REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza Dama RP podjęła wspólną inicjatywę z PIP. Ogłoszono ogólnopolską kampanię „Legitna praca”. Czym jest kampania „Legitna praca”? Jakie działania podejmuje PIP na rzecz młodych ludzi wkraczających na rynek pracy? Z jakimi ryzykami wiąże się pierwsza praca?

rozwiń >

Pierwsza Dama o kampanii

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser – Duda w ramach swoich inicjatyw nawiązała kontakt z Państwową Inspekcję Pracy, podkreśla:

REKLAMA

 „Zachęcam wszystkich młodych ludzi, którzy noszą się z zamiarem podjęcia sezonowej pracy, by skorzystali również z programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”, który jest częścią kampanii, a realizowany będzie we współpracy z krajowymi placówkami oświatowymi.

Popieram gorąco Państwową Inspekcję Pracy w jej staraniach, by pierwsze w życiu zatrudnienie nie okazało się źródłem poważnych problemów i związanych z nimi zniechęcenia i stresu.

Życzę, by wejście na rynek pracy dla każdego ucznia i studenta było jak najłatwiejsze, by uzbrojeni w odpowiednią wiedzę zdawali sobie sprawę z przysługujących im praw, nie tylko obowiązków.”.

Do kogo adresowana jest kampania „Legitna praca”?

Ogólnopolska kampania „Legitna praca” ogłoszona przez Państwową Inspekcję Pracy ma głównie na celu ochronę pracy młodych osób, w tym młodocianych. Młode osoby wkraczające na rynek pracy, w tym uczniowie ale i studenci powinny być świadome swoich praw, m.in. w zakresie wynagrodzenia, czasu pracy, rodzaju umowy, urlopów, nadgodzin, wypadków przy pracy, chorób zawodowych, obowiązków, różnic pomiędzy prawem pracy a prawem cywilnym w zakresie umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypadki przy pracy młodych osób

REKLAMA

Jak podaje PIP - Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w swoich badaniach dowodzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego wypadku w pracy jest wyższe w przypadku osób w wieku 18–24 lata niż co do starszych pracowników, powyżej 24 roku życia. Skąd może wynikać duży współczynnik wypadków? Z kilku przyczyn:

1. Młode osoby nie są należycie czy też w ogóle przeszkolone przez podmiot zatrudniający w zakresie BHP. Często nie mają zapewnionych środków ochrony indywidualnej, nie mają świadomości jak świadczyć pracę aby nie doszło do choroby zawodowej czy wypadku przy pracy. Co gorsza często pracodawcy, nie dbają o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony.

2. Pracownicy młodociani a nawet niekiedy studenci nie zawsze są wystarczająco psychicznie dojrzali i świadomi swoich praw oraz obowiązku. Czasami wolą przemilczeć pewne niedociągnięcia czy też ignorują świadomie zagrożenia – aby tylko nie stracić pracy. Najczęściej młode osoby dorabiają na wakacjach, świadcząc prace sezonowe czy też wykonują pracę w celu przyuczenia do danego zawodu, np. fryzjera czy mechanika.

3. Brak świadomości prawnej i skutków nielegalnej pracy czy też np. wypadków przy pracy.

Jakie są cele kampanii „Legitna praca”?

Podstawowymi celami kampanii „Legitna praca” jest upowszechnienie w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodych pracowników wiedzy na temat praw, obowiązków, konsekwencji prawnych nieprzestrzegania prawa pracy. Ponadto:

  • Kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy.
  • Informowanie o możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej udzielanej przez Państwową Inspekcję Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości w zatrudnieniu.
  • Tworzenie kultury bezpieczeństwa wśród młodych pracowników, poprzez kreowanie postaw i wartości związanych z eliminowaniem ryzyka zawodowego.

Jakie działania podejmuje PIP celem ochrony młodych pracowników?

Państwowa Inspekcja pracy wprowadził program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”. Program został wdrożony w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych. Jakie działania są podejmowane w ramach programu:

  1. Działania w mediach upowszechniające wśród młodzieży wiedzę z zakresu prawa pracy i bhp.
  2. Konkursy wiedzy z dziedziny prawa pracy.
  3. Wydawnictwa edukacyjne i inicjatywy popularyzacyjne, jak targi, dni kariery.
  4. Seminaria, konferencje, spotkania informacyjne – przy współudziale partnerów.
  5. Przygotowanie komiksów, grafik, plakatów.
  6. Szeroko pojęte działania w mediach społecznościowych.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
Link:
https://sklep.infor.pl/kodeks-pracy-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_
medium=linki-redakcyjne&utm_campaign=kodeks-pracy-2023-id102402

Z jakim najczęściej wątpliwościami mierzą się młodzi pracownicy?

Na stronie internetowej PIP można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez młodych pracowników, są to:

  1. Podpisałem umowę, zaczynam pracę. Czy jestem już pracownikiem?
  2. Mam ustną umowę z pracodawcą. Czy jest ona ważna?
  3. Właśnie podpisałam trzecią umowę o pracę na czas określony z tą samą firmą. Ile jeszcze takich umów może ze mną podpisać pracodawca? Czy jest jakiś limit?
  4. Kim jest pracownik młodociany?
  5. Ile godzin dziennie może pracować młodociany?
  6. Czy pracownikowi młodocianemu należą się przerwy w pracy?
  7. Czy pracownik młodociany może być zatrudniony w porze nocnej?
  8. Czy pracownik młodociany może pracować w godzinach nadliczbowych?
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA