REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Chorwacji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Praca w Chorwacji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chorwacja nieustannie cieszy się popularnością wśród Polskich turystów, nawet pomimo wprowadzenia od 1 stycznia 2023 r. waluty euro. Czy jest drożej? Nie wydaje się, podobnie jak we Włoszech czy Słowenii. Okazuje się, że w Chorwacji pracuje wiele Polaków - jak wygląda tu prawo pracy? Ile dni urlopu w Chorwacji? Ile zarabia przeciętny Chorwat? Kiedy przypadają dni wolne w Chorwacji?
rozwiń >

Pobyt w Chorwacji

W Chorwacji obowiązuje ustawa o cudzoziemcach (Zakon o strancima, NN 130/11 i 74/13), z której wynika, że obywatel państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) ma prawo wjechać na terytorium Republiki Chorwacji bez wizy i zezwolenia na pobyt oraz przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy od daty wjazdu, jeżeli posiada ważny paszport lub dowód osobisty.

Czy można przebywać w Chorwacji dłużej niż 3 miesiące?

Obywatelowi państwa należącego do EOG przysługuje także prawo pobytu na terytorium Republiki Chorwacji przez okres dłuższy niż 3 miesiące, jeżeli:

 1. jest zatrudniony lub samozatrudniony (pracuje na własny rachunek),
 2. posiada ubezpieczenie zdrowotne oraz wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków swojej rodziny, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej,
 3. jeżeli studiuje na uczelni wyższej lub odbywa szkolenie zawodowe, posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne oraz dowiedzie oświadczeniem, że posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków swojej rodziny, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej,
 4. jest członkiem rodziny obywatela państwa należącego do EOG spełniającym warunki z punktó wyżej.

Zgłoszenie pobytu powyżej 3 miesięcy

Pobyt trwający dłużej niż 3 miesiące, np. w celu wykonywania pracy należy zgłosić najpóźniej 8 dni przed upływem trzymiesięcznego okresu pobytu we właściwej komendzie lub posterunku policji.

Na podstawie zgłoszenia i okazania ważnego dokumentu podróży oraz potwierdzenia o zatrudnieniu (pozostawaniu w stosunku pracy) lub o samozatrudnieniu, studiowaniu, odbywaniu szkolenia zawodowego (w zależności od sytuacji) we właściwej komendzie lub posterunku policji wydaje się zaświadczenie o zgłoszeniu pobytu tymczasowego (Potvrda o prijavi privremenog boravka).

Ważne
NIE MUSISZ MIEĆ ZEZWOLENIA NA PRACĘ W CHORWACJI

Polscy obywatele mogą wykonywać pracę w Chorwacji bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

Ile dni urlopu w Chorwacji?

Podobnie jak w Polsce, w zależności od stażu pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Pracownicy w Chorwacji mają prawo do minimum 20 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Co ważne, pracownikom przysługuje również prawo do urlopów okolicznościowych, do 7 dni urlopu w roku kalendarzowym na ważne wydarzenia osobiste, takie jak ślub lub śmierć bliskiego członka rodziny.

Czas pracy w Chorwacji

Podstawowy, pełny wymiar czasu pracy w Chorwacji wynosi 40 godzin tygodniowo.

Minimalne wynagrodzenie w Chorwacji 2023

Płaca minimalna w 2023 r. wynosi w Chorwacji 700 euro brutto.

W jakich godzinach pracują Chorwaci?

To w jakich godzinach pracują Chorwaci zależy od branży i regionu. Zwykle jednak Przedsiębiorstwa i urzędy publiczne pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30.

Oczywiście sklepy czynne są od wczesnych godzin porannych, nawet do 22-23.

Czy Chorwaci mają sjestę?

Szczególnie w Dalmacji charakterystyczna jest sjesta i wtedy Chorwaci nie pracują między 14:00 a 17:00. W przewie wiele Chorwatów odpoczywa, a bary, restauracje i sklepiki są zamknięte. Oczywiście wszystko zależy od regionu i indywidualnych upodobań, ale np. sjesty zdarzają się też np. w Istrii. 

Dni wolne od pracy i święta w Chorwacji - kiedy?

Chorwaci, podobnie jak Polacy mają kilkanaście dni wolnych od pracy i świąt w danym roku. 

Ważne
DNI WOLNE OD PRACY I ŚWIĘTA W CHORWACJI

Ustawa z dnia 14 listopada 2019 r. o świętach, dniach pamięci i dniach wolnych od pracy w Republice Chorwacji (Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj – „Narodne Novine” br. 110/2019)

 • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok (Nova godina)
 • 6 stycznia (piątek) – Objawienie Pańskie lub Święto Trzech Króli (Bogojavljenje ili Sveta tri kralja)
 • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc (Uskrs)
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocy (Uskrsni ponedjeljak)
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy (Praznik rada)
 • 30 maja (wtorek) – Święto Narodowe (Dan državnosti) 
 • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało (Tijelovo)
 • 22 czerwca (czwartek) – Dzień walki antyfaszystowskiej (Dan antifašističke borbe)
 • 5 sierpnia (sobota) – Dzień zwycięstwa i patriotycznego dziękczynienia oraz Dzień chorwackich obrońców (Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja)
 • 15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Velika Gospa)
 • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych (Svi sveti)
 • 18 listopada (sobota) – Dzień pamięci ofiar wojny domowej oraz Dzień pamięci ofiar Vukovaru i Škabrnji (Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje)
 • 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (Božić)
 • 26 grudnia (wtorek) – Pierwszy dzień po Bożym Narodzeniu, dzień św. Szczepana (prvi dan po Božiću, Sveti Stjepan).

Czy za dzień wolny od pracy i święto otrzymuje się wynagrodzenie w Chorwacji?

Tak, za dzień wolny od pracy i święto otrzymuje się w Chorwacji wynagrodzenie, które w ustawie jest nazywane "odszkodowaniem".

Uprawnienia rodzicielskie w Chorwacji

Chorwaci oczywiście maja szereg praw związanych z rodzicielstwem. Do najważniejszych należą:

 • urlop macierzyński i rodzicielski;
 • prawo do przepracowania połowy godzin pracy, aby zapewnić dziecku większą opiekę;
 • urlop na opiekę nad dzieckiem z poważnymi zaburzeniami rozwojowymi;
 • urlop rodziców adopcyjnych;
 • pomoc pieniężna (świadczenie zastępujące dochód).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA