REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”
Pierwsza Dama RP współpraca z PIP – kampania „Legitna praca”
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza Dama RP podjęła wspólną inicjatywę z PIP. Ogłoszono ogólnopolską kampanię „Legitna praca”. Czym jest kampania „Legitna praca”? Jakie działania podejmuje PIP na rzecz młodych ludzi wkraczających na rynek pracy? Z jakimi ryzykami wiąże się pierwsza praca?
rozwiń >

Pierwsza Dama o kampanii

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser – Duda w ramach swoich inicjatyw nawiązała kontakt z Państwową Inspekcję Pracy, podkreśla:

Autopromocja

 „Zachęcam wszystkich młodych ludzi, którzy noszą się z zamiarem podjęcia sezonowej pracy, by skorzystali również z programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”, który jest częścią kampanii, a realizowany będzie we współpracy z krajowymi placówkami oświatowymi.

Popieram gorąco Państwową Inspekcję Pracy w jej staraniach, by pierwsze w życiu zatrudnienie nie okazało się źródłem poważnych problemów i związanych z nimi zniechęcenia i stresu.

Życzę, by wejście na rynek pracy dla każdego ucznia i studenta było jak najłatwiejsze, by uzbrojeni w odpowiednią wiedzę zdawali sobie sprawę z przysługujących im praw, nie tylko obowiązków.”.

Do kogo adresowana jest kampania „Legitna praca”?

Ogólnopolska kampania „Legitna praca” ogłoszona przez Państwową Inspekcję Pracy ma głównie na celu ochronę pracy młodych osób, w tym młodocianych. Młode osoby wkraczające na rynek pracy, w tym uczniowie ale i studenci powinny być świadome swoich praw, m.in. w zakresie wynagrodzenia, czasu pracy, rodzaju umowy, urlopów, nadgodzin, wypadków przy pracy, chorób zawodowych, obowiązków, różnic pomiędzy prawem pracy a prawem cywilnym w zakresie umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypadki przy pracy młodych osób

Jak podaje PIP - Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) w swoich badaniach dowodzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego wypadku w pracy jest wyższe w przypadku osób w wieku 18–24 lata niż co do starszych pracowników, powyżej 24 roku życia. Skąd może wynikać duży współczynnik wypadków? Z kilku przyczyn:

1. Młode osoby nie są należycie czy też w ogóle przeszkolone przez podmiot zatrudniający w zakresie BHP. Często nie mają zapewnionych środków ochrony indywidualnej, nie mają świadomości jak świadczyć pracę aby nie doszło do choroby zawodowej czy wypadku przy pracy. Co gorsza często pracodawcy, nie dbają o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony.

2. Pracownicy młodociani a nawet niekiedy studenci nie zawsze są wystarczająco psychicznie dojrzali i świadomi swoich praw oraz obowiązku. Czasami wolą przemilczeć pewne niedociągnięcia czy też ignorują świadomie zagrożenia – aby tylko nie stracić pracy. Najczęściej młode osoby dorabiają na wakacjach, świadcząc prace sezonowe czy też wykonują pracę w celu przyuczenia do danego zawodu, np. fryzjera czy mechanika.

3. Brak świadomości prawnej i skutków nielegalnej pracy czy też np. wypadków przy pracy.

Jakie są cele kampanii „Legitna praca”?

Podstawowymi celami kampanii „Legitna praca” jest upowszechnienie w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodych pracowników wiedzy na temat praw, obowiązków, konsekwencji prawnych nieprzestrzegania prawa pracy. Ponadto:

 • Kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy.
 • Informowanie o możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej udzielanej przez Państwową Inspekcję Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości w zatrudnieniu.
 • Tworzenie kultury bezpieczeństwa wśród młodych pracowników, poprzez kreowanie postaw i wartości związanych z eliminowaniem ryzyka zawodowego.

Jakie działania podejmuje PIP celem ochrony młodych pracowników?

Państwowa Inspekcja pracy wprowadził program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”. Program został wdrożony w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych. Jakie działania są podejmowane w ramach programu:

 1. Działania w mediach upowszechniające wśród młodzieży wiedzę z zakresu prawa pracy i bhp.
 2. Konkursy wiedzy z dziedziny prawa pracy.
 3. Wydawnictwa edukacyjne i inicjatywy popularyzacyjne, jak targi, dni kariery.
 4. Seminaria, konferencje, spotkania informacyjne – przy współudziale partnerów.
 5. Przygotowanie komiksów, grafik, plakatów.
 6. Szeroko pojęte działania w mediach społecznościowych.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
Link:
https://sklep.infor.pl/kodeks-pracy-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_
medium=linki-redakcyjne&utm_campaign=kodeks-pracy-2023-id102402

Z jakim najczęściej wątpliwościami mierzą się młodzi pracownicy?

Na stronie internetowej PIP można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez młodych pracowników, są to:

 1. Podpisałem umowę, zaczynam pracę. Czy jestem już pracownikiem?
 2. Mam ustną umowę z pracodawcą. Czy jest ona ważna?
 3. Właśnie podpisałam trzecią umowę o pracę na czas określony z tą samą firmą. Ile jeszcze takich umów może ze mną podpisać pracodawca? Czy jest jakiś limit?
 4. Kim jest pracownik młodociany?
 5. Ile godzin dziennie może pracować młodociany?
 6. Czy pracownikowi młodocianemu należą się przerwy w pracy?
 7. Czy pracownik młodociany może być zatrudniony w porze nocnej?
 8. Czy pracownik młodociany może pracować w godzinach nadliczbowych?
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA