REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie PFRON na pracownika niepełnosprawnego 2022

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Zatrudnienie niepełnosprawnego daje prawo do dofinansowania z PFRON. Jaka jest jego wysokość w 2022 roku?
Zatrudnienie niepełnosprawnego daje prawo do dofinansowania z PFRON. Jaka jest jego wysokość w 2022 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie niepełnosprawnego wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania dla pracodawców zatrudniających pracownika z niepełnosprawnością w 2022 roku?

Zatrudnienie niepełnosprawnego - dofinansowanie PFRON 2022

Pracodawca zatrudniający pracownika z niepełnosprawnością może otrzymywać różne formy dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak np.: dofinansowanie na wyposażenie stanowiska pracy dla pracownika z niepełnosprawnością, czy miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia dla pracownika z niepełnosprawnością.

Autopromocja

Dofinansowanie na wyposażenie stanowiska pracy dla pracownika z niepełnosprawnością

Wysokość dofinansowania na przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością jest zależna od indywidualnego zapotrzebowania pracownika. Jednocześnie należy pamiętać, że łączna wysokość takiego dofinansowania nie może być wyższa niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Dofinansowanie PFRON na pracownika - wysokość 2022

Miesięczne dofinansowanie wynagrodzeń dla pracownika z niepełnosprawnością jest zależne od kilku czynników:

 1. Stopień niepełnosprawności pracownika (znaczny, umiarkowany, lekki).
 • Przy znacznym stopniu niepełnosprawności pracownika pracodawca może otrzymać miesięczne dofinansowanie w wysokości 1950 zł.
 • Przy niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym kwota dofinansowania wynosi 1200 zł.
 • Przy lekkim stopniu niepełnosprawności pracownika miesięczne dofinansowanie wyniesie 450 zł.

Ponadto do powyższych kwot dofinansowania należy doliczyć kolejne, jeśli pracownik z niepełnosprawnością jest osobą niewidomą w stopniu znacznym lub umiarkowanym, bądź ma orzeczenie o chorobie psychicznej, upośledzeniu umysłowym, całościowych zaburzeniach rozwojowych czy epilepsji. Wysokość takiego dodatkowego dofinansowania to 1200 zł dla pracowników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, 900 zł dla pracowników z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i 600 zł dla pracowników z niepełnosprawnością w stopniu lekkim.

2. Wymiar pracy pracownika z niepełnosprawnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie środki są wypłacane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika z niepełnosprawnością. Należy pamiętać, że wymienione wcześniej kwoty są przyznawane w przypadku zatrudniania pracownika z niepełnosprawnością na pełen etat.

3. Typ pracodawcy oraz wysokości kosztów płacy.

Pracodawcy prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć na pokrycie 75% poniesionych kosztów płacy pracownika z niepełnosprawnością, a pracodawcy nieprowadzący działalności gospodarczej aż na 100%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  REKLAMA

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA