REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewolucja elastycznych form zatrudnienia: Wyzwania dla prawa pracy w erze gig economy

Gig economy, choć nie jest nowym zjawiskiem, zyskuje na popularności wraz z postępem technologicznym i rozwojem platform cyfrowych
Gig economy, choć nie jest nowym zjawiskiem, zyskuje na popularności wraz z postępem technologicznym i rozwojem platform cyfrowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rozwojem nowych technologii i narastającymi zmianami na rynku pracy, tradycyjne formy zatrudnienia stopniowo ustępują miejsca elastycznym i alternatywnym modelom zatrudnienia. Jednym z najbardziej widocznych trendów w dzisiejszym świecie pracy jest pojawienie się tzw. gig economy, czyli gospodarki dorywczej. 

W gig economy, pracownicy często podejmują krótkoterminowe, niezależne projekty lub pracują na zasadzie samozatrudnienia, korzystając z platform cyfrowych. Ta ewolucja ma jednak poważne konsekwencje dla prawa pracy, które musi dostosować się do nowych wyzwań, jakie stawia gig economy.

Autopromocja

Rozwój gig economy

Gig economy, choć nie jest nowym zjawiskiem, zyskuje na popularności wraz z postępem technologicznym i rozwojem platform cyfrowych. Platformy takie jak Uber, Airbnb czy Upwork umożliwiają pracownikom wykonywanie krótkoterminowych zleceń, oferując im elastyczność czasu pracy i niezależność. W gig economy liczba osób, które korzystają z takich platform jako dodatkowego źródła dochodu lub nawet jako głównego źródła utrzymania, stale wzrasta.

Wyzwania dla prawa pracy

Elastyczne formy zatrudnienia stawiają przed prawem pracy wiele nowych wyzwań. Istnieje potrzeba odpowiedniego uregulowania praw pracowników w gig economy, zapewnienia im minimalnej ochrony socjalnej oraz zagwarantowania podstawowych praw, takich jak prawo do godziwej płacy i bezpiecznych warunków pracy.

Jednym z kluczowych wyzwań jest określenie statusu prawnego pracowników w gig economy. Często występuje niejasność co do tego, czy pracownicy na platformach cyfrowych powinni być traktowani jako pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę czy też jako samozatrudnieni przedsiębiorcy. Prawo musi rozstrzygnąć tę kwestię, aby zapewnić odpowiednią ochronę pracownikom i zobowiązać platformy do przestrzegania odpowiednich przepisów dotyczących zatrudnienia.

Gwarancje prawne w gig economy

Kolejnym wyzwaniem jest zagwarantowanie minimalnego wynagrodzenia dla pracowników gig economy. Często zarobki w tej formie zatrudnienia są niestabilne i niskie, a pracownicy nie mają dostępu do tradycyjnych świadczeń socjalnych takich jak opieka zdrowotna czy urlopy. Prawo pracy musi znaleźć sposób na ustalenie minimalnej stawki godzinowej lub minimalnego wynagrodzenia dla pracowników w gig economy, aby zapewnić im godziwe warunki pracy i minimalną ochronę socjalną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważną kwestią, która wymaga uwagi prawodawcy, jest również zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników gig economy. Często ci pracownicy wykonują swoje zadania na zewnątrz tradycyjnych miejsc pracy, co niesie ze sobą specyficzne zagrożenia. Prawo pracy powinno dostosować się do tych nowych realiów i zapewnić odpowiednie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, które będą obowiązywać również pracowników gig economy.

Kolejnym wyzwaniem dla prawa pracy jest monitorowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących pracy w gig economy. Ze względu na specyfikę tych form zatrudnienia, często trudno jest ustalić, kto ponosi odpowiedzialność za zapewnienie przestrzegania praw pracowniczych. Platformy cyfrowe często twierdzą, że są jedynie pośrednikami, a nie pracodawcami, co może prowadzić do trudności w egzekwowaniu przepisów prawnych. Prawo pracy musi znaleźć sposób na skuteczne egzekwowanie przepisów dotyczących gig economy i odpowiedzialność za zapewnienie praw pracowników.

Gig economy wymusi zmiany prawa pracy

Ewolucja elastycznych form zatrudnienia, takich jak gig economy, niesie za sobą wiele wyzwań dla prawa pracy. Konieczne jest dostosowanie przepisów prawnych, aby zapewnić odpowiednią ochronę i godziwe warunki pracy dla pracowników gig economy. Warto również rozważyć wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczeń socjalnych oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w ramach gig economy. Wszystko to ma na celu zapewnienie równowagi między elastycznością form zatrudnienia a ochroną praw pracowników w erze gig economy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  REKLAMA