona ważna?
- Właśnie podpisałam trzecią umowę o pracę na czas określony z tą samą firmą. Ile jeszcze takich umów może ze mną podpisać pracodawca? Czy jest jakiś limit?
- Kim jest pracownik młodociany?
- Ile godzin dziennie może pracować młodociany?
- Czy pracownikowi młodocianemu należą się przerwy w pracy?
- Czy pracownik młodociany może być zatrudniony w porze nocnej?
- Czy pracownik młodociany może pracować w godzinach nadliczbowych?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat