Czym jest outplacement?
05 paź 2015
Outplacement jest to pomoc zwalnianym pracownikom w znalezieniu nowej pracy, oferowana przez przedsiębiorstwo zmuszone do redukcji zatrudnienia. Outplacement może być indywidualny (prowadzony dla konkretnej, wybranej osoby) bądź grupowy (dla określonych grup zawodowych zwalnianych w firmie).
Oferta zatrudnienia pracownika w prawie pracy
01 paź 2015
Oferta zatrudnienia pracownika to formalna propozycja zawarcia umowy, której celem jest podjęcie pracy. Pracodawca może skorzystać z oferty zatrudnienia osoby bezrobotnej skierowanej do pracy przez urząd pracy.
Odszkodowania w prawie pracy
01 paź 2015
Prawo pracy wyróżnia m.in. odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy przez pracodawcę, w razie rozwiązania umowy o pracę na skutek mobbingu, za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę, za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę.
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym
30 wrz 2015
Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Od 1 stycznia 2013 r. następuje stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (do 67. roku życia). Dla niektórych grup pracowników okres ochronny będzie więc dłuższy niż 4 lata.
Zatrudnienie członka zarządu na podstawie powołania
28 wrz 2015
Powołanie w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych oznacza wyłącznie nawiązanie stosunku organizacyjnego. Spółka, spełniając opisane powyżej warunki może również nawiązać z członkiem zarządu stosunek pracy na podstawie powołania. Ta podstawa stosunku pracy jest wygodna dla spółki, bowiem ogranicza ona pracowniczą ochronę członka zarządu, nie czyniąc spółki zakładnikiem stosunku pracy.
Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę
22 wrz 2015
Chociaż wypowiedzenie stanowi zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę, to jednak ustawodawca stawia warunki prawidłowości wypowiedzenia. Poprawność wypowiedzenia wymaga spełnienia zarówno przesłanek formalnych, jak też należytego uzasadnienia. Pomimo faktu, iż każde wypowiedzenie jest skuteczne, to jednak poprawne jego złożenie, chroni pracodawcę przed ewentualnymi roszczeniami pracownika.
Wypowiedzenie drogą mailową a zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
21 wrz 2015
Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę drogą mailową. Jednocześnie w treści wypowiedzenia, pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie 3 miesięcznego wypowiedzenia. Czy za czas nieświadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, pracownik otrzyma wynagrodzenie?
Aplikacja administracyjna urzędników państwowych
18 wrz 2015
Aplikacja administracyjna jest teoretycznym i praktycznym przygotowaniem pracownika do pracy w urzędzie państwowym. Aplikacja odbywa się w ustalonym urzędzie, trwa 12 miesięcy i kończy się egzaminem na urzędnika państwowego.
Czy pracownik może się zwolnić z pracy z dnia na dzień?
15 wrz 2015
Kodeks pracy przewiduje możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę jest możliwe w dowolnym terminie zgodnie ustalonym przez strony stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Czy istnieją inne przypadki, których wystąpienie daje pracownikowi możliwość natychmiastowego zwolnienia się z pracy?
Zmiany w umowach terminowych – jak stosować nowe przepisy
08 wrz 2015
Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na 33 miesiące. Dopuszczalne będzie też zawarcie w tym okresie maksymalnie trzech takich umów. Przekroczenie 33-miesięcznego terminu lub zawarcie większej niż trzy liczby umów na czas określony będzie skutkować uznaniem z mocy prawa, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony.
Jak wybrać pracowników do zwolnienia?
11 sie 2015
Pracodawcę przy wyborze pracowników do zwolnienia ograniczają pewne reguły. Przede wszystkim nie może naruszyć zasady niedyskryminacji w zatrudnieniu. Powinien stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników i wyników ich pracy oraz doboru ich do zwolnienia. Jeśli pracodawca planuje zwolnienia grupowe, musi określić kryteria, którymi będzie kierował się, dobierając pracowników do zwolnienia.
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron
21 lip 2015
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron reguluje art. 30 § 1 Kodeksu pracy. To najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Możliwe jest także w czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje szczególnej formy rozwiązania umowy za porozumieniem stron. W tym trybie można rozwiązać umowę w dowolnym momencie trwania stosunku pracy i potrzebne jest w tym celu zgodne oświadczenie woli stron.
Utrata pracy a sytuacja finansowa
28 maja 2015
Utrata pracy niewątpliwie wpływa na sytuację finansową byłego pracownika. Nie każdy ma oszczędności pozwalające na komfortowy wypoczynek po zwolnieniu i poszukiwanie nowej pracy. Co zrobić, aby uratować swoje finanse? Oto sześć pomocnych wskazówek.
Rynek pracy - branża IT w 2015 r.
22 maja 2015
Rynek pracy w branży IT w 2015 r. wciąż cechuje niedobór kandydatów do pracy. Kilkadziesiąt absolwentów kierunków informatycznych przybywających każdego roku nie wystarcza. Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że firmy wciąż potrzebują zatrudniać pracowników z wysokimi kwalifikacjami.
Zwolnienie dyscyplinarne za nieodpowiedni ubiór pracownika
22 maja 2015
Nieodpowiedni ubiór pracownika może stać się przyczyną nałożenia na podwładnego różnego rodzaju kar. Najlżejszą z dopuszczalnych jest kara upomnienia lub nagany z wpisem do akt. Czy pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie z powodu naruszenia zasad dress code'u?
Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w UE - zmiany
13 maja 2015
Projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie spełnia swojego celu, a mianowicie nie ułatwia uzyskania legalizacji uprawnień, ani ich nie upraszcza. Zdaniem związku pracodawców Business Centre Club projekt może doprowadzić do nadmiernej komplikacji procedury.
Zawody regulowane w Polsce i UE
06 maja 2015
Zawody regulowane charakteryzują się ścisłym określeniem wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania danych czynności zawodowych. W Polsce jest obecnie 347 zawodów regulowanych. Nie zawsze te same zawody są również regulowane w innych państwach UE. Sprawdź listę takich profesji.
Czym jest praca nakładcza?
26 mar 2015
Praca nakładcza jest to praca wykonywana w warunkach samodzielności wykonawcy, w miejscu należącym do niego, niekoniecznie osobiście, lecz przy pomocy członków rodziny. Oznacza to, że praca taka nie podlega przepisom Kodeksu pracy, a wiec nie spełnia warunków określonych w art. 22 ustawy.
Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia
26 mar 2015
Dzielenie jednego stanowiska przez dwóch lub więcej pracowników to nowa forma zatrudnienia. Tzw. job-sharing polega na podziale miedzy dwóch lub kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy danego stanowiska pracy pełnowymiarowej.
Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży
10 mar 2015
W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.
Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze - podmioty
24 lut 2015
Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze odbywa się za pośrednictwem określonych podmiotów. Należy do nich organizator konkursu oraz komisja konkursowa. Jakie zadania podejmują?
Konkurs na stanowiska kierownicze - procedura
23 lut 2015
Konkurs na stanowiska kierownicze wykorzystywany jest w: przedsiębiorstwach państwowych, niektórych przedsiębiorstwach publicznych, spółkach powstałych w wyniku komercjalizacji, oświacie, instytutach badawczych, instytucjach kultury, służbie zdrowia, służbie cywilnej oraz zespolonej administracji wojewódzkiej. Tak szeroki zakres zastosowania procedury konkursowej jest konsekwencją szeregu zalet, jakie przypisuje się tej metodzie obsadzania stanowisk kierowniczych
Porozumienie versus roszczenie
18 lis 2014
Rozwiązanie umowy o pracę następuje zazwyczaj na podstawie porozumienia stron stosunku pracy bądź jednostronnego oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nie dotyczy to sytuacji upływu okresu, na który umowa została zawarta oraz nastania dnia ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta.
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia
13 lis 2014
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na 3 różne sposoby: za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia czyli tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Do porozumienia strony stosunku pracy mogą dojść w każdej sytuacji. Kiedy natomiast stosuje się drugi i trzeci sposób rozwiązania umowy?
Zatrudnienie osób skazanych
13 paź 2014
Zatrudnienie osób skazanych jest możliwe, ale tylko za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego, które powinny zapewnić prawidłowy przebieg odbywania kary pozbawienia wolności. Jakie korzyści z zatrudniania osób pozbawionych wolności mają pracodawcy?
Zatrudnienie członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie aktu wyboru
08 paź 2014
Członków zarządu spółek kapitałowych można zatrudniać na podstawie aktu wyboru. Pozwala to na precyzyjne zharmonizowanie czasu trwania pracowniczego stosunku zatrudnienia z okresem piastowania funkcji w zarządzie spółki, co nie do końca jest możliwe w przypadku umowy o pracę.
Dla kogo praca zdalna?
26 wrz 2014
Coraz większą popularność zyskuje praca zdalna. W naszym kraju dopiero 3% zatrudnionych wykonuje pracę w formie telepracy. Ten trend wykazuje jednak tendencję wzrostową. Na czym polega praca zdalna i dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?
Odprawa pracownicza
15 wrz 2014
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy istnieje kilka rodzajów odpraw, na które mogą liczyć pracownicy. Tym, co je łączy, jest zwykle wymóg przepracowania określonego czasu. Komu i kiedy przysługuje odprawa pracownicza?
Zasady stosowania wypowiedzenia zmieniającego
02 wrz 2014
W trakcie zmian organizacyjnych w spółce często zachodzi potrzeba nie tylko redukcji części personelu czy stanowisk pracy, lecz także konieczność zmiany warunków zatrudnienia bądź wynagrodzenia pozostałych pracowników. Na co należy zwrócić uwagę, aby wymuszona przez pracodawcę zmiana ustaleń zawartych w umowie nie skutkowała sporem w sądzie pracy?
Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej
08 sie 2014
Kiedy można uznać, że osoba normalnie wykonuje pracę w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej? Do jakich procedur trzeba się zastosować? Jak wygląda sytuacja osoby pracującej na własny rachunek? Odpowiedzi związanych z wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich znajdziesz w poniższym artykule.
Delegowanie pracowników w ustawodawstwie Unii Europejskiej
08 sie 2014
Na czym polega delegowanie? Na jaki okres można wydelegować pracownika i jakiemu ustawodawstwu w tym czasie podlega? Poniższy artykuł wyjaśni proces delegacji w ustawodawstwie unijnym.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika
09 cze 2014
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika może nastąpić w przypadku, gdy pracodawca ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki. Kiedy można dokonać wypowiedzenia w trybie natychmiastowym?
Praca w Lichtensteinie
03 cze 2014
Większość ofert pracy w tym niemieckojęzycznym państwie skierowanych jest do fachowców z branży metalowej i budowlanej oraz elektryków. Zatrudnienie daje też branża hotelarska i gastronomia. Wybierając się do pracy w Lichtensteinie, warto poznać to państwo.
Ile czasu pracodawca ma na wypowiedzenie od wystąpienia jego przyczyny?
08 maja 2014
Wypowiedzenie umowy o pracę to zwykły tryb jej rozwiązania. Prawo pracy nie wskazuje jednak, ile czasu od zaistnienia przyczyny wypowiedzenia pracodawca ma na jego dokonanie. W odniesieniu do tego zagadnienia wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy.
Umowa o pracę nie może wyłączyć zwolnienia dyscyplinarnego
08 maja 2014
Kodeks pracy określa składniki,
które obligatoryjnie powinny znaleźć się w umowie o pracę. Są nimi wskazanie rodzaju
pracy, miejsca wykonywania i terminu rozpoczęcia pracy, wysokości wynagrodzenia
oraz wymiaru czasu pracy (por. art. 29 k.p.). Umowa o
pracę może zawierać również inne postanowienia uzgodnione przez strony. W zakresie tym nie przysługuje im jednak pełna dowolność.
Delegowanie pracowników - nowe przepisy
25 kwi 2014
Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług stanowi przedmiot prac nad zmianami w Unii Europejskiej. Czego będą dotyczyły nowe przepisy?
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym
24 kwi 2014
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy zarówno wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jak i samej umowy (zarówno okresowej, jak i bezterminowej).
Maksymalny czas trwania umowy na czas określony
17 kwi 2014
Zdaniem Konfederacji Lewiatan maksymalny czas trwania umowy na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Projekt zmiany Kodeksu pracy przewiduje jednak okres 24 miesięcy. Co może spowodować krótszy maksymalny termin umowy o pracę na czas określony?
Skuteczne doręczenie wypowiedzenia
15 kwi 2014
O skuteczności doręczenia każdego oświadczenia woli, np. wypowiedzenia umowy o pracę decyduje to, czy jego adresat miał faktyczną i skuteczną możliwość zaznajomienia się z jego treścią.
Jeden rodzaj umowy o pracę czy maksymalny okres umowy terminowej?
11 kwi 2014
Marcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący
różnicowania pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony oraz
pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wzbudził wiele emocji w
środowisku pracodawców. Będzie jeden rodzaj umowy o pracę? Czy lepiej wprowadzić maksymalny okres umowy terminowej?
Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
08 kwi 2014
Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Istnieje szereg wymogów jakie pracodawca musi spełnić, by wypowiedzenie umowy o pracę można było uznać za dopuszczalne.
Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę
04 kwi 2014
Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę stanowi dwustronną czynność prawną, w której zarówno pracodawca jak i pracownik składają zgodne oświadczenia woli o ustaniu między nimi stosunku pracy. Może być zainicjowane przez dowolną ze stron.
Długość okresu wypowiedzenia
01 kwi 2014
Kodeks pracy różnicuje długość okresów wypowiedzenia z uwagi na
rodzaj zawartej umowy o pracę. Przewiduje również przypadki zróżnicowania okresów wypowiedzenia w zależności od aktualnej sytuacji organizacyjno-finansowej
pracodawcy czy konieczności przeprowadzenia postępowania upadłościowego
lub likwidacyjnego.
Umowa o pracę lub zlecenie z własną spółką osobową
27 mar 2014
Czy wspólnik spółki osobowej może świadczyć pracę lub usługi na rzecz
własnej spółki na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia?
Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony
24 mar 2014
Na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zmianie ulegną przepisy Kodeksu pracy, które różnicują okresy wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony i na czas nieokreślony. Trybunał uznał tę regulację za niezgodną z prawem Unii Europejskiej ze względu na jej dyskryminujący charakter. W konsekwencji wyroku Trybunału osoby zatrudnione na czas określony zyskają dłuższe okresy wypowiedzenia.
Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę
05 mar 2014
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zostały określone wprost w przepisach kodeksu pracy. Pracodawca i pracownik w określonych przypadkach mają możliwość wydłużenia okresu wypowiedzenia w umowie o pracę.
Kiedy stosować porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające?
05 mar 2014
Podpisując umowę o pracę z pracownikiem, pracodawcy nie zawsze
uda się przewidzieć sytuacje, które zaistnieją po pewnym czasie
i spowodują konieczność zmiany treści stosunku pracy. W
zależności od sformułowania samej umowy o pracę, tego, jakie
elementy umowy pracodawca chce zmodyfikować oraz tego, czy na
zmianę taką wyraża zgodę pracownik, pracodawca ma do wyboru
kilka dopuszczalnych przez przepisy rozwiązań.
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy - zgoda pracownika
21 lut 2014
Pracodawca może jednostronnie zmieniać warunki zatrudnienia pracowników poprzez tak zwane wypowiedzenie zmieniające. Kiedy i w jaki sposób pracownik może wyrazić zgodę na zaproponowane mu w wypowiedzeniu zmieniającym nowe warunki pracy i płacy?
Niesłuszne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę - uprawnienia pracownika
17 lut 2014
Zdarzają się sytuacje niesłusznego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Jakie wiążą się z tym uprawnienia pracownika? Pracownik, który nie zgadza się z decyzją
pracodawcy o wypowiedzeniu mu stosunku pracy może odwołać się od tej
decyzji. W tym celu powinien on w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma o
wypowiedzeniu umowy wnieść odwołanie do sądu pracy.
Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
10 lut 2014
Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?