REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewolucja elastycznych form zatrudnienia: Wyzwania dla prawa pracy w erze gig economy

Gig economy, choć nie jest nowym zjawiskiem, zyskuje na popularności wraz z postępem technologicznym i rozwojem platform cyfrowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rozwojem nowych technologii i narastającymi zmianami na rynku pracy, tradycyjne formy zatrudnienia stopniowo ustępują miejsca elastycznym i alternatywnym modelom zatrudnienia. Jednym z najbardziej widocznych trendów w dzisiejszym świecie pracy jest pojawienie się tzw. gig economy, czyli gospodarki dorywczej. 

W gig economy, pracownicy często podejmują krótkoterminowe, niezależne projekty lub pracują na zasadzie samozatrudnienia, korzystając z platform cyfrowych. Ta ewolucja ma jednak poważne konsekwencje dla prawa pracy, które musi dostosować się do nowych wyzwań, jakie stawia gig economy.

REKLAMA

Autopromocja

Rozwój gig economy

Gig economy, choć nie jest nowym zjawiskiem, zyskuje na popularności wraz z postępem technologicznym i rozwojem platform cyfrowych. Platformy takie jak Uber, Airbnb czy Upwork umożliwiają pracownikom wykonywanie krótkoterminowych zleceń, oferując im elastyczność czasu pracy i niezależność. W gig economy liczba osób, które korzystają z takich platform jako dodatkowego źródła dochodu lub nawet jako głównego źródła utrzymania, stale wzrasta.

Wyzwania dla prawa pracy

Elastyczne formy zatrudnienia stawiają przed prawem pracy wiele nowych wyzwań. Istnieje potrzeba odpowiedniego uregulowania praw pracowników w gig economy, zapewnienia im minimalnej ochrony socjalnej oraz zagwarantowania podstawowych praw, takich jak prawo do godziwej płacy i bezpiecznych warunków pracy.

Jednym z kluczowych wyzwań jest określenie statusu prawnego pracowników w gig economy. Często występuje niejasność co do tego, czy pracownicy na platformach cyfrowych powinni być traktowani jako pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę czy też jako samozatrudnieni przedsiębiorcy. Prawo musi rozstrzygnąć tę kwestię, aby zapewnić odpowiednią ochronę pracownikom i zobowiązać platformy do przestrzegania odpowiednich przepisów dotyczących zatrudnienia.

Gwarancje prawne w gig economy

REKLAMA

Kolejnym wyzwaniem jest zagwarantowanie minimalnego wynagrodzenia dla pracowników gig economy. Często zarobki w tej formie zatrudnienia są niestabilne i niskie, a pracownicy nie mają dostępu do tradycyjnych świadczeń socjalnych takich jak opieka zdrowotna czy urlopy. Prawo pracy musi znaleźć sposób na ustalenie minimalnej stawki godzinowej lub minimalnego wynagrodzenia dla pracowników w gig economy, aby zapewnić im godziwe warunki pracy i minimalną ochronę socjalną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważną kwestią, która wymaga uwagi prawodawcy, jest również zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników gig economy. Często ci pracownicy wykonują swoje zadania na zewnątrz tradycyjnych miejsc pracy, co niesie ze sobą specyficzne zagrożenia. Prawo pracy powinno dostosować się do tych nowych realiów i zapewnić odpowiednie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, które będą obowiązywać również pracowników gig economy.

Kolejnym wyzwaniem dla prawa pracy jest monitorowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących pracy w gig economy. Ze względu na specyfikę tych form zatrudnienia, często trudno jest ustalić, kto ponosi odpowiedzialność za zapewnienie przestrzegania praw pracowniczych. Platformy cyfrowe często twierdzą, że są jedynie pośrednikami, a nie pracodawcami, co może prowadzić do trudności w egzekwowaniu przepisów prawnych. Prawo pracy musi znaleźć sposób na skuteczne egzekwowanie przepisów dotyczących gig economy i odpowiedzialność za zapewnienie praw pracowników.

Gig economy wymusi zmiany prawa pracy

Ewolucja elastycznych form zatrudnienia, takich jak gig economy, niesie za sobą wiele wyzwań dla prawa pracy. Konieczne jest dostosowanie przepisów prawnych, aby zapewnić odpowiednią ochronę i godziwe warunki pracy dla pracowników gig economy. Warto również rozważyć wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczeń socjalnych oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w ramach gig economy. Wszystko to ma na celu zapewnienie równowagi między elastycznością form zatrudnienia a ochroną praw pracowników w erze gig economy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA